בורות השומן |

האמריקאים סופרים קלוריות - המשקיעים יספרו את הדולרים

מריל לינץ' הוציא דו"ח מיוחד שממפה אפיקי השקעה פוטנציאליים על רקע המאבק במגפה ■ הבנק גיבש רשימה של 50 חברות - העוסקות בתחומי המזון, התרופות, הבריאות והספורט - שעשויות לייצר בעשורים הבאים תשואה נאה למשקיעים

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

אם אתם סופרים קלוריות בארוחות הצהריים או פוקדים את חדר הכושר דרך קבע, ייתכן שגם אתם הצטרפתם לטרנד העולמי של מלחמה בהשמנת היתר. דו"ח חדש שהכינו בנושא במחלקת המחקר של בנק ההשקעות האמריקאי מריל לינץ' אמנם לא יסייע לכם בהצרת ההיקפים, אבל ייתכן שיגרום לחשבון הבנק שלכם לתפוח.

בדו"ח שכותרתו גלובסיטי (Globesity) - שילוב של צמד המלים גלובליות והשמנת יתר - ממפים האנליסטים של מריל לינץ' ארבעה אפיקי השקעה לניצול הטרנד העולמי: תרופות, מזון, בריאות וספורט. הדו"ח מונה 50 חברות המעורבות ברמה כזו או אחרת בארבעת התחומים, וכולל חברות פרמצבמטיקה כמו ארנה פארמה ונובו נורדיסק; חברות הקשורות לתזונה כמו וויט וטצ'רס והרבאל לייף, ויצרניות מוצרי ספורט גדולות כמו אסיקס ונייק.

במריל לינץ' מסבירים כי ההחלטה להפיק את הדו"ח התקבלה על רקע ההתגברות של השמנת היתר בעולם והגדלת המאמצים מצד ממשלות לטיפול בבעיה. "התמקדנו במאבק בהשמנת היתר מכיוון שאנו חושבים שמדובר באחד האתגרים המשמעותיים ביותר שבפניהם ניצב כיום העולם", מסביר אסטרטג המניות של מריל לינץ' סרביג'ט נהל.

"50%-60% מהאוכלוסייה במדינות רבות בעולם עשויים לסבול עד 2030 מהבעיה. יש לכך השלכות פוטנציאליות קטסטרופליות, ולכן אנו חושבים שיידרשו צעדים אמיצים ודרסטיים כדי למנוע ולעצור את החמרת הבעיה. מנקודת הראות של המשקיעים, איתרנו עבורם 50 חברות הקשורות לעניין. החברות הללו יקחו חלק במאבק בבעיה בצורה כזו או אחרת", מוסיף נהל.

"2.8 מיליון מקרי מוות בשנה"

בתחילת הדו"ח מציינים האנליסטים של מריל לינץ' כי השמנת יתר היא הגורם החמישי בעוצמתו בעולם למוות, שמוביל ל-2.8 מיליון מקרי מוות מדי שנה. על פי נתוני הבנק, כ-500 מיליון איש ברחבי העולם סובלים כיום מהשמנת יתר ו-1.4 מיליארד - מעודף משקל. בין 1980 ל-2008 הוכפל מספר ה"שמנים" בעולם, ואם תימשך המגמה הנוכחית עד 2030 יסבלו מהבעיה כ-65 מיליון אמריקאים נוספים.

אף שנוטים לייחס את בעיית השמנת היתר בעיקר לארה"ב, מדגישים בבנק כי הבעיה קיימת במדינות רבות נוספות. "באירופה, מספר הסובלים מהבעיה זינק פי שלושה ב-30 השנה האחרונות; בברזיל, 16% מהתושבים סובלים מהבעיה (ועד 2020 היקף הבעיה צפוי להשתוות לארה"ב); בסין, השמנת יתר הגיעה לרמות של 20% בערים הגדולות, וברוסיה - 25% מהנשים סובלות מהבעיה", נכתב.

איך אפשר להרוויח מהשמנת יתר (לחץ להגדלה)

לאור הנתונים, מסבירים במריל לינץ' כי בשנים הבאות הממשלות צפויות להגביר את פעילותן בתחום ולהזרים כספים נוספים כדי להתמודד עם הבעיה. "כפי שקרה עם עישון, סביר להניח כי הנטל הגובר של עלות הטיפולים בהשמנת יתר על ממשלות, על תאגידים ועל כלל החברה - יביא לנקיטת צעדים מצד הממשלות ולרגולציה הדוקה יותר", ציינו במריל לינץ'.

בבנק מדגישים כי עלויות הטיפול בבעיה הן גבוהות בהרבה מכפי שסברו בעבר. "במאי 2012 העריך המכון האמריקאי לרפואה כי העלות השנתית של טיפול במחלות הקשורות להשמנת יתר בארה"ב לבדה היא יותר מ-190 מיליארד דולר - 21% מכלל ההוצאות הרפואיות השנתיות. מחקרים קודמים העריכו כי מדובר ב-10% בלבד.

"יתרה מזאת, ההוצאות הרפואיות לטיפול בחולים הסובלים מהשמנת יתר גבוהות ב-40% לעומת מי שאינם סובלים מהבעיה. פרמיית הטיפול בחולים הסובלים מהשמנת יתר גבוהה יותר מאשר בטיפול במעשנים. בעוד שעישון מגדיל את ההוצאות הרפואיות ב-20%, השמנת יתר מגדילה אותן ב-50%. הרמות הגבוהות של השמנת היתר עוד בילדות, וההשמנה הגוברת גם בשווקים המתעוררים, עלולות להגדיל בעתיד עוד יותר את העלויות הגלובליות", מסבירים בבנק.

50% מאוכלוסיית המערב נמצאת כיום בדיאטה

על רקע הדברים, מונים במריל לינץ' ארבעה אפיקי השקעה הכוללים 50 מניות של חברות שבאמצעותן ניתן להגביר את החשיפה לטיפול בהשמנת היתר. כל חברה שמוזכרת זכתה לדירוג גבוה, בינוני או נמוך - בהתאם לרמת החשיפה ולמיקוד העסקי שלה בתחום השמנת היתר. כך, חברות שהמודל העסקי שלהן ממוקד בבעיה קיבלו דירוג גבוה, בעוד שלחברות שהשמנת היתר הוא תחום משני עבורן ניתן דירוג נמוך.

500 מיליון איש בעולם סובלים מהשמנת יתר (לחץ להגדלה)

אפיק ההשקעה הראשון שמונים במריל לינץ' הוא חברות המפתחות תרופות להשמנת יתר ושירותים רפואיים לבעיות הנלוות לבעיה. על פי הבנק, קבוצה זו כוללת מניות של חברות המפתחות טיפולים במחלות כמו סוכרת או כישלון כלייתי, או של חברות המייצרות ציוד רפואי בעבור הסובלים מהשמנת יתר. בין החברות הללו, שכמה מהן נהנות מתמריצים של מינהל התרופות האמריקאי (FDA), ציינו במריל לינץ' את ארנה פארמה, נובו נורדיסק וזימר.

אפיק ההשקעה השני הוא מניות של חברות הפועלות בשוק מזון הבריאות, שעל פי מריל לינץ' מגלגל 663 מיליארד דולר בשנה. כאן, מציינים בבנק חברות מזון שמהנדסות מחדש את המוצרים שלהן, כך שיותאמו לרגולציה נגד השמנת יתר - כמו דנונה, היינץ, קלוגס ויוניליוור.

הקבוצה השלישית כוללת מניות של חברות המפתחות תוכניות הרזיה, דיאטות ותזונה בריאותית. בבנק מסבירים כי 50% מאוכלוסיית המערב נמצאת כיום בדיאטה, מה שכמובן משנה בהתאם את כל הרגלי התזונה והתנועה שלה. קבוצה זו, לפי האנליסטים של מריל לינץ', יוצרת שוק של 4 מיליארד דולר בשנה, שגדל בהתמדה. בין החברות בקבוצה הזו מונים בבנק את הרבאל לייף, וויט וטצ'רס ונסטלה.

אפיק ההשקעה הרביעי והאחרון שמציינים במריל לינץ' הוא מניות של חברות חברות המייצרות ציוד ואביזרים לספורט ולהתעמלות. בבנק מדגישים כי מדובר אמנם בחברות שפעילות הליבה שלהן אינה מוקדשת לבעיית השמנת היתר, אבל האנליסטים מאמינים כי הן יכולות להתאים להשקעה לטווח ארוך, במיוחד מאחר שפעילות גופנית תקבל בעתיד חשיבות עליונה בקרב ממשלות בעולם. בקבוצה זו מציינים בבנק, בין השאר, את החברות אסיקס, פוט-לוקר ונייק.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?