משדרים אופטימיות: בגילת בונים על הדור הבא של לווייני התקשורת

קרן פימי של ישי דוידי, שרכשה 11% מגילת רשתות לוויין, מתכננת כנראה להשתלט על החברה  למרות המשבר בשוק הביטחוני, החברה העמיקה את הפעילות בו, ולפי הערכות זוהי אחת הסיבות העיקריות לעסקה  המנייה הגיבה בעלייה של 15% ביומיים

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

>> בחברת גילת רשתות לוויין מסתובב סיפור על חייל אמריקאי שנפצע בקרב באפגניסטאן. במהלך הנסיעה לבית החולים הלוחמים קיבלו בשידור ישיר - באמצעות טכנולוגיה של גילת שנקראת וידיאו בתנועה - הוראות מדויקות מהצוות הרפואי בבית החולים איך לטפל בפצוע, ובכך הצילו את חייו.

האנטנות הניידות, קו המוצרים המתקדם של גילת לוויינים, מותקנות על ג'יפים, על נגמ"שים ועל אמבולנסים ומאפשרות קליטה ושידור של וידיאו תוך כדי תנועה. עוד תכונה של האנטנות היא יכולת לאיכון של טלפונים סלולריים. לאחר רעידות האדמה שזעזעו באחרונה את סין, עבר רכב עם ציוד של גילת וסרק את איי החורבות במטרה לאתר אותות בבניינים שנהרסו ובאמצעותם להגיע לניצולים תחת ההריסות.

גילת רשתות לוויין, המתמחה בפיתוח וייצור של מערכות תקשורת באמצעות לוויינים, נוסדה לפני 25 שנה. את החברה ייסדו חמישה יוצאי צבא - יואל גת, יהושע לוינברג, עמירם לוינברג, שלמה תירוש וגידי קפלן. כיום מועסקים בגילת לוויינים 1,200 עובדים, מהם 500 בישראל. שווי השוק של החברה מגיע ליותר מ-600 מיליון שקל, לאחר זינוק בשוויה ביומיים האחרונים, ומניותיה נסחרות הן בבורסה של תל אביב הן בנאסד"ק.

הדיווח הזניק את המניה

ביום שני דיווחה קרן פימי של ישי דוידי על רכישת 11% ממניות גילת לוויינים מידי חברת הביטוח מנורה בתמורה ל-63 מיליון שקל. העסקה בוצעה לפי מחיר של 14.27 שקל למניה, שהיה גבוה ב-6.5% ממחירה בשוק לפני הדיווח על העסקה. עד כה פימי לא החזיקה במניות של גילת לוויינים, שהציבור מחזיק ב-59% ממניותיה.

בתגובה לדיווח על העסקה זינקה מניית גילת במסחר בבורסה בתל אביב ב-9% ביום שני, כשאתמול היא הוסיפה עוד 6%. הסיבה לקפיצה במחיר המניה, מעבר למחיר שלפיו התבצעה העסקה בין פימי למנורה, הוא הרקורד של פימי - קרן שלרוב רוכשת שליטה בחברות, מה שאומר שהיא צפויה לבצע רכישות נוספות בגילת לוויינים.

בגילת לוויינים מחזיקות גם הקרן האמריקאית יורק קפיטל (כמעט 20%) וכמה קרנות אמריקאיות נוספות. הטריגר לכניסה של פימי לגילת הוא ההשקעות שביצעה החברה בתחום הביטחוני בשנים האחרונות.

פימי היא קרן ההשקעות הפרטית הגדולה בישראל. הונה העצמי מגיע ל-2.1 מיליארד דולר וקופת המזומנים שלה מכילה כמיליארד דולר. פימי השקיעה ב-67 חברות ומימשה אחזקות ב-36 חברות. בין החברות שבהן השקיעה: ריטליקס, תאת טכנולוגיות, אורמת מרחב והמלט.

נוסף על התחום הביטחוני, גילת פועלת בעוד שני תחומים. תחום שירותי הלוויין, הסובל מדשדוש במכירות בשנים האחרונות, ותחום העברת המידע באמצעות לוויין, הנחשב מנוע הצמיחה השני בחשיבותו של החברה, אחרי התחום הביטחוני.

תעשיית הלוויינים העולמית הכניסה ב-2010 כ-168 מיליארד דולר. מ-2005 שוק הלוויינים צמח בקצב ממוצע של 11% בשנה. הענף כולל שלושה סוגי פעילות: שיגור, בניית לוויינים ואספקת ציוד ושירותים.

פעילות השיגור היא קטנה יחסית ונחשבת מסוכנת - מתקלות במנוע שמחבלות בשיגור ועד פיצוץ באוויר - מה שמסביר מדוע נוהגים לכנותה "פרנסה של ענף הביטוח". למספר מצומצם של מדינות, בהן ישראל, יש יכולת לשגר לווייינים לחלל. השיגור בישראל מתבצע במקום סודי באזור המרכז באמצעות משגר בשם שביט.

הלוויינים הישראליים נבנים על ידי התעשייה האווירית. בעולם פועלות עוד כמה חברות שמייצרות לוויינים, כמו לוראל ספייס אנד קומיוניקיישנס (LORL) האמריקאית, ת'אלס הצרפתית וכמה חברות ברוסיה.

לאחר שיגורו של הלוויין לחלל, יש כמובן צורך בתפעולו השוטף. החברה שמפעילה את הלוויין נקראת גם ספקית תקשורת. ברחבי העולם פועלות כ-600 ספקיות תקשורת. בין המובילות נמנות אינטלסאט, המפעילה הגדולה בעולם של שירותי לוויין מסחרי, יוטלסאט שפועלת בעיקר באירופה ו-Satellite Systems Communication (SCS). גם חברת חלל תקשורת הישראלית, הנסחרת באחד העם ונמצאת בשליטת יורוקם, פועלת בתחום שיווק שירותי התקשורת על גבי לווייני עמוס.

הלקוח העיקרי - צבא ארה"ב

רוב ההכנסות של גילת לוויינים הן ממכירת ציוד לספקיות התקשורת. את הרפלקטור - הצלחת שקולטת את שידורי הלוויין, או כמו שמכנים אותה בגילת רשת תקשורת - לא מייצרים בישראל. הרפלקטור מיוצר באמצעות קבלני משנה בבריטניה ובסין, על פי הדרישות של גילת.

את האמצעים הטכנולוגיים שמותקנים בתוך הרפלקטור - משדר, מקלט ומגבר - מייצרים בעזרת קבלני משנה ביפאן. את המודם שמתחבר לצלחת ומוצב בבית הלקוח או בכל מקום אחר, כמו בית ספר או בסיס צבאי, מייצרים בעבור גילת באוקראינה.

גילת לוויינים משמשת לעתים גם ספקית הציוד וגם ספקית השירות (חבילת תקשורת מלאה), בעיקר לפרויקטים ממשלתיים כמו בפרו, בקולומביה ואף בארה"ב, במיוחד ללקוחות עסקיים. הפיתוח בגילת מתמקד בצלחות ובמודמים.

לגילת יש שישה מרכזי פיתוח ברחבי העולם. לפני כשנתיים היא רכשה את יצרנית המגברים האמריקאית ווייבסטרים (Wavestream), הפועלת בחוף המערבי של ארה"ב, תמורת 130 מיליון דולר. המטרה העיקרית של הרכישה היתה להעמיק את החדירה לשוק הצבאי האמריקאי.

בנוסף, לגילת יש מרכז פיתוח קטן בחוף המזרחי של ארה"ב. כמו כן, היא מפעילה חברה שמפתחת אנטנות בבולגריה, בית תוכנה במולדובה, חברה קטנה בסינגפור וכמובן המרכז הגדול ביותר - בישראל. את הייצור גילת מבצעת באמצעות קבלני משנה ברחבי העולם.

הלקוח הכי גדול של גילת לוויינים הוא צבא ארה"ב. המכירות לצבא האמריקאי לא מתבצעות באופן ישיר, אלא דרך קבלניות משנה - וזוהי הסיבה העיקרית לרכישות האחרונות של החברות האמריקאיות. מדובר בעיקר במגברים גדולים עם קצב שידור גבוה מאוד.

תוצאות פושרות במחצית הראשונה של 2012

מניית גילת לוויינים עלתה מתחילת השנה ב-3.5%, כולל הזינוק של היומיים האחרונים. מחיר השיא של המניה, 10 דולרים, נרשם ב-2008. באותה שנה פורסמו כוונת לרכישתה על ידי קבוצה בראשות מבטח שמיר ו-Gores Group, קרן השקעות פרטית מארה"ב, תמורת 475 מיליון דולר. העסקה לא יצאה לפועל, ולאחר דין ודברים בבתי המשפט גילת הגיעה להסדר פשרה עם קבוצת הרוכשים ופוצתה ב-20-25 מיליון דולר בגין הנסיגה מהסכם הרכישה.

מאז החברה עברה כמה שינויים. בתחילת ינואר האחרון הוחלף מנכ"ל החברה, עמירם לוינברג, על ידי ארז ענתבי. הסיבה לחילופי המנכ"לים היתה כניסתו לתוקף של תיקון מספר 16 לחוק החברות, הקובע בין השאר כי יו"ר של חברה ציבורית לא יוכל לכהן גם בתפקיד מנכ"ל החברה. לוינברג ממשיך לכהן כיו"ר.

במארס הוחלף גם סמנכ"ל הכספים. יניב ריינהולד, שכיהן כסמנכ"ל לתכנון פיננסי בגילת לוויינים מ-2005 ומועסק בחברה מ-1999, תפס את מקומו של ארי קרשין, ששימש מנהל הכספים מ-2005. קרשין ממשיך לעבוד עבור החברה מחוץ לארה"ב.

בתחילת 2012 גילת פוצלה לשלוש חטיבות: אזרחית-מסחרית, צבאית (בראשותו של תא"ל במילואים צ'יקו תמיר), וחטיבת השירותים העוסקת בחום הטלפונייה והאינטרנט. את 2012 גילת פתחה ברגל שמאל. הכנסותיה במחצית הראשונה הסתכמו ב-160 מיליון דולר, בדומה להכנסותיה בינואר-יוני 2011. תחזית הכלכלנים היתה להכנסות של כ-170 מיליון דולר.

שיעור הרווח הגולמי במחצית הראשונה של 2012 גם כן ירד, ל-34% מההכנסות, לעומת 39% במחצית המקבילה. הרווח התפעולי על בסיס GAAP-non הסתכם ב-4.5 מיליון דולר, בהשוואה ל-6.6 מיליון דולר במחצית המקבילה. הרווח הנקי GAAP-non צנח ביותר מ-50% ל-2.5 מיליון דולר או 6 סנטים למניה, כשהתחזית היתה לרווח נקי של 6 מיליון דולר או 15 סנט למניה. בקופת גילת לוויינים נמצאים כרגע 50 מיליון דולר - אל מול חוב בהיקף דומה.

המשבר בשוק הביטחוני היה הגורם העיקרי, לפי האנליסטים, לירידה ברווחים. שוק זה אחראי לכ-25% עד 33% מהכנסות גילת והוא נפגע קשות בתקופה האחרונה כתוצאה מההאטה בכלכלת מערב אירופה ומהקיצוצים הנרחבים בתקציב הביטחון של ארה"ב בכלל ובכל הקשור לציוד קצה בפרט.

שומרים על התחזית - למרות המשבר הביטחוני

עם זאת, בגילת ממשיכים לשמור על תחזית החברה ל-2012 - למרות הירידה ברבעון החולף צופים שם הכנסות שנתיות של 340-350 מיליון דולר ו-EBITDA של 10% - כלומר, רווח של 34-35 מיליון דולר במונחים שנתיים.

בגילת לוויינים מסמנים שני מנועי צמיחה עיקריים: קו מוצרים נפרד של אנטנות ניידות לשוק הביטחוני-אזרחי או הצבאי, והדור הבא של מוצרים ללוויינים. גילת רכשה בשנתיים האחרונות שתי חברות אמריקאיות בהיקף כולל של 150 מיליון דולר. נוסף על ווייבסטרים, גילת רכשה את רייסאט (Raysat), המייצרת אנטנות מתכווננות לכלי רכב - הרכישות הן חלק מהאסטרטגיה של גילת לחדור לשוק הביטחוני באמצעות גיוון סל המוצרים.

פיתוח המוצרים לדור הבא של הלוויינים הוא בטכנולוגיית KA. תשדורת הלוויינים מבוססת כיום על אלומות רחבות, לדוגמה אלומה המכסה את כל יבשת אפריקה או אירופה. טכנולוגיה זו מתאימה לשידורי טלוויזיה, שאחראים ל-80% מהשימוש בלווייני תקשורת כיום. ואולם, הטכנולוגיה אינה אפקטיבית בתקשורת נתונים של טלפוניה ואינטרנט.

כאן נכנס לתמונה הלוויין מרובה האלומות - הפועל באמצעות אלומות מרוכזות וחזקות יותר, שניתן להעביר בהן יותר מידע. המעבר ללוויינים המשדרים בתדר גבוה יותר (KA) נובע מכמה טעמים. ראשית, ככל שהתדר גבוה יותר נדרשת אנטנה קטנה יותר. שנית, התחום של התדרים הגבוהים עמוס פחות. והסיבה החשובה ביותר - היכולת להכפיל פי 10 את כמות הנתונים שמועברים בלווין מ-2 ג'יגה-ביט לשנייה ל-20 ג'יגה-ביט לשנייה. כל אלה אמורים להוריד משמעותית את רמת המחירים בתחום תשדורת הלוויינים.

תדרים גבוהים, מחירים נמוכים

כרגע מוצבים בחלל רק כמה לוויינים שעושים שימוש בטכנולוגיית ה-KA. אבל מכיוון ששיגורי הלוויינים לחלל מפורסמים שנתיים קדימה, בגילת יודעים כי זהו תחילתו של עידן ה-KA ולשם מרוכזים מאמצי הפיתוח של החברה, שכבר חתמה על שתי עסקות בתחום.

המשמעות מבחינתה של גילת רשתות לוויין היא אדירה. השינוי בטכנולוגיית השידור של הלוויינים יחייב את כל ספקיות השירות לשדרג את הציוד שברשותן. יתרה מזאת, הירידה ברמת המחירים תעביר משתמשים רבים לשימוש בשידור הלווייני - וזו המהפכה שמייחלים לה בגילת כבר שנים רבות, ואולי גם הסיבה לרכישה שביצע דוידי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה