עופר מנצלת את הקשיים של זאבי: תרכוש 30% מהגרנד קניון בחיפה

בריטיש, שבבעלות מליסרון של האחים עופר, הלוותה 100 מיליון שקל לזאבי, ותממש המניות ששועבדו לטובת ההלוואה

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת הנדל"ן מליסרון שבשליטת אחים עופר השקעות מנצלת את הקשיים הפיננסיים שבהם נמצא בימים אלו איש העסקים גד זאבי, כדי להגדיל את האחזקה של בריטיש ישראל (חברה הבת בבעלותה המלאה של מליסרון) בגרנד קניון בחיפה במחירים נמוכים יחסית. זאבי מנסה לשמור על השליטה בחברת יפנאוטו (יבואנית מכוניות מדגם סובארו שמחזיקה גם בנדל"ן) המצויה בהסדר חוב.

מליסרון, המנוהלת בידי אבי לוי ונסחרת לפי שווי שוק של כ-2.6 מיליארד שקל, דיווחה אתמול כי בריטיש הגיעה שלשום להסדר חוב עם חברת ברטורא הפרטית שבבעלות זאבי. ההסדר נוגע להלוואה של 100 מיליון שקל שהעניקה בריטיש לזאבי בתחילת 2011 בריבית שנתית של 10% (הגבוהה ביותר מ-5% מהריבית על אג"ח ממשלתיות לטווח דומה). כנגדה שועבדו האחזקות של זאבי (30%) בגרנד קניון.

גד זאביצילום: אייל טואג

מתוך הלוואה זו, שמקורה מלפני כמה שנים, פרע זאבי 20 מיליון שקל, בעוד בפשרה שהושגה השבוע יתרת החוב של 80 מיליון שקל של זאבי תקבל בריטיש באמצעות המניות, כלומר היא תגיע לאחזקה של 100% בנכס.

גרנד קניון, הכולל שטח להשכרה של 52,500 מ"ר, נחשב לקניון המוביל בחיפה, והנכס המסחרי היחיד שחובר גם למנהרות הכרמל. הקניון מייצר NOI (הכנסות תפעוליות שנתיות נטו) של יותר מ-90 מיליון שקל, והוא רשום בספרי בריטיש נכון לסוף יוני 2012 ב-1.21 מיליארד שקל. בגין נכס זה יש חוב של 640 מיליון שקל והתחייבות עתידית לתשלומי המס של 113 מיליון שקל, שתוכר כהוצאה כלכלית, בעוד לצורך הערכות שווי של נכסים מניבים מקובל לקחת כ-50% מההתחייבות הזאת. בהתאם לכך, השווי הכלכלי נטו של גרנד קניון (100%) מוערך ב-515 מיליון שקל, כך ש-30% מוערכים ב-150 מיליון שקל. בריטיש מקבלת המניות האלו במחיר נמוך משמעותית מהיקף ההלוואה.

לאחר שהשלימה לפני כשנה וחצי את רכישת השליטה בבריטיש, הפכה מליסרון שבשליטת ליאורה ואייל עופר, לחברת הנדל"ן המניב הגדולה ביותר בישראל לצד קבוצת עזריאלי. מליסרון מחזיקה בתיק נכסים מניבים בהיקף כולל של כ-835 מ"ר ובנדל"ן להשקעה בשווי של 14.9 מיליארד שקל. על אף שבעקבות הרכישה של בריטיש המינוף של החברה גדל לכ-70% (יחס בין שווי חוב לבטוחה), ולמרות החשש מהאטה במשק שתשפיע על הפדיונות בקניונים, החברה נהנית מיחס נדיב של שוק ההון המתמחר את איגרות החוב שלה בתשואות לפדיון נמוכות של פחות מ-4%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"