על הוותיקות בענף הסלולר להתכווץ בחן

הרציונליות וההכרה כי חוקי המשחק השתנו יצילו את החברות מהידרדרות

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

"אין לי מושג מה עובר בראש של מנכ"ל פלאפון, גיל שרון. אני לא מצליח להבין מדוע הוא רץ אחרי גולן טלקום ו-HOT מובייל ומפחית מחירים בצורה אגריסיבית כל כך" - כך אמר אתמול (ג') בכיר באחת משתי חברות הסלולר הוותיקות, שמתמודדות לצד פלאפון בחדירה המהירה של גולן טלקום ו-HOT מובייל לשוק הסלולר בישראל. אמירה זו היא עדות נוספת לתחרות הבריאה שמתקיימת בימים אלה בשוק הסלולר.

רבים מהמנהלים בשוק הסלולר מכירים היטב זה את זה. כמנהלים צעירים הם גדלו יחד בחברות הוותיקות, וכיום הם מנהלים אותן. בימים שבהם התחרות לא היתה קיימת, הם דיברו באותה שפה, וניהלו את החברות כאילו מתוך תיאום. כיום, אי-הוודאות מטריפה אותם.

שלוש חברות הסלולר הוותיקות ניצבות כיום מול שוק מאוד לא יציב. שוק הליבה שלהן - שוק שירותי הסלולר - מותקף על ידי שני מפעילים חדשים שחייבים להגיע לנתח שוק מינימלי של 7% בתוך פחות מחמש שנים. כדי להתמודד מול סערה זו, סלקום ופרטנר הבינו כי עליהן להיהפך סוף סוף לקבוצות תקשורת, ולהציע סל שירותים המתחרה בזה של HOT, כלומר להיכנס לתחום הטלוויזיה.

צילום: בלומברג

לקראת תחרות הכל בכל הצפויה בחודשים הקרובים, כל המתמודדים בשוק, ובעיקר סלקום ופרטנר, שלהן יש הכי הרבה מה להפסיד, משוועים להתנהגות רציונלית של יתר המתחרים. הרציונליות היא זו שתציל אותם מהידרדרות נוסח מלחמת המחירים שהתרחשה בתחילת שנות ה-2000 בין חברת הכבלים ההיסטורית תבל לבין yes. בסופה של אותה מלחמה קרסה תבל, ו-yes נהפכה לחברה התלויה בבעלי הבית שלה.

שלושה חודשים לאחר שינוי חוקי המשחק, שוק הסלולר עדיין לא חזר לרציונליות. התחרות ניכרת בכל הפרמטרים המופיעים בדו"חות הרבעון השני של 2012, אך ניתן לראות כי למרות ההלם ההתחלתי, מכונות השיווק המשומנות של חברות הסלולר הוותיקות עדיין עובדות. ההכנסה הממוצע מלקוח יורדת, אך לא קורסת; שיעור הנטישה עולה, אך לא מזנק; הרווח התפעולי הנקי (EBITDA) נשחק, אך עדיין מגיע לרמה מכובדת.

החברות נפגעו, אך המשיכו לייצר תזרים בריא ורווח נקי נאה. ייתכן שרווחים אלה לא מספיקים עבור בעלי השליטה הממונפים, אך עבור יתר בעלי החזקה בחברות - כלומר בעלי האג"ח, העובדים, הספקים וגם בעלי המניות מקרב הציבור - רווחיות זו היא די והותר.

המטרה העיקרית שניצבת כיום לנגד עיני מנהלי החברות הוותיקות היא להחזיר את הרציונליות לשוק במהרה ככל הניתן. נראה שהדרך לרציונליות עוברת דרך ההכרה כי חוקי המשחק השתנו, ואי אפשר למנוע לחלוטין את כניסתן של גולן טלקום ו-HOT מובייל לשוק. ככל שהחברות הוותיקות יאריכו את זמן הלחימה על נתח השוק שלהן, כך יעלה המחיר שהן ישלמו בטווח הארוך. כששחקנית נחושה כמו HOT מבצעת השקעות גדולות ומחויבת לעמוד בלוחות זמנים קשיחים כדי לקבל חזרה ערבות של 700 מיליון שקל, כנראה שהיא מוכנה לספוג הפסד לא קטן כדי לעמוד במשימה.

חברות הסלולר יכולות לבחור - אם כולם יפסידו במלחמה זו או אם אף אחד. התשובה הרציונלית היא השנייה, ולפיכך עליהן להתכווץ בחן - לצמצם הוצאות עד כמה שניתן, ובאותה שעה לזוז מעט ימינה או שמאלה ולתת לשחקניות החדשות להיכנס לשוק.

נראה שפרטנר היא החברה היחידה שכבר החליטה במודע להתכווץ בחן. בממוצע, איבדו החברות הוותיקות בתוך שנה 14 שקל מההכנסה הממוצעת החודשית מכל לקוח (ARPU). פרטנר הצליחה לאבד רק 11 שקל, 3 שקלים פחות מהממוצע, פלאפון איבדה 13 שקל וסלקום איבדה את הסכום הגדול ביותר - 18 שקל. אך להחלטה של פרטנר היה מחיר. היא איבדה 49 אלף לקוחות למתחריה, יותר משתי מתחרותיה הוותיקות גם יחד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל