שלמה יצחקי: "האוצר עובד בשיטות של רוסיה משנות ה-50"

הסטטיסטיקן הראשי תוקף את אגף תקציבים על רקע סכסוך תקציבי: "רוצים להקטין את עלויות הממשלה ולא איכפת להם מה המשמעות"

רם עוזרי
רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם עוזרי
רם עוזרי

"הלמ"ס נשלטת על ידי גופים מחוץ ללמ"ס. אין שליטה בתקציב, אין שליטה בניוד עובדים, יש תכנון כמותי שנקבע חיצונית וממרר את החיים למי שבאופן עקרוני אמור לדאוג לניהול הלמ"ס". כך אומר היום פרופ' שלמה יצחקי- הסטטיסטיקן הממשלתי הראשי.

חיצי הביקורת של יצחקי מופנים למשרד האוצר ובעיקר לאגף תקציבים, על רקע סכסוכים הקיימים בין הגופים השונים בנוגע לתקציבי הלשכה. "אנחנו עובדים בשיטות של תכנון כמותי, שיטות שהיו נהוגות ברוסיה של שנות ה-50. אגף התקציבים לא מוכן להעביר מיליוני שקלים שהובטחו ללמ"ס, למרות שיש הסכמה מצד כל הגופים שצריך את הנתונים, כי הוא רוצה להקטין את העלויות לממשלה ולא אכפת למשרד האוצר מה המשמעות מבחינת הלמ"ס", אומר יצחקי.

יצחקי פנה להאשמות חמורות על מקורות המוטיבציה של עובדי האוצר. "הסכנה העיקרית היא של עבודה מתוך דאגה לעתיד", אמר. "דאגה לעתיד של עובדי הציבור משמעה לעשות טובות לאלה שאמורים לקבל אותי בעתיד לעבודה במגזר הפרטי", עקץ יצחקי.

בתשובה לשאלה מדוע הוא לא פונה לקבלת עזרה בנושא ממשרד ראש הממשלה, אליו שייכת הלשכה מבחינה ארגונית, השיב יצחקי: "אם אתה רוצה לשמור על עצמאות, אתה לא יכול לפנות לפוליטיקאים לקבלת עזרה. מבקשים טובות במזומן או באשראי - מזומן זה אם באותה שיחה מבקשים ממך משהו, או שזה מגיע אחרי כמה חודשים".

יצחקי אמר את הדברים היום במסגרת אירוע השקת השנתון הסטטיסטי לשנת תשע"ב שנערך היום בירושלים.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "חוק יסודות התקציב מגדיר את מבנה התקציב והרכבו ומפורטים בו בין היתר גם נתונים כמותיים.

"הלמ"ס בדומה לשאר משרדי הממשלה,מתוקצב בהתאם לחוק יסודות התקציב שמסגרתו מוקצים לו המשאבים הנדרשים לביצוע כלל פעילותו. כך למשל תקציב הלמ"ס לשנת 2011 עמד על סך של 237 מליון שקל אך נוצלו מתוכם רק 173 מליון שקל ובשנת 2010 הוקצה ללמ"ס סך של 230 מליון שקל ומתוכם נוצלו רק 160 מליון שקל.

"בנוסף לאמור לעיל אגף התקציבים נפגש לעיתים תכופות עם אנשי המשרד ,זאת על מנת לתת פתרונות לבעיות שונות שמתפתחות במהלך השנה. כך למשל,סוכם בין המשרדים שהאגף יקצה משאבים נכבדים לטובת סקרים חדשים ,בין היתר לביצוע סקר PIAACוכל זאת למרות אי הסכמתו של הלמ"ס להעביר נתונים בנוגע לשיעורי התשלומים שהוא מבצע לעובדיו.

"חשוב להדגיש כי חוק יסודות התקציב קובע את היקף ההוצאה המירבי שהממשלה רשאית להוציא ועל כן מחובתו של הלמ"ס להגדיר את סדרי העדיפויות בהקצאת המשאבים".

שלמה יצחקיצילום: מיכל פתאל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה