מכה לדסק"ש: 300 מיליון שקל שהוזרמו למעריב עשויים להימחק

לנוכח מצבה הקשה של מעריב, דסק"ש בוחנת אם תרשום הפסד על ההשקעה; הסכום אינו כולל רכישה נוספת של מניות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> המצב הפיננסי והתפעולי הקשה שאליו נקלע העיתון "מעריב" עלול להביא אותו לרשום בדו"חותיו לרבעון השני של 2012 הפחתת ערך של מונטין ורכוש קבוע. הדבר צפוי להשפיע לרעה גם על החברה האם דיסקונט השקעות (דסק"ש), שתרשום בעקבות כך הפסד בגין חלקה.

עמי אראלצילום: סיון פרג'

דסק"ש, המנוהלת בידי עמי אראל, ציינה כי היא בוחנת אם תצטרך לרשום גם הפסד בגין החלק מאותה הפחתה המיוחס לזכויות שאינן מקנות שליטה, וכן תשקול אם זה יהיה דרך דו"ח רווח והפסד או דרך קרנות הון, אם אכן יירשם ההפסד. דסק"ש מציינת גם כי היא עלולה להידרש להפחתת יתרת השקעתה במעריב.

מאז יוני 2011 השקיעה דסק"ש ב"מעריב", באמצעות רכישת מניות, איגרות חוב והלוואות בעלים, כ-300 מיליון שקל - שעלולים לרדת לטמיון. הסכום אינו כולל רכישות נוספות של מניות הכשרת היישוב ושל ולאדימיר גוסינקי בעשרות מיליוני שקלים.

מדובר במכה פיננסית קשה עבור דסק"ש, שהיתה עד לתחילת 2010 אחת מחברות האחזקה המפוארות במשק הישראלי. החברה נסחרה במדד ת"א 25 (מעו"ף) לפי שווי של יותר מ-9 מיליארד שקל, וכעת, לאחר שמנייתה איבדה בשנה האחרונה 75%, שוויה הידרדר ל-497 מיליון שקל בלבד. לפי מודל NAV סחיר (המודד את הפער בין שווי נכסים לשווי התחייבויות), שוויה של דסק"ש הידרדר למינוס של כמה מאות מיליוני שקלים.

מלבד ההשקעה הכושלת במעריב, סובלת דסק"ש מהרעה ניכרת בביצועים עסקיים של שלוש אחזקותיה העיקריות - סלקום, שופרסל וכור (המחזיקה בקרדיט סוויס ומכתשים אגן).

בנוסף לכך, בשל חלוקת דיווידנדים מאסיבית של כ-1.5 מיליארד שקל לצורך שירות החוב של אי.די.בי, בצד קיטון בהיקף הדיווידנדים הנמשכים מהחברות הבנות - קופת המזומנים של דסק"ש הצטמצמה משמעותית והסתכמה עד לאחרונה בכ-600 מיליון שקל. הדבר בא לביטוי בכך שהתשואות לפדיון של האג"ח שלה עלו לרמות דו-ספרתיות של כ-15%-20% והביאו לחסימת יכולתה למחזר את חובותיה בשוק האג"ח.

בעקבות כך החלה דסק"ש באחרונה במסע מימושים כדי להבטיח את יכולתה לעמוד במלוא התחייבויותיה לפחות עד לסוף 2014. המימושים האלו כללו עד כה את מכירת השליטה במקסימה ובהמ-לט, שאמורים להכניס לקופת דסק"ש יותר מ-400 מיליון שקל. אם זה לא יספיק תצטרך החברה למכור נתחים גם מגיוון אימג'ינג, אלרון וחברות נוספות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה

FILES-US-CRYPTOCURRENCY-BANKRUPTCY-FTX

תודה רבה SBF, אתה אמנם רודף בצע ושקרן, אבל עזרת לכולנו להתפכח