ההתייעלות עובדת: אל על הפסידה רק 6.2 מיליון דולר ברבעון

קיטון של 68% בהפסדי החברה בהשוואה לרבעון המקביל ■ הכנסות החברה ירדו ב-3% לכ-514.7 מיליון דולר ■ שקדי: "תוצאות המשקפות התייעלות וניהול מבוקר של ההוצאות"

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

צעדי ההתייעלות של אל על נותנים את אותותיהם בדו"חות הרבעון השני של 2012. החברה, שמנוהלת על ידי אליעזר שקדי, רשמה קיטון של 68% בהפסד לכ-6.2 מיליון דולר ברבעון, בהשוואה להפסד של כ-19.7 מיליון דולר ברבעון המקביל של 2011. הכנסות החברה ירדו ב-3% לכ-516.8 מיליון דולר.

אל על, שמנייתה איבדה 56% במהלך השנה האחרונה, סובלת במהלך השנים האחרונות מקשיים ומהפסדים של מאות מיליוני דולרים על רקע התחרות הגוברת בענף התעופה והעלייה במחירי התשומות. על רקע זאת, במהלך החודשים האחרונים אל על פועלת למימוש תוכנית התייעלות וגיבוש תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח. התוכנית כוללת פיטורי עובדים, הקטנת נפח הפעילות והפחתת בהוצאות.

אליעזר שקדי, מנכ"ל אל על צילום: יונתן בלום

אל על ציינה היום כי במהלך המחצית הראשונה של 2012 היא המשיכה בצעדי התייעלות "על מנת להתאים עצמה למציאות העסקית והצליחה לשמור על רמת הוצאות נמוכה". החברה ציינה כי מצבת כוח האדם שלה ירדה בכ-168 משרות בממוצע לרבעון. מספר העובדים, הקבועים והזמניים עמד במהלך הרבעון השני על 5,938 עובדים, לעומת 6,106 במהלך הרבעון המקביל.

"אל על התמודדה ברבעון השני עם מציאות בה הכלכלה העולמית נמצאת במשבר עמוק, המשפיע גם על ענף התעופה", ציין היום שקדי בהודעה לעיתונות. "בנוסף, התמודדנו עם התנאים הגיאופוליטיים והמציאות המורכבת במזה"ת. החברה ממשיכה להתמודד עם דירוג הבטיחות של מדינת ישראל הנמצאת בקטגורית בטיחות 2 המעמידה אותה בעמדת נחיתות בתעופה העולמית. למרות כל אלה, אנו מציגים תוצאות המשקפות התייעלות נמשכת וניהול מבוקר של ההוצאות שהצליחו למזער את ההפסד הפוטנציאלי", הוסיף שקדי.

הכנסותיה של אל על ברבעון הסתכמו ב-516.8 מיליון דולר לעומת 530.5 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההכנסות מנוסעים קטנו בכ-1%, וזאת "כתוצאה מקיטון במספר הנוסעים ופיחות היורו ביחס לדולר, שקוזז על ידי עלייה בהכנסה לנוסע-ק"מ". שיעור התפוסה בטיסות החברה עלה לכ-82.3%, לעומת 81.1% בשאר הטיסות הסדירות בנתב"ג.

ההוצאות התפעוליות של אל על ירדו ברבעון בכ-7% לכ-438.9 מיליון דולר. שיעור ההוצאות מהמחזור ירד מכ-88.6% ברבעון השני של 2011 לכ-85.3% ברבעון הנוכחי. החברה הסבירה כי עיקר הקיטון נבע מירידת הפעילות מירידה בהוצאות השכר, משינוי בשערי החליפין דולר-יורו וכן מגידול בשיעור השתתפות המדינה בהוצאות הביטחון.

הרווח התפעולי של אל על הסתכם ב-2.2 מיליון דולר, לעומת הפסד של כ-23.2 מיליון דולר ברבעון המקביל. ה-EBITDA (רווח לפני ריבית מיסים פחת והפחתות חד-פעמיות) הסתכם בכ-29.5 מיליון דולר, לעומת כ-3.9 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2011. תזרים המזומנים מפעילות שוטפת עמד על כ-14.1 מיליון דולר.

נכון לסוף הרבעון השני, יתרות המזומנים, שווי המזומנים ופיקדונות לזמן קצר הסתכמו בכ-109.5 מיליון דולר. החברה הזכירה כי במהלך המחצית השקיעה כ-41 מיליון דולר ברכוש קבוע, בהתאם לתכנית ההשקעה הרב-שנתית של החברה, פרעה הלוואות שוטפות בסך של כ-56 מיליון דולר וקיבלה הלוואות בסך של כ-16 מיליון דולר, בעיקר למימון רכישת רכוש קבוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"