פדרמן מוכר השליטה באבגול לקרן Ethemba לפי שווי של 237 מיליון דולר

אתמול אישר דירקטוריון פטרוכימיים את מכירת השליטה (45%) בחברה הבת אבגול בתמורה לסכום של 106 מיליון דולר דולר ■ במקביל לאישור העסקה דיווחה הבוקר אבגול על רווח EBITDA של 12.9 מיליון דולר לרבעון השני של 2012

אורן פרוינד
אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן פרוינד
אורן פרוינד

התחייבויות של 1.9 מיליארד שקל לבעלי איגרות החוב ולבנקים מאלצות את חברת פטרוכימיים של דיויד פדרמן למכור את החזקתה בחברת אבגול שמייצרת בדים לא ארוגים בעיקר לתעשיית החיתולים החד פעמיים. הבוקר (ד') אישר דירקטוריון פטרוכימיים את מכירת השליטה (45%) בחברה הבת אבגול בתמורה לסכום של 106 מיליון דולר ולפי שווי חברה של 237 מיליון דולר - גבוה ב-22% ממחיר השוק. איגרות החוב של פטרוכימיים מגיבות בעלייה של 2.5% במסחר בת"א.

מי שצפויה לרכוש את השליטה באבגול היא קרן ההשקעות הבריטית Ethemba שבסיסה בלונדון אך מחזיקה במשרדים גם באיי קיימן ובג'נבה. בנוסף לתמורה המוסכמת, תשלם הקרן הבריטית תשלום נוסף המותנה בביצועיה של אבגול בשנת 2013 שעשוי להגיע לסכום של 16 מיליון דולר.

דיוויד פדרמןצילום: ניר קידר

זאת בתנאי שהרווח EBITDA של אבגול יהיה גבוה מ-65 מיליון דולר, מה שנראה כמשימה קשה עבור אבגול, שדיווחה על רווח EBITDA של 12.9 מיליון דולר ברבעון השני של 2012 (52 מיליון דולר בחישוב שנתי).

פטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן, יעקב גוטשטיין ואלכס פסל, מחזיקה ב-24% ממניות אבגול ובאופציה לרכוש עוד 62 מיליון מניות של אבגול (20.8%) מידי מייסדיה במחיר של 1.92 שקל למניה, נמוך ב-75 אגורות למניה ממחירה בבורסה.

בניכוי עלות המימוש של האופציות, צפויה העסקה להניב לפטרוכימיים תזרים נטו לפני מס בסך של כ-287 מיליון שקל (70 מיליון דולר), זאת על פי בדיקות ראשוניות שביצע דירקטוריון פטרוכימיים. בנוסף, עשויה החברה לקבל בעתיד תמורה נוספת בסך של עד 72 מיליון שקל (18 מיליון דולר), בהתאם ל-EBITDA של אבגול בשנת 2013.

"תנאי העסקה ומנגנון התאמת המחיר כלפי מעלה, אם וככל שהעסקה תתממש, משקפים את עוצמתה של אבגול כחברה רווחית ומובילה, יחד עם ציפיותינו להמשך צמיחתה בעתיד", אמר היום ערן שורץ, מנכ"ל פטרוכימיים.

נכון להיום, חייבת פטרוכימיים 1.6 מיליארד שקל לבעלי איגרות החוב ו-318 מיליון שקל נוספים לבנקים כאשר בקופתה מצויים 165 מיליון שקל ברמת הסולו. עד סוף 2012 אמורה פטרוכימיים לפרוע תשלומי קרן וריבית לבעלי האג"ח ולבנקים ב-262 מיליון שקל. החברה אמנם מחזיקה ב 165 מיליון שקל במזומן וגייסה סכום נוסף של 120 מיליון שקל מקרן בראשית אולם ב-2013 תיאלץ לפרוע תשלומי קרן וריבית ב-248 מיליון שקל.

המצוקה של פטרוכמיים נובעת בעיקר מהפסקת תשלומי הדיווידנדים על ידי בתי זיקוק כתוצאה מהצורך לעמוד באמות המידה הפיננסיות כלפי הבנקים שמימנו את ההשקעה במתקן לייצור דלקים נקיים ובהרעה במרווחי הזיקוק. החשש בשוק ההון בנוגע ליכולתה של פטרוכימיים לעמוד בתשלומי הקרן והריבית במועדם ניכר בתשואות אגרות החוב של החברה שעלו לרמה של עד 30.1%.

הקרן הבריטית שתרכוש את השליטה באבגול ושהוקמה בשנת 2006, מחזיקה בנכסים נזילים ב-500 מיליון ליש"ט (775 מיליון דולר) ומתכננת להשקיע אותם בתקופה של 5-4 שנים ב-15-10 השקעות, כך שההשקעה ברכישת השליטה באבגול חורגת מהגודל הממוצע של ההשקעות בקרן.

עלייה של 2.5% ברווח התפעולי הרבעוני של אבגול

מנכ"ל נייר חדרה, שלמה לירן

במקביל לאישור העסקה, דיווחה הבוקר (ג') אבגול על תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2012. החברה שמנוהלת על ידי שלמה לירן, הרוויחה 1.3 מיליון דולר במחזור של 80.2 מיליון דולר ברבעון השני של 2012 בהשוואה לרווח של 5 מיליון דולר במחזור של 68 מיליון דולר ברבעון המקביל לו ב-2011.

הרווח הגולמי של אבגול ברבעון השני של שנת 2012 הסתכם בכ-14.2 מיליון דולר, המהווה כ-17.7% מסך הכנסות החברה לעומת רווח גולמי של כ-14.6 מיליון דולר שהיווה כ-17.8% מסך הכנסות החברה ברבעון המקביל.

הירידה ברווח הגולמי נבעה בעיקר מעלייה מתונה בעלות השימוש בחומרי גלם ממוצעת לרבעון ומירידה זמנית ביעילות התפעולית של המפעל בארה"ב על רקע הפעלתו של קו הייצור החדש וכן מהוצאות הפחת בגין קו זה, אשר טרם באו לידי ביטוי בהיקף המכירות המלא של הקו החדש.

הרווח התפעולי של החברה ברבעון עלה לכ-7.9 מיליון דולר, המהווה כ-9.8% מסך ההכנסות החברה, וזאת לעומת רווח תפעולי של כ-7.7 מיליון דולר, המהווה כ-9.4% מסך ההכנסות החברה ברבעון המקביל. העלייה בשיעור הרווח התפעולי ברבעון הנוכחי נובעת מקיטון בעלויות התפעול השונות, שקוזז במידה מסוימת מהתנהגות מחירי חומרי הגלם ומתחילת הפעלתו של הקו החדש של החברה בארה"ב.

הרווח הנקי של החברה ברבעון השני של שנת 2012 הסתכם בכ-1.3 מיליון דולר לעומת כ-5 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. בנטרול השפעות מטבע הרובל שסבל מפיחות מול שער הדולר, הסתכם הרווח הנקי בכ-4.8 מיליון דולר.

שלמה (מומו) לירן, מנכ"ל אבגול הסביר כי "מנתונים ראשונים של הפעלת הקו החדש בארה"ב עולה שעלות היצור השולית צפויה להיות זולה ביחס לממוצע עלויות ההמרה של שלושת הקווים הקיימים בארה"ב". עוד ציין לירן כי "החברה צופה כי עד סוף השנה שהמפעל בארה"ב יחל לפעול באופן מלא וביעילות הגבוה אליה הורגלנו, ויאפשר לנצל את רמת הביקושים הגבוהה שקיימת בשוק האמריקאי למוצרי אבגול, וזאת למרות עודפי היצעים הכוללת שיש בשוק ההגיינה בימים אלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"