סיכום שבועי פושר בבורסה: ת"א 25 מחק את העליות השבועיות

מלאנוקס צנחה ב-22% והכבידה על המדדים על רקע הדו"חות המאכזבים שפורסמו אמש ■ פגוט: "סוג כזה של מימוש הוא תזכורת לגבי הסיכון הגלום בהשקעה בחברות צמיחה"

ואדים סבידרסקי, פרשנות
ואדים סבידרסקי
ואדים סבידרסקי, פרשנות
ואדים סבידרסקי

יום המסחר האחרון של השבוע בבורסה נחתם במגמה שלילית על אף סימני ההתאוששות כלכלית בסין, לאחר שבעה רבעונים רצופים שהצביעו על האטה, והסנטימנט החיובי בוול סטריט בשל דיווחי מקרו מעודדים.

היום נפתחה פסגת מנהיגי האיחוד האירופי בבריסל בה ידונו בין היתר בהקמתו של גוף פיקוח על המגזר הבנקאי, וביצירתו של תקציב משותף למדינות גוש היורו. עם זאת, הפסגה אינה צפויה להניב פריצת דרך משמעותית בפתרון משבר החוב באירופה.

מדד ת"א 25 ירד ב-1.3%; מדד ת"א 100 איבד 1.25% ומדד מניות הבנקים התחזק ב-0.35%. מניית מלאנוקס קרסה ב-22%, במחזור המסחר הענק של 465 מיליון שקל, ומכבידה על המדדים המובילים בת"א. מדד מניות הנדל"ן נחלש ב-0.85%. מחזור המסחר הסתכם ב-2 מיליארד שקל - גבוה מהממוצע היומי במהלך השנה אך בעיקר בזכות מסחר ער במניית מלאנוקס.

מניות קבוצת אי.די.בי רשמו היום מימושים כבדים. מניית החברה העליונה בקבוצה - אי.די.בי אחזקות - איבדה 4.8% ואילו דסק"ש התממשה ב-10%. במקביל, סדרה ד' הארוכה של אג"ח אי.די.בי אחזקות נחלשה ב-6.4% ונסחרת בתשואה שנתית של 64.5%.

בסיכום שבועי, נותר מדד ת"א 25 ללא שינוי ברמה של 1,217 נקודות ומדד ת"א 100 התחזק ב-0.2%.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון התייחס לירידות במניית מלאנוקס: "המהלך של המשקיעים בשוק ההון המקומי בשנה-שנתיים האחרונות יכול לאכזב מדי פעם. הנקודה היחידה היא שבגלל המשקל הכבד של מניית מלאנוקס במדד הוא שכשהיא מאכזבת אז המחיר כואב. סוג כזה של מימוש במניית מלאנוקס הוא תזכורת לגבי הסיכון הגלום בהשקעה בחברות צמיחה. החברה מתומחרת במכפיל 20 על הרווחים החזויים ב-2012 ועצירה קטנה בקצב הצמיחה עלולה להביא להתכווצות מכפילים ולהשלכות משמעותיות".

בנוגע להתפתחויות סביב משבר אירופאי אמר פגוט כי "הכנס היום של מנהיגי גוש היורו צפוי לשפוך אור על האפשרות של חילוץ מיידי של ספרד. כאן נשאלת השאלה האם יטפלו בכך באופן מיידי או שימשיכו לדחות את הקץ. למרות התוכנית של דראגי, שלמעשה הייתה צפירת הרגעה לשווקים, אף אחד עדיין לא ביקש סיוע מהמוסדות הרלוונטיים. ללא תוכנית סיוע אין הרחבה כמותית באירופה. הקמה של בנק רע בספרד גם תטופל. השורה התחתונה היא שמחכים עוד אתגרים משמעותיים בטיפול במשבר החובות, כולל החוב היווני".

הצמיחה בסין ברבעון השלישי של השנה הסתכמה ב-7.4%, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בסין שפורסמו אור ליום חמישי. זהו קצב הצמיחה האיטי ביותר בסין מאז הרבעון הראשון של 2009, והוא משקף ירידה של 0.2% בהשוואה לרבעון השני של 2012. עם זאת, החששות בשווקים מתוצאות עגומות יותר על רקע ההאטה הכלכלית במדינה התבדו, והנתונים תאמו את תחזיות האנליסטים, לפי סקרי דאו ג'ונס, רויטרס ובלומברג.

בורסות וול סטריט נסגרו אמש במגמה חיובית זה היום השלישי ברציפות, לאחר שמספר התחלות הבנייה בארה"ב קפץ לרמתו הגבוהה ביותר זה ארבע שנים, ואחרי שחברת דירוג האשראי מודי'ס נמנעה מלהוריד את הדירוג של ספרד לדרגת "זבל". מדד דאו ג'ונס נסגר בעליות קלות; מדד המניות S&P 500, עלה ב-0.4%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.1%; שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות זה היום השלישי ברציפות והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.09% - הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה מחודש - לרמה של 1.81%.

"לאור ההאטה הצפויה בצמיחת המשק בשנה הקרובה, וירידה נוספת באינפלציה הצפויה, בנק ישראל עשוי להפחית את הריבית בהמשך הדרך", כך מעריכים הבוקר (ה') במחלקה הכלכלית בחטיבה לכספים וכלכלה של בנק לאומי. כלכלני הבנק צופים כי במחצית השנייה של 2012 רמת הביקושים במשק צפויה להיחלש בהשוואה למחצית הראשונה של השנה – מה שיביא להאטה בצמיחה.

ספקית פתרונות הקישוריות עבור שרתים ומערכות אחסון, מלאנוקס הדואלית, הכריזה אמש לאחר תום המסחר בוול סטריט על תוצאות הרבעון השלישי של 2012. ברבעון השלישי דיווחה החברה על הכנסות של 156.5 מיליון דולר, עלייה של 17.2% בהשוואה ל-133.5 מיליון דולר ברבעון השני של 2012 וגידול של 129.6% בהשוואה ל-68.2 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2011. הרווח הנקי הסתכם ברבעון השלישי של 2012 ב-60.1 מיליון דולר או רווח של 1.37 דולר למניה בהשוואה ל- 42.9 מיליון דולר או רווח של 99 סנט למניה ברבעון השני של 2012 ו-13 מיליון דולר או רווח מדולל למניה של 34 סנט ברבעון השלישי של 2011.

בנק מזרחי טפחות מצטרף לגופים המוסדיים בהתנגדות למחיקת HOT מהמסחר, כך עולה מדיווח שהוציאה הבוקר חברת הכבלים. החברה, שנשלטת (69.24%) על ידי קול הולדינגס הפרטית של דרהי, דיווחה כי קונצורסיום מלווים בראשות הבנק שיגר אליה מכתב, ובו נטען כי "ביצוע עסקת המיזוג ומחיקת המניות מהווה הפרה יסודית של הסכם ההלוואה בין קול לבין המלווים".

שלמה אליהו שוב מנסה למכור מניות לאומי - הפעם בהיקף קטן יותר של 200 מיליון שקל. המניה מרכזת את המחזור הגבוה בשוק בהיקף של 100 מיליון שקל. שלשום כשל אליהו בנסיון להפיץ מניות בהיקף של 900 מיליון שקל - כ-5% ממניות הבנק. זאת לאחר שהגופים הזרים סירבו לקחת על עצמם כמות גדולה כזו של מניות לאחר זינוק של 45% בחודשיים.

הדירקטוריון של חברת השקעות, צור שמיר, שבשליטת משפחת שניידמן, החליט למחוק את חברת ביטוח ישיר מהבורסה באמצעות הצעת רכש חליפין מלאה ל-21% מהון מניותיה הנותרות. כיום צור שמיר מחזיקה ב-79% מחברת הביטוח ששוויה בשוק כ-575 מיליון שקל. טרם נקבע השווי המוצע והמציעה פועלת להזמת הערכת שווי לשם קביעת התמורה בגין המניות הנותרות.

חברת ביונדווקס, המפתחת חיסון אוניברסאלי לשפעת, הודיעה היום כי חתמה על שיתוף פעולה מחקרי עם החברה האמריקאית מונוסול אר אקס (MonoSol Rx), הממוקמת בניו ג'רזי, כדי לבחון את פעילות החיסון האוניברסאלי לשפעת, M-001, כשהוא ניתן באמצעות טכנולוגיית הדפית המסיסה, PharmaFilm, של מונוסול.

חברת דרבן שבבעלות קבוצת פישמן הודיעה הבוקר לבורסה לני"ע בת"א על השלמת עסקה למכירת נכסים בקנדה לצד שלישי. בחברה ציינו כי התזרים הפנוי לחברה מהמכירה צפוי להסתכם בכ-70 מיליון שקל.

חברת טבע תפטר 65 מעובדיה במפעל המוצרים המוזרקים בעיר אירווין שבקליפורניה. הפיטורים ייכנסו לתוקף בעוד 12 יום. המפעל נרכש כחלק מהעסקה שבה קנתה טבע את הבעלות המלאה בחברת סיקור בנובמבר 2003 תמורת 3.2 מיליארד דולר.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"