2.5 מיליארד שקל נמחקו בלאס וגאס: תשובה ודנקנר מוותרים על הקרקע

נכסים ובנין ואי.די.בי פיתוח דיווחו היום כי יפרישו כ-90 מיליון שקל כל אחת בדו"חות הרבעון השלישי; המלווים דורשים מתשובה ודנקנר את הקרקע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חמש שנים לאחר שפוצצו את מלון פרונטיר בלאס וגאס בטקס חגיגי והתכוננו להשקיע 8-6 מיליארד דולר בפרויקט נדל"ן ומלונאות, נוחי דנקנר ויצחק תשובה עושים היום צעד ענק נוסף לקראת יציאה מהפרויקט בקול ענות חלשה.

בפרויקט היו שותפות החברות האחיות נכסים ובנין (25% ) ואי.די.בי פתוח (25% ) ו ואלעד גרופ (50%). היום אישרו אי.די.בי פיתוח ונכסים ובנין את הפרסום ב-TheMarker מתחילת השבוע ודיווחה כי "לאור העדר הסכמה עם המלווים בקשר להסדר חוב ההלוואה, פנו המלווים לבית משפט בבקשה לאשר הליך לחילוט הקרקע". הפנייה נעשתה ככל הנראה ע"י המלווים של השכבה הבכירה של ההלוואה בהיקף של כ-445 מיליון דולר. עם זאת, לאחר פנייה שכזו הצדדים עדיין יכולים לנהל מו"מ במשך 30 יום בניסיון להגיע להסדר חוב.

יצחק תשובה ונוחי דנקנר בלאס וגאסצילום: אי-פי

נכסים ובנין ואי.די.בי פיתוח דיווחו כי בדו"חותיהן הכספיים לרבעון השלישי, הן יפרישו את יתרת ההשקעה בפרויקט זה - כ-90 מיליון שקל כל אחת. בכך, הן ישלימו את מחיקת מלוא ההון העצמי שהשקיעו - יותר מ-300 מיליון דולר במצטבר ובחלקים שווים. לא ידוע האם אלעד גרופ הפרטית תמחק אף היא את יתרת ההשקעה בפרויקט.

כמו כן, עידכנו אי.די.בי פיתוח ונכסים ובנין כי חברת הפרויקט קיבלה הודעה מהמחכיר של חלק מהקרקע של הפרויקט (16 אקר מתוך 34.5 אקר) שבה טוען המחכיר כי השותפים לא שלמו לו דמי חכירה של כ-306 אלף דולר ומוסיף כי אם סכום זה לא יועבר לו תוך 10 ימים, הוא יראה בכך הפרה של הסכם החכירה וכי הוא שומר לנקוט בכל הצעדים שיראה לנכון.

בסך הכל, נטלו השותפים הלוואה של כ-620 מיליון דולר לצורך רכישת הקרקע ב-2007 מידי פיל ראפין תמורת כ-1.24 מיליארד דולר. ואולם בשל ירידה בשווי הקרקע והאטה ניכרת בשוק הנדל"ן והפיננסים, הפרויקט שהשותפים תיכננו להשקיע בו כ-6-8 מיליארד דולר - תקוע בינתיים. דנקנר ותשובה אינם מסוגלים לעמוד בהחזר ההלוואות שנטלו והיו אמורות להיפרע באוגוסט 2012.

מבין קונסורציום של 15 גופים מלווים נמנים 3 גופים פיננסיים ישראליים גדולים: הבנקים הפועלים, מזרחי טפחות וקבוצת הביטוח והפיננסים הראל שהערימה בשבועות האחרונים קשיים בעניין לאישור ההסדר. סך החשיפה לפרויקט של שלושת הגופים הללו היא כ-100 מיליון דולר, כשהראל חשופה בכ-50 מיליון דולר - יותר מחצי מהסכום בשכבה התחתונה של ההלוואה שהיקפה כ-175 מיליון דולר.

המתווה של הסדר חוב שהציעו דנקנר ותשובה ושעומד כרגע על הפרק מדבר על כך שמחזיקי השכבה הראשונה של החוב יקבלו החזר של 50 סנט לכל דולר של חוב - כלומר, תספורת של 50% המגלמת מחיקה של כ-220 מיליון דולר, ופירעון יתרת החוב. בעבר הועלתה חלופה של דחיית פירעון החוב של שכבה זו ל-10 שנים תמורת חיזוק בטחונות וריביות אך היא ככל הנראה לא תתקבל.

מחזיקי השכבה השנייה אמורים לקבל כ-18 סנט על כל דולר של הלוואה, כלומר תספורת של כ-85%, ובתרגום לכסף: פירעון של כ-25 מיליון דולר ומחיקה של כ-150 מיליון דולר. בסך הכל, מסתכמת המחיקה בכ-370 מיליון דולר,כלומר תספורת של כ-60%. כיוון שמדובר בהסכם מיוחד בין המלווים, ישנו צורך באישור של כולם לביצוע העסקה,

אם בכל זאת המתווה יוסכם על כולם, יזרימו אלעד גרופ ואי.די.בי הון עצמי של כ-100 מיליון דולר וייטלו הלוואה חדשה כדי לפרוע באופן חלקי את החוב הישן. ואולם גם אם הם יתגברו על מכשול זה, עדיין לא ברור כיצד אי.די.בי פתוח, שנמצאת במצב פיננסי מאתגר, תשכנע את בעלי האג"ח שלה (שהיא חייבת להם כ-4.2 מיליארד שקל) לאשר לה לבצע השקעה נוספת בפרויקט זה בהיקף של עד 95 מיליון שקל, שכן אחרת הסיכוי השותפים יישארו בפרויקט אינו גבוה.

"ההשפעה תדמיתית ומורלית בלבד"

אדר עציוני, אנליסט הנדל"ן של מגדל שוקי הון, אמר היום בתגובה כי "להודעה על בקשה לחילוט הקרקע בפרויקט הפלאזה בלאס וגאס אין השפעה על החברה ברמת התמחור, אלא השפעה תדמיתית ומורלית בלבד. ההודעה אינה מפתיעה. במודל הערכת השווי שלנו שווי ההחזקה בפלאזה הוערך מראש באפס, כך שלהודעה הנוכחית אין השפעה על החברה ברמת התמחור, אלא השפעה תדמיתית ומורלית בלבד".

לדברי עציוני, "מבחינת נכסים ובנין להודעה יש פן חיובי שכן כל הסדר חוב שהיה מגובש היה צריך לכלול הזרמת הון נוספת בהיקפים של כמה עשרות עד מאות מיליוני שקלים. בהינתן רמת המינוף הגבוהה יחסית של החברה (כ-80%) והעובדה כי מדובר בפרויקט יזמי המתוכנן להיות גדול ממדים וארוך שנים, עדיף כי כספי החברה יושקעו בהשקעות מניבות מיידיות ופחות במיזמים עם מקדמי אי ודאות גבוהים". עציוני העניק למניית נכסים ובנין המלצת "החזק" עם מחיר יעד של 190 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים