תשקיף אי.די.בי: 76 מיליון שקל שולמו לחברות של לבנת, מנור ושימל ב-2012

מדובר בעסקות שערכו חברות בנות בקבוצת אי.די.בי עם חברות פרטיות או שבשליטת לבנת, מנור והאחים שימל - מבעלי השליטה בקבוצה ■ שופרסל תרכוש רכבי ליסניג מחברה פרטית של יצחק מנור ב-15 מיליון שקל ■ האחים שימל קיבלו 36 מיליון שקל מרווחי הון בנדל"ן

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

תשקיף אי.די.בי להנפקה הצפויה חושף סדרה של תשלומים לבעלי עניין שנעשו במהלך 2012. בין שאר הפרטים שמפורסמים בתשקיף, עולה כי רק במהלך השנה האחרונה חתמו חברות בקבוצת אי.די.בי על עסקות עם חברות שבשליטת אברהם לבנת, יצחק מנור והאחים שימל - שותפיו של דנקנר לאחזקה באי.די.בי - בהיקף של 76 מיליון שקל.

אמש פירסמה אי.די.בי תשקיף מדף, ובו מסרה פרטים לגבי הנפקת זכויות שתיערך בקרוב בחברה. במסגרת ההנפקה, אמורים בעלי המניות להזרים הון לחברה במטרה לפרוע קרן של 35 מיליון שקל לבעלי האג"ח מסדרה ב'. במידה שכלל בעלי המניות ירכשו זכויות, החברה צפויה לגייס עד 46 מיליון שקל.

מימין צביקה לבנת, אברהם (בונדי) לבנת ,נוחי דנקנר ,יצחק מנור ואבי פישרצילום: יח"צ

מהתשקיף עולה כי בשנת 2012 (עד 30 בספטמבר) שילמה שופרסל - ענקית הקמעונות הנמנית על קבוצת אי.די.בי - כ-14 מיליון שקל בגין התקשרות עם החברה הבת של ממן מסופי מטען וניטול בע"מ, הנמצאת בשליטתו של לבנת.

עוד נכתב כי שופרסל התקשרה בהסכם ליסינג להשכרת רכבים לעובדיה עם פריים ליס ניהול ציי רכב בע"מ, חברה שנמצאת בשליטת רות ויצחק מנור. על פי העסקה, שופרסל עשויה לשכור עד כ-450 רכבים מפריים ליס, שעלות הליסינג השנתית שלהם מסתכמת עד כ-15-מיליון שקל (לפני מע"מ).

בדומה לכך, גם סלקום - חברת הסלולר בקבוצת אי.די.בי - התקשרה עם תקשובים מרכז תקשורת עסקי בע"מ, חברה פרטית בבעלות משפחת לבנת (64%), וזאת בעבור שירותי ניהול ותפעול של מערך מוקדי שירות טלפוני (Call Center), בסך כולל של כ-11 מיליון שקל.

עסקה נוספת עם בעלי עניין מתייחסת לאחים מרק ויעקב שימל, השותפים בגנדן באמצעותה מחזיק דנקנר באי.די.בי. במהלך 2012 חברת הנדל"ן נכסים ובניין שילמה 36 מיליון שקל לחברת רוק ריל (Rock Real) שנמצאת בבעלות השניים. זאת, בהתאם להסכם משנת 2009, שקובע לחברה 12% מרווחי הון שייווצרו בגין מכירת נכסים שיציעו לאי.די.בי.

התשלומים בשנת 2012 שנחשפו בתשקיף, אינם יוצאי דופן. במהלך השנים - כפי שמדווחת אי.די.בי באופן קבוע בדו"חותיה השנתיים - נערכו עסקות עם בעלי השליטה בקבוצה בעשרות מיליוני שקלים.

בשנת 2011 למשל, שילמה שופרסל לחברה בת של ממן סכומים בהיקף של 25 מיליון שקל, בהמשך ל-23 מיליון שקל ב-2010. לשופרסל יש גם הסכם שכירות עם חברה שבשליטת לבנת, לה שולמו דמי שכירות של 10 מיליון שקל ב-2011.

עוד עולה מדו"חות 2011, בין השאר, כי חברה בת של ממן (50%) העניקה לקבוצת אי.די.בי שירותי אחסנה בתמורה ל-8.5 מיליון שקל, וכן שחברת תקשובים העניקה לסלקום שירותים בהיקף של 12 מיליון שקל באותה השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק