ארגון חבר מצטרף לקרן נוי כזכיין לעיר הבה"דים בנגב

חבר משתף פעולה עם קרן נוי, המשקיעה 12% מהונה ‏(100 מיליון שקל‏) בפרויקט עיר הבה"דים, המוקם בידי קבוצת מנרב־אלקטרה־זיסאפל. חבר גם מחזיק ב-26% ממניות בנק אוצר החייל וחברים בו כ-110 אלף עמיתים

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

ארגון חבר של משרתי הקבע וגמלאי צה"ל בראשות המנכ"ל, שלומי אברהם, נכנס לפרויקט עיר הבה"דים באמצעות קרן נוי. זו תהיה ההשקעה הראשונה שהארגון מבצע בפרויקט תשתיות.

קרן נוי סיכמה בשבוע שעבר עם קבוצת מבט לנגב על קבלת 26% מהזיכיון בהקמת פרויקט עיר הבהד"ים תמורת 72 מיליון שקל. ההשקעה מסתכמת ב-12% מהונה של הקרן, 100 מיליון שקל.

הדמייה של קריית ההדרכהצילום: הדמיה: קולקר-קולקר-אפשטיין אדריכלים

בעקבות הצמא להשקעות ארוכות טווח בחסות מעורבות ממלכתית, חברות השקעה רבות לטשו עיניים לפרויקט עיר הבה"דים, הפרויקט הגדול בישראל בשנים הקרובות. הפרויקט יוקם בידי קבוצת מבט לנגב, הכוללת את מנרב אחזקות ‏(67.5%‏), אלקטרה ‏(25%‏) ונכסי זיסאפל ‏(7.5%‏). קרן נוי כבר ניהלה בעבר מגעים להצטרפות לקבוצה, ושמה אף נמסר לוועדת המכרזים של משרד הביטחון כמועמדת פוטנציאלית להצטרף לפרויקט.

ארגון חבר הוא מלכ"ר ‏(מוסד ללא כוונת רווח‏), הפועל לרווחת משרתי הקבע באמצעות שיתוף פעולה עם חברות מסחריות. הארגון ממומן בין השאר מדמי חבר של משרתי הקבע ונכי צה"ל, וכן מהשתתפות משרד הביטחון. חבר גם מחזיק ב-26% ממניות בנק אוצר החייל וחברים בו כ-110 אלף עמיתים.

בגלגולו הראשון היה חבר קרן להלוואות הדדיות לחיילי הבריגדה היהודית לפני קום המדינה, שטיפלה בהלוואות, עזרה ומענקים בעבורם. לאחר קום המדינה השתנה הארגון, וב-1963 הוקמה שוב קרן להלוואות הדדיות, ששינתה את שמה בשנות ה-80 ל"חבר משרתי הקבע והגימלאים". ב-93' הוקמה חברה בת של חבר תחת השם "מועדון חבר צרכנות" ‏(מח"צ‏) שהרחיבה את השורות לארגונים נוספים השייכים לכוחות הביטחון בתחום הצרכנות בלבד.

פרויקט עיר הבה"דים שנבנה דרומית לבאר שבע עבור צה"ל, או בשמה הרשמי קריית בן גוריון, עתיד לשמש את הצבא ב-25 השנים הקרובות, ועלות הקמתו צפויה להסתכם בכ-10 מיליארד שקל. היקף עבודות הבינוי מוערכות ב-1.8 מיליארד שקל, שיימשכו כשלוש וחצי שנים, שבסיומן תחל תקופת ההפעלה ל-21.5 שנה.

קרן נוי, שבניהול רן שלח וגיל־עד בושביץ', הודיעה כי במסגרת ההסכם היא צפויה כאמור לקבל 26% ממניות מבט לנגב בתמורה ל–72 מיליון שקל, שיינתנו כהלוואות בעלים. בנוסף לזכיינות, קרן נוי גם תלווה למבט לנגב 25 מיליון שקל נוספים כהלוואת גישור ‏(מזנין‏) תמורת הקצאת מניות כקבלן התפעול של הפרויקט.

הקרן נוסדה לפני כשנה וחצי בידי כלל ביטוח ‏(38%‏), בנק הפועלים, מנורה ודש איפקס ‏(15% כל אחד‏), וכן שורת גופים מוסדיים בשוק ההון, במטרה להשקיע בפרויקטי תשתית בישראל ובחו"ל. הקרן רכשה באחרונה את מניות המדינה ‏(49%‏) בכביש חוצה ישראל ‏(כביש 6‏), 20% מפרויקט המטרונית בחיפה וכמה פרויקטים סולאריים.

עיר הבה"דים עתידה לשמש 10,000 חיילים

"אנחנו גאים להשתתף בפרויקט התשתיות הגדול והחשוב בישראל שיוקם בשנים הקרובות, ולחבור לבעלי המניות במבט לנגב, שהם הגופים המובילים בתחומם. עיר הבה"דים היא השקעה אסטרטגית עבור הקרן, והצלחתו של הפרויקט תוביל לפיתוח של פרויקטים דומים נוספים ביוזמת משרד הביטחון בנגב, שבהן נוכל להשתתף, לרבות קריית התקשוב וקריית המודיעין", אמר יו"ר קרן נוי, פיני כהן, בשיחה ל-TheMaker.

עיר הבה"דים תתפרס על פני 1,600 דונם, מהם כ-250 אלף מ"ר שטח בנוי. היא עתידה לשמש 10,000 חיילים, והזכייה במכרז כוללת הקמה, תחזוקת מבנים, תשתיות ומערכות מחשוב, מערכות תקשוב, אחזקה חימושית, שירותי הסעדה והפעלת מוקד מרכזי.

קבוצת מבט לנגב נמצאת בבעלות מנרב של אברהם קוזניצקי, אלקטרה שבשליטת גרשון זלקינד ונכסי זיסאפל. הקבוצה זכתה בפברואר במכרז למימון, תכנון והקמה של קריית ההדרכה של צה"ל. משיכת הלוואה ראשונה של 60 מיליון שקל כבר בוצעה מהמממנים, ובראשם בנק הפועלים, המממן הראשי של הפרויקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר