דש: נתוני ביטוח לאומי סותרים את סקר הלמ"ס - האבטלה תעלה ל-7.5%

אלכס זבז'ינסקי: "בעיניי בנק ישראל, מצבו של שוק הדיור אינו מהווה מכשול להמשך הורדות ריבית; הנתונים הכלכליים שיתפרסמו בקרוב יהיו חלשים והריבית תרד בפעם נוספת"

ואדים סבידרסקי, פרשנות
ואדים סבידרסקי
ואדים סבידרסקי, פרשנות
ואדים סבידרסקי

"האבטלה תגיע בחודשים הקרובים לרמה של כ-7.5%", כך מזהיר היום אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי בדש בית השקעות, שהתייחס היום למצבו של שוק התעסוק. זבז'ינסקי מדגיש את אי ההתאמה בין הנתונים אותם מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לבין הנתונים שהעביר ביטוח לאומי. הלמ"ס טענה כי מצב שוק העבודה משתפר, ואילו הביטח הלאומי מציין כי תרחש הרעה.

"בינתיים שיעור האבטלה ברבעון השלישי המשיך לרדת תוך גידול בהשתתפות בכוח העבודה, כפי שעלה מסקר כוח אדם אותו פירסמה הלמ"ס. מנגד, נתוני ביטוח לאומי מראים שהסכומים המשולמים למובטלים עולים. להערכתנו, שיעור האבטלה, שעדיין לא הראה שיפור ברבעון השלישי, צפוי לעלות. נתוני הצריכה, כמו גם נתוני שוק הנדל"ן, הושפעו מהעלאת המע"מ בחודש ספטמבר אשר גרמה להקדמת רכישות. בחודשים הקרובים אנו עלולים לראות היחלשות בצריכה ובשוק הנדל"ן. כמו כן, היחלשות במגזר היצרני וירידה בצריכה יובילו לעלייה באבטלה", מסבירים בדש.

באשר למדיניות המוניטרית של בנק ישראל מציין זבז'ינסקי כי ההפתעה שסיפק בנק ישראל בשבוע שעבר מעבירה מסר שמדיניות הריבית קשורה בקשר חלש יותר ממה שנדמה להתפתחויות בשוק הדיור. זבז'ינסקי מעריך כי הנתונים הכלכליים שיתפרסמו בחודשים הקרובים יהיו חלשים ובנק ישראל יבצע הורדת ריבית נוספת בחודשים הקרובים.

"אם בעיניי בנק ישראל מצבו של שוק הדיור אינו מהווה מכשול להמשך הורדות ריבית, ולשיקולים של מצב המשק בארץ ובעולם יש משקל גבוה בהרבה בהחלטותיו, המרחב להורדות ריבית נוספות קיים ואפשרי. כמו כן, כעת, כאשר הסיכון לפירוק גוש האירו קטן, בנק ישראל זקוק פחות לשמירה על מרחב התמרון של הריבית ויכול להוריד אותה בתגובה להתפתחויות במשק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918