"החגיגה נגמרת - פישר עוצר את המינוף של בעלי הדירות"

הבשורה האמיתית של ההגבלות החדשות נעוצה בחישוב שיעור המימון המקסימלי ביחס לערך הדירה ולא ביחס לערך הבטוחות שמעמיד הלווה

רם עוזרי
רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם עוזרי
רם עוזרי

"מי שיש בבעלותו דירה לא יכול היה להתחמק מהרעיון הקוסם הזה: אתה מגיע לבנק בלי שקל בכיס, מבקש משכנתא של 100% מהנכס ובתמורה ממשכן גם את הדירה החדשה וגם את זו שכבר בבעלותך. מבחינת הבנק זו משכנתא בשיעור מימון של 50% וכך הוא מדווח עליה לבנק ישראל. אתה מצידך נהנה מדירה חדשה שהמחיר שלה עולה כל שנה. כולם שמחים. התופעה הזו היא אחד הגורמים המרכזיים להתנפחות הבועה ולשם בדיוק מכוון פישר בהגבלות החדשות שלו בשוק המשכנתאות. זהו. החגיגה הזו נגמרה", כך אומר היום בנקאי משכנתאות בכיר בעקבות ההגבלות החדשות עליהן הודיע אתמול המפקח על הבנקים בבנק ישראל דודו זקן.

במסגרת ההגבלות החדשות, שיעור המימון המקסימלי שיוכלו הבנקים לתת הוא 50%, כאשר מדובר על משקיעים ותושבי חוץ ו-75% כאשר מדובר על זוגות צעירים. ואולם יש לשים לב לפרט "טכני" חשוב: המפקח על הבנקים ציין במפורש בטיוטת ההוראות ששיעור המימון המקסימלי יחושב ביחס למחיר הנכס הנרכש ובלי קשר לנכסים נוספים שמציע הלווה להעמיד כבטוחה. וכך, מי שכבר יש לו דירה בבעלות נפגע פעמיים: שיעור המימון שיוכל לקבל נמוך יותר מזה של זוגות צעירים וגם: הדירה שבבעלותו לא תוכל להחליף את הצורך להביא מזומן מהבית.

התופעה הזו, אומרים גורמים בשוק המשכנתאות, הלכה וצברה תאוצה בשנים האחרונות. יותר ויותר בעלי דירות, ממעמד הביניים מינוס, פקדו את סניפי הבנקים למשכנתאות בלי הון עצמי, משכנו את הנכס שבבעלותם וקיבלו משכנתא גבוהה לרכישת נכס חדש. "זה מייצר דינמיקה של בועה: מי שעשה את זה לפני שנתיים כבר הרויח 20%-30% על ההשקעה, אז הוא רץ לספר לחבר'ה. ואז - אם יש לי נכס ביד, גם אם אני משיכת יתר של 40 אלף שקל בעו"ש, אני רץ לבנק למשכנתאות ועושה אותו הדבר".

ואולם, אליה וקוץ בה: עליות המחירים בשוק הדיור לא יימשכו לנצח. מאידך, או יווצר קושי בהחזר המשכנתא, מסיבה כזו או אחרת, הבנק למשכנתאות יוכל לעקל לא רק את הדירה שנקנתה להשקעה, אלא גם את דירת המגורים שהיתה פעם בבעלות מלאה. לקראת האטה כלכלית עולמית, ולקראת גידול צפוי בשיעורי האבטלה, פישר החליט לשים לסיכון הזה סוף.

יריד מכירת דירות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח