ביהמ"ש אישר את הסדר החוב בדלק נדל"ן: תספורת של 70% לבעלי האג"ח

השופטת ורדה אלשיך: תרומתו האישית של בעל השליטה ניתנה כדי להציל את עורו ■ על פי ההסדר, בעבור מחיקת חובות של 2.15 מיליארד ש' למחזיקים, תשובה יזרים עד 880 מיליון ש' למחזיקי האג"ח ובעלי המניות ■ יו"ר ועדת הכלכלה: "עם ישראל לא יסלח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגנית בית המשפט המחוזי, השופטת ורדה אלשיך, אישרה היום את הסדר החוב של חברת דלק נדל"ן. בהחלטתה כתבה השופטת: "חרף הבעייתיות הרבה בהסדר, שלא לדבר על הטעם המר שהוא מותיר, הרי שלפי הדין החל היום אין מנוס מאישורו. זאת נוכח הרוב הגורף לו זכה באספות".

יצחק תשובה

השופטת הוסיפה כי: "בניגוד לדעה בה מחזיקים ככל הנראה פרקליטיו של מר תשובה, הרי אין עסקינן ב'יום חג' ואף לא בסיומה המוצלח של הדרך. בהחלטתה ציטטה השופטת את דבריו של פרקליטו של תשובה אשר אמר בדיון "אני מקווה שלאחר הדרך שעברנו, לאחר כל העלבונות שהוטחו לשווא לאחר שכל האשמות חסרות התשתית וחסרות השחר שהובאו מפי בא כוח כזה או אחר של מי שסבור שהוא צד לדיון, תמצא הדרך לא רק לאשר את ההסדר, אלא אף מוטב וצריך לחזק את ידיה של החברה ובעל השליטה בעניין זה".

לדברי אלשיך: "עו"ד צור (המייצג את דלק נדל"ן, ש"א) מתעלם מהעובדה כי למעשה עניין לנו בתוצאה בעייתית, שמאשרת הסדר בעייתי, ואף אם עבר ברוב גדול את אסיפות המחזיקים הוא עדיין מותיר תמיהות רבות ובוודאי שאינו מסלקת את עננת החשד הכבדה שדבקה במר תשובה והפועלים מטעמו".

"עניין לנו בהסדר שרחוק ממתן מענה למצוקה ולנזק הכבד שנגרם לרבים מהמחזיקים הפרטיים .בעל השליטה חזר קבל עם ועדה כי יעמוד מאחורי עסקיו , ועתה מסתתר מאחורי מסך אישיות משפטית נפרדת לא רק שלו עצמו אלא גם של החברות האחרות רבות הנכסים שבבעלותו , אשר הופרדו מן החברה הקורסת מבעוד מועד", ציינה השופטת אלשיך.

עוד הדגישה אלשיך כי "לא רק שאין לקבל את בקשתו של צור ליתן ציון לשבח אלא הפוך הוא, את ההזרמה החלקית מאד שהזרים, לא ביצע תשובה במלוא הכבוד הראוי מטעמים אלטרואיסטיים, אלא בכדי לפדות זכות חקירה ותביעה אישית כנגדו וכנגד מקורביו אשר כפי שהערתי לא אחת אינה מופרכת על פניה, שלא לדבר על הנזק הכבד שהיה נגרם ליכולתו של תשובה להוסיף ולגייס כספים בשוק ההון בעתיד היה ולא היה מגיע לסיום מוסכם של הסאגה בדלק נדל"ן. יוצא כי תרומתו אישית זו לא ניתנה בידי בעל השליטה אלא בכדי להציל את עורו".

על פי ההסדר, בעבור מחיקת חובות של 2.15 מיליארד שקל למחזיקים, תשובה יזרים עד 880 מיליון שקל למחזיקי אגרות החוב ובעלי המניות, בתמורה לכך שיוותרו על התביעות כלפיו והחברה תהפך להיות פרטית בשליטתו הבלעדית. החברה הפרטית אפריל נדל"ן אחזקות (א.נ.ה) שבשליטת דלק נדל"ן, שאף היא לפרטית, אמורה להנפיק שתי סדרות חוב - האחת בשווי 657 מיליון שקל והשנייה בשווי 91 מיליון שקל.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן, (ליכוד) אמר בתגובה לאישור ההסדר כי "יצחק תשובה אכן הציל את עורו ממיצוי הליכי הפירוק וחקירת קריסתה של "דלק נדל"ן". קרש ההצלה, בדמות הסדר החוב בהסכמת הגופים המוסדיים ובית המשפט, אומנם יעלה לו כמה מאות מיליוני שקלים, אך על התספורת חסרת התקדים במשקלה ובעומקה עם ישראל לא יסלח".

יו"ר השדולה למאבק בשחיתות, ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), מתח בקורת חריפה על הסדר ה'תספורת' שביצע תשובה ואמר כי "זהו גזל פשוט בחסות החוק. 'חוק התספורות' שהתקבל באחרונה בכנסת אינו שווה דבר אם לא מנע את השוד הזה והותיר טייקון עשיר ואת כל מי שהפקיד אצלו כספים עני. רק העברת 'חוק הקלון הכלכלי' שיזמתי יחד עם ח"כ מאיר שטרית (קדימה) וכרמל שאמה הכהן (ליכוד) היה יכול למנוע את פשיטת העור של הציבור. אבל נתניהו הגן על הטייקונים ועצר את החוק".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס