"על בעלי השליטה באי.די.בי להשיב דיווידנדים שקיבלו"

ירון זליכה - החשב הכללי לשעבר - העביר חוות דעת בעניין לעוה"ד אופיר נאור ורנן גרשט, שהגישו היום תביעה נגזרת נגד בעלי השליטה באי.די.בי על סך 1.5 מיליארד שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

>> בעוד נוחי דנקנר מנסה למצוא משקיעים שיצילו את פירמת אי.די.בי הקורסת מחדלות פירעון והסדר נושים, הוא יאלץ להתמודד גם עם תביעה נגזרת על סך 1.5 מיליארד שקל בגין חלוקת דיווידנדים בהיקף של 1.8 מיליארד שקל.

עם הנתבעים בתביעה שעשוי להגיש משרד עוה"ד של אופיר נאור ורנן גרשט נמנות גם החברות שבאמצעותן שולט דנקנר באי.די.בי - גנדן הולדינגס וגנדן השקעות. התביעה עתידה לכלול גם את שלי ברגמן (אחותו של דנקנר) ואת החברה הפרטית שבבעלותה י.ז.ד וכן את אברהם לבנת, לבנת השקעות מנור אחזקות ומנור השקעות.

ירון זליכהצילום: אמיל סלמן

לצורך גיבוש התביעה ערך החשב הכללי באוצר לשעבר פרופ' ירון זליכה חוות דעת עבור משרד עורכי הדין. בחוות הדעת כותב זליכה: "דירקטוריון אי.די.בי אחזקות הפעיל שיקול דעת בלתי סביר בהחלטתו לחלק ב-2008-2010 דיווידנדים בסכום עתק - 1.8 מיליארד שקל - שפגעו באופן מהותי ביכולתה של החברה לעמוד בהתחייבויותיה ויצרו הלכה למעשה היפוך בהיררכית זכויותיהם של בעלי המניות ובעלי החוב".

לדברי זליכה, "החלוקה שירתה את האינטרסים של בעלי השליטה באופן האסור בחוק החברות, כך שהיא העדיפה את בעלי המניות על חשבון הבטוחות המוקנות לבעלי החוב תוך העמדת חובותיה של החברה על קרן הצבי". לטענת זליכה, באמצעות חלוקת הדיווידנדים המאסיבית החזירו לעצמם בעלי השליטה את מרבית או את כל השקעתם בחברה, המוערכת על ידו בכ-3.3 מיליארד שקל.

בחוות הדעת נטען כי בעלי השליטה באי.די.בי משכו דיווידנדים גבוהים כדי לכסות את עלות רכישת השליטה, ורוקנו את קופתה מכספים שיכולים היו לשרת את חובותיה לנושיה. בכך, לטענת זליכה, גילגלו בעלי השליטה אל כתפי הנושים את מלוא הסיכון הטמון בפעילותה והתנהלותה של אי.די.בי.

לדברי זליכה, "הדירקטוריון התעלם מהמשבר הפיננסי החמור בעולם שהקרין קשות על השקעותיה הישירות של הקבוצה (ובפרט על השקעתה בקרקע בלאס וגאס ובמניות בנק קרדיט סוויס), ועל שווי אחזקותיה של אי.די.בי בחברות הבנות הנכדות והנינות". זליכה טוען כי הוא לא מבין כיצד "למרות האירועים השליליים המשיך הדירקטוריון לחלק בין השנים 2008 ל-2010 דיווידנדים שהשפיעו על יכולת הפירעון של החברה".

זליכה מוסיף כי דירקטוריון אי.די.בי השתמש באופן מניפולטיבי בכללי החשבונאות לטובת בעלי השליטה. לטענת זליכה, אי.די.בי "קיבלה שורת החלטות חשבונאיות" שאיפשרו לה להגדיל את הונה החשבונאי, לחלק את ההון שהוסיפה בכך כדיווידנד, ולהישאר לכאורה בקירוב על אותה רמה של הון חשבונאי תוך פגיעה אנושה באיכותו של ההון, כך שלא יוכל לשמש ככרית ביטחון לנושים".

לדברי זליכה, את נכסי המזומן החליפו בעלי השליטה בנכסים מסוכנים יותר, בשעה שקודם לכן אם היה מתממש הסיכון, ההון שאותו חילקו כדיווידנד היה יורד לטמיון, אך החוב היה עדיין מוגן ברובו".

זליכה מציין כי הונה העצמי של אי.די.בי בסוף 2007 היה 2.53 מיליארד שקל וכי הוא נשחק ל-830 מיליון שקל בסוף 2010 ונהפך לגירעון של 1.1 מילאירד שקל עד סוף 2011. לטענתו של זליכה, השחיקה היא תוצאה של חלוקת הדיווידנדים המסיבית. לפי חוות הדעת של זליכה החלוקות המבוצעות הן אסורות על פי דין, ולכן על בעלי השליטה - ולא על בעלי המניות מהציבור, שלא השפיעו על החלוקה - להשיב את הכספים שקיבלו.

הדוגמאות שעליהן מצביע זליכה לשימוש בכללי החשבונאות כדי לרשום רווח לצורכי דיווידנד באופן שפגע בחברה והועיל לבעלי השליטה, כוללות בין השאר רישום רווח של 107 מיליון שקל מרכישה עצמית של אג"ח ב-2008, רישום רווח של 231 מיליון שקל בגין מימוש מניות סלקום באותה השנה, וכן רישום רווח של 237 מיליון שקל ממימוש מניות קרדיט סוויס.

מאי.די.בי נמסר בתגובה: "החברה פעלה ופועלת תמיד באופן מקצועי על פי דין ועל פי כללי החשבונאות המקובלים. אם וככל שתוגש תביעה החברה תגיב באופן הולם בבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה