תירגע, אתה לא באפט - עצות לטייקונים החדשים

אל תהמר. אתה לא כוכב, והשמש אינה זורחת לך מאף מקום בגוף

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

"התעוררנו והפסקנו לצעוד בעיניים עצומות לעבר התהום. פתחנו את העיניים והן לא ייסגרו עוד. זהו הקיץ הגדול של התקווה הישראלית החדשה".

אתמול, רק מאות מטרים מכיכר המדינה בתל אביב, המקום שבו אמרה דפני ליף בדיוק לפני שנה את הדברים המרגשים האלה בפני מאות אלפי אנשים בהפגנה הגדולה בתולדות המדינה (3 בספטמבר 2011), התכנסו כמה עשרות מבעלי האג"ח של אי.די.בי לשמוע מה יעלה בגורל החוב הגדול של הקבוצה אליהם. המנהלים של נוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצה, שעמד אז במוקד הדרישה לצדק חברתי, נאלצו אתמול לרדת אל העם ולתת הסברים.

האסיפה, שנערכה בבית החייל בתל אביב, התנהלה באווירה עניינית ורגועה, אך הנושאים שבהם עסקה עומדים בבסיס הדרישה הבסיסית של ליף וחבריה למחאה החברתית. השנה שחלפה מאז התאפיינה בניסיונות להשתיק את המחאה, ניסיונות שהצליחו בחלקם, ואולם ברור שהסיבות למחאה נראו אתמול בבית החייל מוצדקות מאי פעם.

כמעט 2 מיליארד שקל חייבת אי.די.בי אחזקות לציבור, עוד 4 מיליארד חייבת החברה הבת אי.די.בי פיתוח, ועוד כ-5 מיליארד שקל חייבת החברה הנכדה דיסקונט השקעות. פירעונם של כל ה-11 מיליארד שקל האלה בסיכון כיום, גם אם באי.די.בי עדיין לא הרימו ידיים.

יש לקוות שאי.די.בי תצליח במשימה שראשיה מבינים שהיא משימת חייהם, אך ברור שהשנה הקרובה תהיה סוערת מבחינתם. ואי.די.בי היא רק חברה אחת, גדולה אמנם, מני רבות שייתכן שלא יפרעו את חובותיהן לציבור.

השנה הקרובה תהיה עמוסה במכירות נכסים וחברות, במאבקים ציבוריים, בפניות לבתי משפט ובכותרות רבות במשולש שבין בנקים, בעלי אג"ח ואנשי עסקים. חוסר היכולת של חלק גדול מהטייקונים לפרוע את החובות שלהם יוריד אותם חלקית מהמגרש ויביא בהכרח לחלוקה מחדש של הנכסים במשק.

בכל הבלאגן הזה יהיו אנשי עסקים שיזהו הזדמנויות ויעשו צעדים שיציבו אותם במוקד העניין העסקי, ואם לא ייזהרו - אולי אף במוקד המחאה הבאה. להלן כמה לקחים ועצות שהשנה שחלפה היתה יכולה ללמד את אנשי העסקים:

וורן באפט

1. אל תהמר. אתה לא כוכב, והשמש אינה זורחת לך מאף מקום בגוף. וורן באפט יש רק אחד, והוא בן 82 ויושב בנברסקה. אתה תצליח לפעמים בהשקעות, אבל גם תיכשל. ברור שבכל מהלך עסקי יש מרכיב של הימור, אבל עליך לדאוג שגם אם תיכשל לא תיקלע למשבר פיננסי שממנו לא תוכל לצאת.

2. אל תקנה עיתון או ערוץ טלוויזיה אם אתה לא חושב שזה טוב לעסקים. בכלל, אל תקנה אף נכס רק משיקולי תדמית, כוח ושליטה. עסקות יש לעשות רק אם עומד מאחוריהן היגיון כלכלי.

3. דע מתי למכור. העיקרון הראשון של באפט הוא אף פעם לא להפסיד, והעיקרון השני הוא אף פעם לא לשכוח את העיקרון הראשון. זה בלתי-אפשרי, כמובן, אבל לפעמים גם צריך לדעת מתי לחתוך הפסדים (או רווחים) ולצאת מהפוזיציה ¬ כדי שלא להתעורר מאוחר מדי.

4. אז המטרה העיקרית היא להרוויח, אבל יש מטרות נוספות ויש בעלי עניין (stakeholders) נוספים מעבר לבעלי המניות, שיש להתייחס לצורכיהם - השותפים, העובדים, הלקוחות, הספקים, הסביבה והנושים (בנקים ובעלי אג"ח).

5. אל תאמין למה שכתוב עליך בעיתונים. גם אם יבחרו בך למנהל השנה ולאיש העסקים של השנה וייתנו לך כותרות מחמיאות. היה צנוע, עזוב מטוסים פרטיים, כיבודים ותארים ושכח מקרבה לנשיא, ראש הממשלה ונגיד בנק ישראל.

6. אל תקיף עצמך במנהלים לקקנים, בדירקטורים חלשים וביועצים פחדנים. להפך: קח את החזקים והעצמאים, ודרוש מהם לומר את האמת שלהם בפנים, גם אם אינם מסכימים אתך. אל תנפח את המטה. עשרות מנהלים יקרים שמקבלים 6-3 מיליון שקל בשנה בכל שנה עולים לך במצטבר מאות מיליונים. בכל מקרה דאג שהמנהלים שלך ידעו לנצל הזדמנויות אבל לא פחות חשוב שיכינו את החברות שלהם למשבר, שיתכן שיבוא. סיכונים מתממשים לפעמים.

7. אל תתלהב מהשקעה במונופולים וקרטלים ובחברות שעושקות את הציבור, כי זה ייגמר בסוף. חשוב כלכלה בלבד.

8. אל תסמוך על המועדון שיציל אותך. לוביסטים, רבנים, חברים מהאלפיון רגולטורים ופוליטיקאים לשעבר אינם האנשים שעליהם צריך לבסס תוכנית עסקית.

9. התייחס לכספי ציבור בחרדת קודש. זכור שמאחורי כל שקל ציבורי עומדים אנשים שרוצים להזדקן בכבוד. אל תעשה עסקות בעלי עניין, אל תקמבן עסקאות עם חברים ואל תגבה דמי ניהול לא מוצדקים.

10. אל תגזים במינוף. חובות יש להחזיר, וגם ריבית סבירה מצטברת לסכומים גדולים. ועצה אחרונה כבונוס, אדון איש עסקים מנצל הזדמנויות: למד מטעויות של אחרים והקשב גם לדברים שאמרה ליף על הבמה. כי ליף והאנשים שמילאו את הכיכר יחד איתה היום לפני שנה הם גם הלקוחות, גם העובדים וגם המשקיעים בחברות שלך וכי העיניים שלהם נפקחו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים