בכמה תזנק הבורסה אם נתניהו ייבחר שוב לראשות הממשלה?

ד"ר מחמוד קעדאן ניתוח את המגמות בשוק ההון הישראלי על רקע הבחירות המתקרבות וגילה כי בשורה התחתונה "הבורסה לא סובלת את מפלגת העבודה"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

לקראת הבחירות המתקרבות בישראל, ד"ר מחמוד קעדאן מהמכללה האקדמית גליל מערבי ואוניברסיטת קולומביה שבניו-יורק, ביקש לבדוק האם ישנה קורלציה בין אירועים פוליטיים לבין הביצועים בשוק ההון הישראלי. לשם כך, ליקט קעדאן 16 אירועים כלכליים ופוליטיים שתפסו את סדר היום התקשורתי באותו יום במשך העשור החולף ואת מידת התגובה של שוק ההון.

לדוגמה בחודש ספטמבר 2008 כאשר ברקע משבר הסאבפריים, ציפי לבני נבחרה לראשות קדימה - ביום זה מדד ת"א 25 קפץ ב-8.4% ומדד ת"א 100 זינק ב-10.2%.

שנתיים לאחר מכן, ביום ששלי יחימוביץ' זכתה בבחירות לראשות מפלגת העבודה בספטמבר 2011, מדדי ת"א 25 ות"א 100 נפלו ב-4.3% כל אחד.

ד"ר קעדאן כתב כי "סביר להניח שיחד עם האירוע הספציפי שהיו עוד אירועים אחרים שהשפיעו על השערים בבורסה. ברם, למרות מיעוט התצפיות הממצאים מפתיעים מאוד".

האירועים שנבחרו חולקו ל-2 קבוצות: אירועים הקשורים בנציגי ציבור הנחשבים ל"חברתיים" כגון עמיר פרץ, יחימוביץ, ושאול מופז לעומת אירועים שקשורים לבנימין נתניהו, רוני בר און, לבני, סטנלי פישר, יובל שטייניץ ואהוד אולמרט הנחשבים לחסידי השוק הפתוח, כלומר תחרות משוכללת שהמחירים נקבעים על פי היצע וביקוש בלבד.

ראש הממשלה נתניהו נמנה עם האסכולה הכלכלית הימנית ושוק ההון המקומי, לשנים ארוכות, הריע לו על הרפורמות הקפיטליסטיות השונות: החל מהקטנת מסים על הפרטים והקטנת החוב הלאומי וכלי ברפורמות מינוריות אחרות המתחבאות בחוק ההסדרים. ולכן מר נתניהו נהפך לחביב שוק ההון.

כאשר נתניהו מונה לשר אוצר בתחילת 2003 מדד ת"א 25 זינק ב-4.4% ומדד ת"א 100 התחזק ב-3.2%. כאשר פרש ביבי מתפקיד זה באוגוסט 2005 נפל מדדי ת"א 25 ו-110 ב-5.2% ו-4.5% בהתאמה.

לעומת האהבה בה זכה נתניהו משוק ההון – את פרץ שוק ההון לא קיבל בחמימות. כאשר נבחר לעמוד בראשות מפלגת העבודה בסוף שנת 2005 נפלו מדדי הבורסה ב-3%. כאשר פרץ התפטר מתפקיד שר הביטחון ביוני 2007 - זינקו המדדים המובילים בבורסה ב-2.4%.

"הבורסה לא סובלת את מפלגת העבודה"

למרות מיעוט התצפיות, ניתן לקבל רושם ראשוני ששוק ההון אינו מעריץ גדול של מפלגת העבודה. חוסר האהדה מזכיר לקעדאן את שנת 1994 בה "העיז שר האוצר דאז בייגה שוחט להטיל מס על שוק ההון. השוק הגיב בטלטלה ונרשמו ירידות שערים חדות. המס בוטל במהרה. בשנת 2003, במסגרת רפורמת המס, הוטל אותו מס ואף במתכונת רחבה יותר במשמרתו של שר האוצר סילבן שלום כשהליכוד היה בשלטון. רפורמת המס הזו עברה בצורה חלקה וזכתה לתמיכה רחבה להבדיל מהניסיון של שנת 94 במשמרתה השלטונית של מפלגת העבודה".

שלי יחימוביץ'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם