חשיפת TheMarker |

ברונפמן ופישר יערבו אישית לאג"ח ישראלום

חברת האחזקות דיווחה אמש כי חתמה על הסכם עם נציגות בעלי איגרות החוב ■ "מתחייבים באופן בלתי חוזר כי בכל מקרה שישראלום לא תפרע תשלום כלשהו למי מבין סדרות איגרות החוב - נשלם לנאמן את מלוא התשלום המגיע", נכתב בהסכם

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

כפי שנחשף ב-TheMarker: חברת האחזקות ישראלום, שבשליטת מתיו ברונפמן ושולם פישר, דיווחה אמש כי חתמה על הסכם עם נציגות בעלי איגרות החוב במסגרתו התחייבו בעלי השליטה לערוב באופן אישי לחובות לבעלי האג"ח בהיקף של 215 מיליון שקל.

בכך נמנעים ברונפמן - בעל השליטה בבנק דיסקונט - ופישר מפנייה להליך של הסדר חוב עם בעלי האג"ח, בימים שבהם הסדרים ו"תספורות" הפכו לתופעה שכיחה בשוק ההון.

"הננו מתחייבים ומאשרים בזאת באופן בלתי חוזר, יחד ולחוד, כי ביחס לתקופה שמכתב זה בתוקף, בכל מקרה שישראלום לא תפרע במלואו ובמועדו תשלום כלשהו המגיע למי מבין סדרות איגרות החוב ד' או ה' או ו' של החברה - נשלם לנאמן הרלוונטי עבור מחזיקי איגרות החוב את מלוא התשלום המגיע למחזיקי איגרות החוב ושלא שולם להם במקרה האמור", מתחייבים ברונפמן ופישר בהסכם.

נציגות בעלי האג"ח, שפעלה בהובלת בית ההשקעות פסגות ובהשתתפות חברת הביטוח מנורה, ניהלה בחודשים האחרונים מאבק במטרה להבטיח את תשלום החוב לציבור. בפסגות הביעו היום שביעות רצון לנוכח ההסכם שהתגבש. "פסגות הובילה יחד עם מוסדיים נוספים את המו"מ מול בעלי השליטה בישראלום במטרה אחת - למקסם את הזכויות ציבור מחזיקי האג"ח של החברה.

"אנו מברכים על כך שבעלי השליטה בישראלום היו קשובים לגופים המוסדיים וסבורים כי התוצאה שהושגה מדברת בעד עצמה. פסגות תמשיך ותוביל את נושא המעורבות המוסדית בשיתוף עם גופים מוסדיים נוספים, כפי שעשתה במקרה זה וכפי שעושה במקרים רבים נוספים בימים אלה".

ברונפמן ופישר רכשו את השליטה (63%) בישראלום בפברואר 2007 תמורת כ-108 מיליון שקל. כחודש לאחר מכן רכשו השניים באופן אישי 19.8% ממניות שופרסל מידי נוחי דנקנר תמורת 214 מיליון דולר ‏(כ-900 מיליון שקל‏), ומאוחר יותר מכרו את אחזקתם בענקית הקמעונות לישראלום בעסקת בעלי עניין תמורת סכום דומה.

אולם, ההשקעה של ישראלום בשופרסל התבררה כבעייתית. מניית ענקית הקמעונות שסבלה מהמחאה החברתית וממלחמת המחירים מול רשתות הדיסקאונט, צנחה בכ-70% בשנתיים האחרונות, ושווי השוק שלה צנח מ-4.1 מיליארד ל-2.2 מיליארד שקל. כעת שווי האחזקה של ישראלום בשופרסל עומד על כ-420 מיליון שקל בלבד.

הירידה החדה במניה העבירה לראשונה את ישראלום לשווי נכסי שלילי, כלומר שסך התחייבויותיה גדול מסך נכסיה, תוך שהיא מפרה את ההתניות הפיננסיות מול הבנקים. בעקבות ירידת השווי והמחיקות שבוצעו, נכון לסוף הרבעון השני לישראלום גירעון של 185 מיליון שקל בהון העצמי (המיוחס לבעלים של החברה), וגירעון של 626 מיליון שקל בהון החוזר. בקופתה יתרת מזומנים ונכסים פיננסיים לטווח קצר של 4 מיליון שקל בלבד, כשסך התחייבויותיה השוטפות עומדים על למעלה מ-250 מיליון שקל (סולו).

כתוצאה מהידרדרות שווי האחזקה והידלדלות המזומנים בקופה, בשוק החלו לחשוש שישראלום לא תצליח לעמוד בשנים הבאות בתשלום החוב לציבור, ושאנו עלולים לעמוד בפני תקדים מסוכן שבו בעלי שליטה בבנק נאלץ לפנות להליך של הסדר חוב. כתוצאה מכך, איגרות החוב של החברה צנחו בחדות, והתשואה עליהן הרקיעה לרמות "זבל" שבשיאן עמדו על 64%.

על רקע המצב הפיננסי המאתגר אליו הגיעה, מנהלי ישראלום החלו לבצע סדרת מימושים בהיקף של כחצי מיליארד שקל. בתחילת החודש הגיעה ישראלום להסדר חוב עם הבנקים ועם קרן ‏KCPS‏, שלהם היא חייבת כ-548 וכ-110 מיליון שקל בהתאמה (בעלי השליטה ערבים באופן אישי ל-205 מיליון שקל מהחוב לבנקים).

במסגרת ההסכם, ישראלום התחייבה לבצע פירעון מוקדם של חלק מהחוב ותגדיל לגופים אלה את הביטחונות, כשמנגד יתרת הפירעונות של ההלוואות תידחה. הנזילות שאמורה לשמש את החברה לפירעון מוקדם של החוב לבנקים אמורה להגיע מהמימוש האחרון של ישראלום - מכירת בניין איקאה בנתניה לחברת הביטוח הראל תמורת 145 מיליון שקל. המכירה אמורה להגדיל את תזרים המיידי של החברה צפוי לגדול ב-50 מיליון שקל (לאחר ניכוי החוב לבנקים עבור רכישת המבנה).

מתיו ברונפמןצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"