הסיפור על מר גביר ועיתון "שחרית"

המבחן של רשות ני"ע השבוע למבקשי רישיון ייעוץ כלל רמזים עבים על נוחי דנקנר

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

בזמן שפרופ' זוהר גושן, לשעבר יו"ר רשות ניירות ערך, מחפש דרכים לתווך בעסקות בעבור קבוצת אי.די.בי שעליה פיקח עד לפני שנה וחצי, העובדים של יו"ר הרשות הנוכחי, שמואל האוזר, משתעשעים בפלונטר שנוצר באי.די.בי בתקופת היו"ר הקודם.

שיחת היום בקרב הניגשים למבחן באתיקה שערכה השבוע רשות ני"ע לקבלת רישיון ייעוץ השקעות, עסקה אתמול באדם אחד, טייקון, המכונה במבחן "מר גביר". אותו מר גביר שולט בפירמידה, הוא קונה עיתון מפסיד, והוא עושה עסקות בעלי עניין.

יו"ר רשות ני"ע, שמואל האוזר

סיפור המסגרת במבחן היה:

מר גביר הוא בעל השליטה בחברת אחזקות, פירמידה, בשם אס.או.אס, שניירות הערך שלה נסחרים בבורסה. גביר מחזיק ב-30% ממניות אס.או.אס שמחזיקה בחברה בשם "קשקש", שגם היא נסחרת בבורסה. הדירקטורים של קשקש מונו בידי דירקטוריון אס.או.אס שבראשו עומד גביר, שאינו נושא משרה בקשקש.

לפני כשנה החליט דירקטוריון קשקש לרכוש מגביר את חברת שחרית שהיתה בבעלותו הפרטית. שחרית מוציאה לאור את העיתון "שחרית", שמפסיד כבר שנים. החברה צברה חובות של 50 מיליון שקל לבנקים, המגובים בערבות אישית של מר גביר. דירקטוריון קשקש הסכים לרכוש מגביר את "שחרית" במחיר מציאה של 100 שקל, ובכך לשחרר את גביר מהערבויות. זו היתה הפעם הראשונה שקשקש נכנסת לתחום העיתונות.

השאלה הראשונה לנבחנים, בסגנון אמריקאי עם חמש תשובות אפשריות, היתה: אילו אישורים היו דרושים לעסקת בעלי העניין שבה רוכשת קשקש את שחרית ממר גביר?

1. אין צורך באישור מלבד לאישור הדירקטוריון כי גביר לא שולט בקשקש עצמה.

2. אין צורך באישור קשקש מעבר לאישור דירקטוריון, כי גביר לא נושא משרה בקשקש עצמה.

3. העסקה זקוקה לאישורים של ועדת הביקורת של קשקש, דירקטוריון קשקש והאסיפה הכללית של קשקש ברוב מיוחד.

4. זו עסקה שאין בה היגיון כלכלי ומזיקה לקשקש, אין דרך לאשר אותה - ולכן היא מבוטלת. 5. כדי להעביר את העסקה יש לקבל את אישור רשות ני"ע.

התשובה הנכונה היא 3.

הנבחנים לא פיספסו את הדמיון של מר גביר ושל החברה שבשליטתו לנוחי דנקנר וקבוצת אי.די.בי. על אף שכותבי המבחן עירבבו קצת בין שתי עסקות: רכישת העיתון מעריב בידי דסק"ש ורכישת ישראייר הפרטית של דנקנר בידי אי.די.בי (החברה האם של דסק"ש).

זוהר גושן

סיפור הערבויות האישיות ומחיר המציאה לקוח מעסקת ישראייר, שאותה הוביל דנקנר בסוף 2009. באותה עסקה מוזגה ישראייר (גנדן תיירות) לאי.די.בי אחרי שהפסידה במשך שנים וצברה חובות של מאות מיליוני שקלים בעיקר לבנק הפועלים. זאת בתקופה שבראש הבנק עמד דני דנקנר, בן דודו של נוחי. לדנקנר ולשותפיו היתה ערבות אישית לחובות האלו שבוטלה בעקבות העסקה. החובות נוידו לציבור המחזיק במניות ובאג"ח של אי.די.בי.

חדי העין שבין הנבחנים יכלו גם להבחין בכמה עקיצות ששוגרו לעבר אי.די.בי. העקיצה הראשונה היא על כך שלאי.די.בי אין ניסיון עיתונאי כלשהו. השנייה היא שמדובר היה במחיר מציאה. בפועל המחיר נקבע בהערכת שווי של פרופ' יצחק סוארי, אחד ממקורביו של דנקנר וחברו של גושן. המחיר באותה עסקה היה נמוך במיוחד, כמיליון דולר, אך לרבים היה ברור כבר אז שאין מדובר במציאה. הערכת השווי של סוארי לא עמדה בכל מבחן מציאות: במשך שלוש השנים שחלפו גנדן תיירות לא רק שלא עברה לרווח, אלא הפסדיה הלכו והעמיקו.

בכך לא נגמר הדמיון בין המבחן למציאות, ובעניין זה אפשר לזהות את ההזרמות של דסק"ש למעריב.

להלן חלק ב' של השאלה:

קשקש הזרימה לשחרית 200 מיליון שקל, אבל זה לא עזר ושחרית המשיכה להפסיד. קשקש נתנה על כך דיווח בדו"חות. אלא שבמקביל החלו באותה תקופה חברות בנות בקבוצת אס.או.אס לסבול מקשיי רגולציה, ואלו לא באו לידי ביטוי בדו"חות. יעקב, משקיע ממורמר שהפסיד הרבה כסף, ביקש לתבוע את אס.או.אס על כך שהטעו אותו לגבי הרגולציה וסיבכו אותו עם עסקה כושלת ברכישת שחרית.

האם הוא רשאי לתבוע את קשקש? האם הוא יכול לתבוע על פרט מטעה בדיווח על שחרית? האם הוא יכול לתבוע גם על עסקת שחרית וגם על הדיווח החסר בנוגע לרגולציה?

בעניין הרגולציה מרמזים כותבי המבחן על הרפורמות בענף התקשורת, שפגעו באורח קשה בשוויה של סלקום. אם כי נראה שעניין הדיווח הלקוי הוא דמיוני, שכן מעולם לא הושמעה טענה נגד אי.די.בי בנוגע לדיווח על רגולציה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט