בלעדי |

קרן יורק עשויה להוביל השתלטות על אי.די.בי - ללא תיאום עם נוחי דנקנר

קרן ההשקעות האמריקאית רכשה אג"ח של אי.די.בי פיתוח ב-400 מיליון שקל - מחזיקה כעת בכ-20% מהיקף החוב של אי.די.בי פיתוח לבעלי האג"ח ■ יורק החלה בפגישות עם המחזיקים הגדולים כדי לתאם איתם עמדות לקראת האסיפה ב-25 באוקטובר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם נוחי דנקנר יאבד את השליטה בקבוצת אי.די.בי? ל-TheMarker נודע כי קרן ההשקעות האמריקאית יורק קפיטל רכשה בחודשים האחרונים איגרות חוב של אי.די.בי פיתוח ב-800 מיליון שקל ערך נקוב, שהם כ-20% מהחוב לבעלי האג"ח. בכך נהפכה יורק למחזיקת האג"ח הגדולה ביותר בחברה. יורק רכשה את האג"ח בשוק תמורת כ-50% משווי החוב, כלומר בהשקעה של כ-400 מיליון שקל.

אי.די.בי פיתוח היא בעלת השליטה בכל הנכסים של קבוצת אי.די.בי - בין השאר סלקום, כלל ביטוח, שופרסל, כור ונכסים ובניין - והיא מצויה בבעלות מלאה של אי.די.בי אחזקות. החוב של אי.די.בי פיתוח לבעלי האג"ח מוערך ב-4.4 מיליארד שקל, והוא נסחר כיום בשוק בשווי הנמוך ביותר מ-50% מערך הפארי שלו (הערך הכלכלי המלא אילו האג"ח היו נפרעות כיום).

מלבד החוב לבעלי האג"ח אי.די.בי פיתוח חייבת גם כ-2.1 מיליארד שקל לבנקים ולמוסדות פיננסיים. בסך הכל חייבת החברה כ-6.5 מיליארד שקל, ושווי השוק של נכסיה (רובם נסחרים בבורסה) הוא כ-4.5-5.0 מיליארד שקל, כולל קופת המזומנים. קרן יורק קפיטל מתכננת להשלים, יחד עם גופים אחרים, השתלטות על הקבוצה באמצעות שליטה בחוב שלה ולהחליף או להיות שותפה לקבוצתו של דנקנר.

נוחי דנקנר

הגופים המוסדיים הגדולים שמחזיקים באג"ח של אי.די.בי פיתוח הם הפניקס שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה, פסגות והראל. נציגיהם צפויים להיכנס לנציגות מחזיקי האג"ח של החברה לאחר האסיפה שאמורה להתקיים ב-25 באוקטובר, והם צפויים לנהל מו"מ מול החברה לצורך גיבוש של הסדר חוב.

בימים האחרונים החלו נציגי הקרן, בראשות נציגה בישראל, ג'רמי בלנק, להציג את תוכניותיהם לפני גופים מוסדיים ישראליים במטרה לעניינם ולשתפם בתהליך. לפי התרשמותם של הגופים הישראליים, יורק אינה מנסה לכפות מהלכים אלא מעוניינת לשפר את מצבה הפיננסי של אי.די.בי. התיאום עם המוסדיים נעשה לקראת אסיפת בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח ב-25 באוקטובר.

יורק אינה מחזיקה כלל באג"ח של אי.די.בי אחזקות, וככל הידוע אין לה כוונות לשתף פעולה עם ההנהלה הנוכחית של אי.די.בי. ביורק מעדיפים שמהלכי ההבראה של אי.די.בי יבוצעו בידי ההנהלה הנוכחית, אך במידת הצורך היא לא תירתע מלקבל את השליטה בחברה יחד עם מחזיקי אג"ח נוספים.

יורק היא קרן גידור אמריקאית שהוקמה ב-85' ומתמחה בחוב בסיכון (Distressed Debt), כלומר רכישה של חובות ואיגרות חוב של חברות במצוקה פיננסית. בהמשך התרחבה הקרן גם להשקעות בניירות ערך אחרים וגם לעסקות רכישה. אחת העסקות הבולטות בהן היתה רכישת בית ההשקעות פסגות, שנהפך לבית ההשקעות הגדול בישראל. בהמשך נמכר פסגות לקרן איפקס ברווח גבוה. יורק מנהלת נכסים בהיקף של 15 מיליארד דולר, כחצי מהם מושקעים בחברות ובנכסים ב-Distressed והשאר במניות ובאג"ח.

ג'רמי בלנק

התוכנית האסטרטגית של יורק להשתלטות על אי.די.בי מורכבת ממכירת נכסים ויצירת ליבה מהודקת יותר של עסקים תפעוליים, יחד עם הקטנת החובות והמינוף הפיננסי של הקבוצה, באמצעות פריסת חובות מול הציבור ומול הבנקים.

גם דנקנר, בעל השליטה הנוכחית, עשה באחרונה מאמצים רבים למכירת נכסים וגיוס כספים. בשנתיים האחרונות מכר דנקנר את השליטה (או את מלוא המניות) בחברות כמו מכתשים אגן, כלל תעשיות, המ-לט ומקסימה, ובמקביל ניהל מו"מ למכירתה של כלל ביטוח ולהכנסת שותפים לשופרסל. גם התוכנית של יורק כוללת מהלכים דומים, לרבות האפשרות למכירת חלק או מלוא האחזקות בחברות כמו אלרון, גיוון אימג'ינג, כור (כולל אחזקה במניות קרדיט סוויס) ואפילו נכסים ובניין.

לפי חישובים ראשוניים שנעשו בקרן, מכירה של חלק מהנכסים האלו עשויה להוריד את החוב של חברת דיסקונט השקעות, שדרכה מוחזקים רוב הנכסים התפעוליים, לרמה של פחות מ-2 מיליארד שקל, לעומת כ-6 מיליארד שקל כיום.

בהמשך שוקלים בקרן יורק ביצוע של הצעת רכש למלוא מניות הציבור (24%) בחברה, ששווי שוק שלהן הוא 177 מיליון שקל בלבד - כדי להגיע לשליטה מלאה בחברה ומחיקתה מהמסחר בבורסה.

במקביל, מתכננים בקרן יורק, אם ייכנסו לשותפות בפירמידת אי.די.בי, לשנות את המבנה הארגוני של הקבוצה באמצעות ביטול שכבות וחברות מטה, ויצירת מבנה ניהולי רזה בעל הוצאות נמוכות. כיום קיימות בקבוצה שלוש שכבות של חברות אחזקה - אי.די.בי אחזקות, אי.די.בי פיתוח ודיסקונט השקעות - שכל עיסוקן הוא בניהול אחזקות של בחברות אחרות. שלוש החברות מעסיקות עובדים בכירים בעלי שכר גבוה, ונראה כי בתרחיש כזה העסקתם תסתיים.

עסקה כוללת כזאת עשויה גם לכלול החלפה של חוב של אי.די.בי פיתוח כנגד מניות של החברה, באופן שיאפשר למוסדיים לקבל חלק גדול מהשווי המתואם של איגרות החוב. עם זאת, בשוק ההון מעריכים כי גם בהסדר חוב עשויים מחזיקי האג"ח לקבל חבילה בשווי גבוה יותר מהמחיר הנוכחי.

הכוונה של יורק היא לבצע עסקה כוללת אחת, שתבריא בבת אחת את כל הקבוצה, ובכך להימנע משלבי ביניים שיפגעו ביציבות הכלכלית ויכולת העמידה שלה מול נושיה. נכון להיום, הנכסים של אי.די.בי פיתוח שווים כנראה פחות מערך החוב שלה, אם כי לחברה יש מספיק מזומן כדי לעמוד בהתחייבויותיה לפחות עד למחצית השנייה של 2013, ואפילו יותר מכך אם תימכר חברת כלל ביטוח.

ב-2013 בלבד על החברה יהיה לשלם לנושיה תשלומי קרן וריבית בסך 1.4 מיליארד שקל. כדי להמשיך לעמוד בהתחייבויות לאחר מועד זה יכול בעל שליטה חדש לנהל מו"מ עם הבנקים הנושים לפריסת חובות, להמשיך למכור נכסים ולחזק ביטחונות.

מהלך השתלטות של קרן יורק על על אי.די.בי פיתוח ועל הקבוצה כולה יכול להתבצע גם תוך תיאום ושיתוף פעולה עם קבוצת דנקנר. דנקנר, משפחתו ושותפיו משפחות מנור ולבנת שולטים בקבוצה דרך אחזקתם (כ-82%) באי.די.בי אחזקות, המחזיקה כאמור בבעלות מלאה על אי.די.בי פיתוח.

כניסה של יורק להשקעה לתוך אי.די.בי פיתוח תאלץ את דנקנר לחלוק את השליטה בקונצרן כולו, או לאבד אותה לטובת נושיה של אי.די.בי פיתוח.

לא התקבלה תגובה של יורק לידיעה.

קרן יורק בישראל: סיבוב מוצלח בפסגות, פחות מוצלח בגילת

קרן יורק קפיטל נוסדה בידי ג'יימס דינן ופועלת בכל העולם. הקרן מנהלת כיום נכסים בשווי של 15 מיליארד דולר. מתוך סכום זה כ-7.5 מיליארד דולר מושקעים ב"נכסים במצוקה" (Distressed), כגון מניות של חברות שזקוקות לתהליך הבראה או אג"ח בתשואות גבוהות. שאר הכספים של הקרן מושקעים במניות ובאג"ח של חברות וגופים פיננסיים. את פעילות ההשקעות של יורק בישראל מנהל ג'רמי בלנק.

המהלך שביצעה יורק באג"ח של אי.די.בי פיתוח מזכיר ניסיון אחר שלה מלפני כשלוש שנים. ככל הידוע יורק בחנה בעבר אפשרות להשתלט על דלק נדל"ן של יצחק תשובה באמצעות רכישת נתח נכבד מהחוב שלה, אך העסקה לא יצאה לפועל.

ההשקעה המוצלחת ביותר של יורק בישראל היתה בבית ההשקעות פסגות. יורק רכשה את השליטה בפסגות ב-2006 ומכרה אותה בסוף 2009 לקרן איפקס לפי שווי של 2.76 מיליארד שקל. העסקה הניבה ליורק תשואה של יותר מ-150% על ההון העצמי שהושקע בתוך שלוש שנים בלבד.

תחת שליטת יורק הפך פסגות לבית ההשקעות המוביל והגדול בישראל. פסגות נוהל אז בידי רועי ורמוס ובתפקיד היו"ר שלה שימש אריק שטיינברג. בתקופתם של יורק וורמוס מיצב פסגות את עצמו כמשקיע מוסדי מיליטנטי שאינו מוותר לבעלי חוב גדולים על חובם. פסגות הוביל באותה תקופה את הסדר החוב הגדול של חברת אפריקה ישראל של לב לבייב בהיקף של כ-8 מיליארד שקל. ההתעקשות של פסגות שיכנעה את לבייב להזרים לאפריקה 750 מיליון שקל לטובת הסדר החוב.

פסגות גם השתתף בהסדר החוב של סקורפיו נדל"ן שבשליטת בני שטיינמץ, שבמהלכו הזרים שטיינמץ לחברה סכום גדול. ורמוס נאלץ לעזוב את פסגות עם מכירתו לקרן איפקס. כיום מנוהל פסגות בידי חגי בדש, הנחשב בן טיפוחיו של ורמוס.

פעילותה של יורק בישראל כללה בעבר השקעה של 735 מיליון שקל תמורת הקצאה של כ-4% מבנק הפועלים. ההשקעה בוצעה בעיצומו של המשבר ב-2008 כשהבנק הסתבך עם נכסים מגובי משכנתאות. לפי ההערכות, חלק ניכר מהשקעה זו כבר מומש ברווח. יורק מחזיקה בישראל ב-19.6% מחברת גילת לוויינים, השקעה שעליה היא רושמת לפני שעה הפסד של כמה עשרות מיליוני שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"