ההסדר ישראלום: ברונפמן מסרב להעביר לרשות הצהרת הון

במסגרת הסדר שהושג עם בעלי האג"ח לפני כחודש וחצי התחייב מתיו ברונפמן לערוב "באופן אישי" לחוב של ישראלום ■ המסחר באג"ח של החברה הופסק

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

ההסדר בין מחזיקי האג"ח של ישראלום לבין בעל השליטה בחברת האחזקות מתיו ברונפמן עומד בפני משוכה חדשה. החברה דיווחה הבוקר (ה') כי ברונפמן מסרב להיענות לבקשתה של רשות ניירות ערך לפרסום הצהרת הון, על רקע החלטתו לערוב "באופן אישי" ומלא לתשלום האג"ח של ישראלום. כתוצאה מכך הופסק המסחר באג"ח של ישראלום.

לפני כחודש וחצי גובש מסמך עקרונות בין נציגות האג"ח של ישראלום לבין בעל השליטה, שבו התחייב ברונפמן לערוב באופן אישי לתשלום האג"ח של ישראלום עד לפירעון מלא של החוב. נציגות בעלי האג"ח - להם חייבת החברה 218 מיליון שקל - קיוותה שבעקבות ההסכם החברה לא תצטרך לפנות להליך של הסדר חוב, ותימנע "תספורת" אפשרית בחוב.

מתיו ברונפמןצילום: תומר אפלבאום

על רקע התחייבותו לערוב באופן אישי לחוב, דרשה רשות ניירות ערך מברונפמן לפרסם הצהרת הון - כפי שדרשה בעבר מבעלי שליטה נוספים שהתחייבו לערוב באופן אישי לחובות החברות שבשליטתם. הרשות נימקה את החלטתה בכך שהערבות האישית מעבירה את הסיכון על איגרות החוב מהחברה לברונפמן עצמו, ולכן כל עוד לא יינתן גילוי נאות לגבי נכסיו וחובותיו – הרי שהמשקיעים לא יוכלו לקבל החלטות סבירות בנוגע לאג"ח.

מכיוון שכבר בעת ניסוח ההסכם עלה החשש שהרשות תדרוש מבורנפמן להעמיד הצהרת ההון, נקבע שבמקרה כזה ההסכם יובא להצבעה בפני אסיפת מחזיקי האג"ח. בעלי האג"ח יידרשו להחליט האם הם מסתפקים בהתחייבותו ובמילתו של ברונפמן לפירעון האג"ח (ואז האג"ח לא ייסחרו בשוק), או שמא יחליטו על ביטול ההסכם בתקווה שישראלום תצליח לפרוע את חובותיה.

ישראלום נקלעה בשנתיים האחרונות לקשיים לאחר ששווייה של שופרסל - אחזקתה העיקרית של ישראלום - צנח ב-70% בבורסה. הצניחה בשווי נבעה מהתחזקות התחרות מול רשתות הדיסקואונט וכן מהמחאה החברתית שאילצה את החברה לצאת במצעי הנחה אגרסיביים. צניחת המניה הביאה להפרה של הקובננטים (ההתניות הפיננסיות) של ישראלום מול הבנקים, ואילצה אותה לגבש תנאים חדשים לתשלום החוב.

נציגות בעלי האג"ח, שפעלה בהובלת בית ההשקעות פסגות ובהשתתפות חברת הביטוח מנורה, ניהלה בחודשים האחרונים מאבק במטרה להבטיח את תשלום החוב לציבור. חמתה של הנציגות התעוררה לאחר שהתברר לה שבכוונת החברה לפרוע חלק גדול מהלוואות של החברה לבנקים על ידי כספי המימוש של מכירת בניין איקאה בנתניה - אחד מנכסי החברה העיקריים שנמכר לחברת הביטוח הראל ב-145 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?