שרותי גושן בע"מ – קיבל 3 מיליון שקל מנוחי דנקנר

גם במצבה הנוראי, עדיין מצליחים באי.די.בי לפזר כספים למי שחפצים בייקרו

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

אתמול התברר כי בשיאה של הקריסה הפיננסית אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר תשלם לחברת אריסטו שבבעלות זוהר גושן, לשעבר יו"ר רשות ניירות ערך, מיליונים על תיווך בעסקה שבה רכשה קרן פימי את השליטה בחברת המ-לט מידי אי.די.בי.

בתחילה ניסה גושן לגייס לעסקה קרן בשם פורטיסימו אך בסופו של דבר היתה זו פימי שרכשה את המ-לט. האם דנקנר לא מכיר את פורטיסימו ולא שמע שיש להם קצת כסף פנוי? ובכלל, משרדי נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, ומשרדי ישי דוידי, מנכ"ל קרן פימי, מרוחקים רק כמה עשרות מטרים זה מזה - האחד ממוקם בעזריאלי, והשני ממוקם מעבר לאיילון במגדל אלקטרה. הם כמעט יכולים לדבר בקופסאות אשל מחוברות בחוט. לכל אחד מהם יש בזיכרון של האייפון את מספרו של השני, והשניים גם נפגשים מפעם לפעם באירועי האלפיון העליון ובמסעדותיו. אז למה בכל זאת הם צריכים מתווכים כדי לעשות עסקות?

זוהר גושןצילום: ניר קידר

כי ככה כנראה מתבצעות עסקות בשוק ההון שלנו וזה עצוב שגם במצבה הנוראי וגם כאשר בעלי האג"ח "עוקבים אחר ההתפתחויות", עדיין מצליחים באי.די.בי לפזר כספים למי שחפצים בייקרו. וזה עצוב כי, למעשה, התפקיד של אי.די.בי ומנהליה המיליונרים הוא לקנות ולמכור חברות.

גושן, שמקבל עתה את התשלום מדנקנר, מכיר אותו לא מהיום. בתקופה שבה היה גושן יו"ר הרשות, חילקה אי.די.בי דיווידנדים במיליארדים, שילמה משכורות עצומות למנהליה, ביצעה הימורי השקעות - והכל במימון מיליארדים שגייסה מהציבור. בתקופת גושן העביר דנקנר באסיפת בעלי המניות של אידיבי את העסקה המפוקפקת ביותר שהתקבלה אי פעם בשוק ההון הישראלי שבה נרכשו החובות וההפסדים של ישראייר. חברו של גושן, פרופ' יצחק סוארי, ניפק הערכת שווי הזויה, והחברה-הבת של בנק הפועלים, שהיתה תחת ניהולו של בן דודו, דני דנקנר, המליצה למוסדיים להצביע בעד.

היועץ המשפטי של רשות ניירות ערך בתקופת גושן, היה שוני אלבק שכיום עובד באי.די.בי. איזה מזל שאלבק לא מונה לתפקיד יו"ר הרשות, על פי הצעת גושן, תפקיד שעליו התמודד מול פרופ' שמואל האוזר.

אז למה בכל זאת גושן יקבל כל-כך הרבה כסף מדנקנר? האם יש עוד אנשים שמקבלים מאי.די.בי תשלומים דומים בלי שאנחנו יודעים עליהם? האם בעלי האג"ח יהיו מספיק מחויבים כלפי הציבור כדי לעצור את התשלומים האלה? האם הרשות תחת האוזר תבדוק את כל זה? לנו אין תשובה לשאלות האלה, אבל ייתכן שניר חפץ, לשעבר עורך "מעריב" - שקפץ ישירות מהספינה הטובעת ברחוב קרליבך לקומה ה-44 במגדלי עזריאלי - כבר עובד על ניסוחים מתוחכמים.

בתגובה מסר גושן: "רשות ניירות ערך מבצעת את עבודתה במקצועיות ובנאמנות לאורך כל שנות פעילותה. כך גם היה בכל תקופת כהונתי. ההתקשרות בין אריסטו לבין חברת דסק"ש למכירת המ-לט נעשתה הרבה אחרי שסיימתי את תפקידי כיו"ר הרשות, ולאחר שחלפה תקופה שוות ערך לשלוש פעמים תקופת הצינון החוקית. לאחר שבנק השקעות בינלאומי לא הביא למכירת חברת המ-לט במשך כשנתיים, חברת אריסטו, בעבודה מקצועית שנמשכה כמה חודשים, הצליחה לבצע את המכירה. אריסטו היתה הגורם המרכזי בסגירת העסקה, לרבות זהות הרוכש, מועד הרכישה, מחירה ותנאיה. העמלה ששולמה היא בשיעור המקובל בעסקאות שכאלה."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש