ישראייר שאבה 55 מיליון שקל מאי.די.בי פיתוח ב-2012

בכל רבעון שעובר, הולך ומתברר כי דנקנר ופישר, שהשתחררו מערבויות אישיות לישראייר בעשרות מיליוני דולרים, היו מתקשים מאוד להמשיך ולממן אותה מכיסם הפרטי, ועד כמה עסקת בעלי עניין זו שתוארה כזניחה בפי מנהליה הבכירים של קבוצת אי.די.בי - הפכה לנטל אמיתי על צווארה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת אי.די.בי פיתוח, המרכזת את נכסיה העיקריים של קבוצת אי.די.בי, תתמודד עד סוף ספטמבר 2014 עם הצורך לפרוע תשלומי קרן וריבית לבנקים ולבעלי אג"ח בסכום של 2.7 מיליארד שקל. הפרעונות המסיביים יורידו את מפלס המזומנים בקופתה של אי.די.בי פיתוח מ-1.1 מיליארד שקל נכון לתחילת אוקטובר 2012, ל-375 מיליון שקל בסוף ספטמבר 2014.

לחץ פיננסי לא מבוטל זה, לא מונע מאי.די.בי פיתוח להמשיך ולהזרים כספים - שלא ברור
מתי יושבו - לחברת אי.די.בי תיירות. חברה זו רכשה מנוחי דנקנר, בעל השליטה, אבי פישר לשעבר המשנה למנכ"ל איי.די.בי ובעלי המניות האחרים בחברת גנדן הולדינגס את חברת ישראייר תמורת 1.2 מיליון דולר בלבד בנובמבר 2009 באחת מעסקות בעלי הענין השערוריתיות שידע שוק ההון.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

בכל רבעון שעובר, הולך ומתברר כי דנקנר ופישר, שהשתחררו מערבויות אישיות לישראייר בעשרות מיליוני דולרים, היו מתקשים מאוד להמשיך ולממן את ישראייר מכיסם הפרטי, ועד כמה עסקת בעלי עניין זו שתוארה כזניחה בפי מנהליה הבכירים של קבוצת אי.די.בי הפכה לנטל אמיתי על צווארה.

אי.די.בי פיתוח מציינת, כי אי.די.בי תיירות הנפיקה לה שטרי הון בספטמבר 2012
כנגד הזרמת 22 מיליון שקל. הזרמה זו הגדילה את הסכום שהזרימה אי.די.בי פיתוח לאי.די.בי תיירות מתחילת 2012 ל-47 מיליון שקל.

שטרי ההון אינם נושאים ריבית, אינם צמודים למדד ואינם מובטחים במאום. אי.די.בי תיירות קיבלה את זכות היתר לקבוע בעצמה את המועד שבו תפרע לאי.די.בי פיתוח שטרי הון בסכום של 33 מיליון שקל, ולגבי כל שטרי ההון נקבע כי מועד הפירעון שלהם לא יחול לפני שחלפו 5 שנים מהנפקתם.

אי.די.בי פיתוח הגדילה את ההימור שלה על אי.די.בי פיתוח וישראייר בנובמבר 2012 כאשר העבירה לה 8 מיליון שקל כנגד הנפקת שטרי הון נוספים. האופן שבו מקצה אי.די.בי פיתוח את משאביה אינו מובן נוכח העובדה שאג"ח אי.די.בי פיתוח נסחרות בתשואות של 15%-55% והיו מניבות תשואה יפה יותר מריבית אפסית על שטרי הון שלא ברור מתי ייפרעו.

אי.די.בי פיתוח כתבה במכתב תמיכה שסיפקה לאי.די.בי תיירות בנובמבר 2012, כי אין בכוונתה להעמיד לפירעון בשנתיים הקרובות הלוואות ושטרי הון שנתנה כבר לאי.די.בי תיירות או שתיתן בעתיד בשל מימוש ערבויות.

אפשרות זו אינה לגמרי תיאורטית, שכן חברות בקבוצת אי.די.בי תיירות כולל ככל הנראה ישראייר קיבלו הלוואות ב-500 מיליון שקל, נושאות ריבית של 2.55%-8.35% וייפרעו בין 2012 ל-2014.

כך למשל, ערבה אי.די.בי פיתוח שהלוותה קרן סקיי של צבי יוכמן לאי.די.בי תיירות
כנגד אג"ח להמרה בסכום של 59 מיליון שקל, העומדות לפירעון באוגוסט 2013. אי.די.בי פיתוח ערבה להלוואה של עד 6.7 מיליון שקל, וכן היא ערבה להלוואה של עד 39 מיליון דולר שקיבלה ישראייר, ככל הנראה מבנק הפועלים, באפריל 2011 לרכישת 3 מטוסים. הלוואה זו עומדת לפרעון באפריל 2014.

אי.די.בי תיירות מדגישה שתחזית תזרים המזומנים החזוי עד לספטמבר 2014, שמסרה כחלק מהדוחות הכספיים לרבעון השלישי של 2012, אינה כוללת את האפשרות שתידרש לממש את הערבות של 39 מיליון דולר שנתנה לישראייר בגין הלוואה שתיפרע באפריל 2014.

הדוחות הכספיים של ישראייר מגלים שהחברה הפרישה 7.7 מיליון שקל בגין תביעה שהגישה כנגדה חברת נצבא שבשליטת קובי מיימון, להשיב לה סכום של 20 מיליון שקל שנגרמו לה בגין תשלום דמי היתר ושימוש חורג ששילמה למינהל מקרקעי ישראל על מרכז ביג בפולג. חברה מאוחדת של אי.די.בי תיירות קיבלה גם שומות מע"מ בסכום של 18 מיליון שקל ל-2007 עד 2011 ובאוגוסט 2012 נדחתה השגה שהגישה לביטוח לאומי וביצעה הפרשה מספקת כנגדה למרות שהנושא עדיין במו"מ מול הרשויות.

נוכח אי עמידתה של ישראייר בתנאי התשלום החליטו ישראייר ואיירבאס שמועד מסירת המטוס יידחה מאוגוסט 2013 אולם ישראיר צופה שתעביר את יתרת התשלומים בגין המטוס עד לקבלתו ומשום כך לא ביצעה הפרשה לירידת ערכה של מקדמה ב 7.5 מיליון דולר ששילמה עבור המטוס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו