זיאד אבו חבלה: "שאפתי לעשות היסטוריה בבנק לאומי; המוסדיים ריסקו את החלום"

המועמד הערבי הראשון לתפקיד דירקטור בבנק לאומי הצליח להוכיח את עצמו בפני הוועדה הציבורית אולם לא עבר את מחסום הגופים המוסדיים; קרנות הנאמנות של פסגות, כלל פיננסים, מנורה מבטחים, אלטשולר שחם, אקסלנס, אפסילון וילין לפידות, מיטב והראל העדיפו מועמדים אחרים על פניו ■ קרנות הנאמנות של מגדל אנליסט והמדינה דווקא תמכו בו, אבל זה לא היה מספיק

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

מתוך למעלה ממאה אנשים שביקשו להיכנס לרשימת המועמדים לתפקיד דירקטור בבנק לאומי בחרה הוועדה הציבורית בראשות שולמית ולנשטיין ב-9 מועמדים בלבד, מתוכם מועמד אחד ערבי - רו"ח זיאד אבו חבלה. המדינה, המחזיקה ב-6% ממניות לאומי והיתה בעלת המניות הגדולה ביותר שהשתתפה בהצבעה, אומנם הצביעה בעדו אולם אבו חבלה, שהיה המועמד הערבי הראשון להתמודד על התפקיד, לא נבחר באסיפה לתפקיד דירקטור בבנק.

מבדיקת TheMarker עולה כי למעט קרנות הנאמנות של אנליסט, מגדל ומאור לוסקי, אף אחת מקרנות הנאמנות של בתי ההשקעות הבאים לא הצביעה בעד אבו חבלה: פסגות, כלל פיננסים, מנורה מבטחים, אלטשולר שחם, אקסלנס, אפסילון וילין לפידות, מיטב והראל.

זיאד אבו חבלהצילום: פירמת רואי החשבון זיאד אבו חבלה ושות'

זיאד אבו חבלה הוא בעליה של משרד רואי החשבון זיאד אבו חבלה ושות', דוקטורנט באוניברסיטת חיפה ובעל תואר ראשון (בהצטיינות) ושני במינהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב עם התמחות במימון. הוא מכהן כחבר בשלוש ועדות מקצועיות בלשכת רואי החשבון, ועומד מאחורי שורה של מאמרים אקדמיים ופרסומים, בהם בתחום האשראי לרשויות מקומיות במגזר הערבי.

בחלק מהגופים הסבירו כי נמנעו מלבחור באבו חבלה בטענה כי אין לו ניסיון בנקאי, אין לו ניסיון בכהונה בדירקטוריונים ואין לו מומחיות בכללי בבאזל 2 ובאזל 3. אלא שלצד טיעונים אלו, המדינה תמכה במועמדותו והסבירה כי "התמיכה של דירקטוריון נכסים מ.י. במועמדותו של רו"ח זיאד אבו-חבלה התבססה על ניסיונו בביקורת חברות וכן התמחותו בתחום המימון בסקטור הרשויות המקומיות". בנכסים מ.י הסבירו גם את תמיכתם באבו חבלה בהתמחותו בתחום האשראי לרשויות מקומיות ועצמאות המחשבה שלו כפי שעלתה ממאמרים שפירסם. בנוסף המדינה מצאה לנכון לתמוך בו גם מתוך שיקולים רחבים יותר.

כך או כך, לאחר שנודע כי המוסדיים נמנעו מלבחור בו לכהונת דירקטור, שלח אבו חבלה מכתב בנושא לעו"ד מיכל ששינסקי הממונה על האכיפה והציות, מנהלת אגף רכש ומכרזים בחברת נכסים מ.י אשר ריכזה את הליך ההצעה מטעם המדינה. במכתב כתב אבו חבלה כי "אני מודה לכם כמדינה על תמיכתכם בי. התמיכה נתנה לי עידוד בפן האישי שיש באופק שינוי מגמה כלפי האוכלוסייה הערבית בשילובה בעמדות מפתח במדינה. הליך הבחירה והמיון היה מאד מקצועי ורחוק מכל שיקול זר. בזכות האובייקטיביות והניטרליות, ניתנה לי הזדמנות שווה להגיע לשלב האחרון והמכריע. באמת שאפתי לעשות היסטוריה, ואת לא יודעת עד כמה זכייתי הייתה משפיעה ומשנה את הלך הרוח ברחוב הערבי".

עוד כתב אבו חבלה כי "לצערי, התנהגות המוסדיים (השוק הפרטי) שברה וריסקה אפילו את החלום לעשיית היסטוריה במדינה. נורא התאכזבתי והתנהגותם קוממה אותי. לקחתי את זה קשה בפן האישי אך האני מאמין" שלי עדיין לא נפגע ואני אשאר נאבק למען שינוי פניה של המדינה כלפי האוכלוסייה הערבית".

בעבר אמר הכלכלן הראשי של אקסלנס שלמה מעוז כי רק "לבנים" יכולים להתמנות לדירקטוריון בנק לאומי. "בנק לאומי הוא בנק של הלבנים. רק הלבנים יכולים להתמנות שם לתפקידים. הלכתי לוועדה שלא הזמינה אותי. שלחתי מכתב עם עורך דין. מצאו אותי כשיר אבל סגרו את הדלת השנייה" בעקבות התבטאות זו פוטר מעוז מבית ההשקעות. בתגובה לפיטוריו אמר מעוז כי "כנראה שאקסלנס חשש מבנק לאומי ולכן פוטרתי". באופן אירוני, קרנות הנאמנות של אקסלנס נמנות כעת על הגופים שהצביעו נגד אבו חבלה לדירקטוריון לאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"