הבורסה מגבילה: אחזקות הציבור בחברות לא יירדו מ-10%

הנהלת הבורסה מנסה להאבק במחזורי המסחר המצטמקים: "הצעד יבטיח תקינות והגינות במסחר"

אורן פרוינד
אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן פרוינד
אורן פרוינד

על רקע הירידה במחזורי המסחר והתגברות התופעה של ביצוע הקצאות פרטיות לבעלי שליטה בחברות ציבוריות, הודיעה הבוקר דירקטוריון הבורסה על תקנות חדשות ביחס לאחזקות ציבור מינימליות בחברות ציבורית. לראשונה מאז שנת 2007 מגבילה הבורסה את אחזקות בעלי העניין בחברה ציבורית לסכום מקסימלי של 90% מסך ההון המונפק של החברה.

כלומר, שיעור החזקות הציבור לאחר הקצאה פרטית (גם בדילול מלא) לא יפחת מ-10% מסך ההון של החברה. זאת לעומת המצב הנוכחי בו אין הגבלה כלשהי על שיעור אחזקות מינימלי בחברה ציבורית. במקרים של חברות מו"פ וחברות גדולות מתירה הבורסה שיעור החזקות מינימלי של עד 7.5% לציבור המשקיעים הפרטיים. עם זאת, החלטות אלה עדיין טעונות אישור של הרשות לניירות ערך שצפוי להתקבל בימים הקרובים.

יובל שטייניץ, אסתר לבנון, שאול ברונפלדצילום: משה שי

החלטה זו באה על רקע התופעה של ביצוע הקצאות פרטיות במסגרתן מוקצות לבעל שליטה מניות המהוות 90% מהון החברה וכן אופציות לא רשומות, כך שבדילול מלא אחזקתו עלולה להגיע עד99% ממניות החברה. "מדובר בתרחיש לא רצוי שיפגע בתקינות ובהגינות המסחר במניות" מנמקת את המהלך הנהלת הבורסה.

בכך למעשה מנסה הנהלת הבורסה להאבק בתופעת הירידה במחזורי המסחר באחד העם. אם בשנת 2007 היינו עדים למחזורי מסחר יומיים של למעלה מ-2 מיליארד שקל, הרי שהיום המחזורים מתקשים לעבור את המיליארד שקל ליום. זאת על רקע משבר החובות העולמי המקשה על החברות לייצר ערך עבור המשקיעים וריבוי הסדרי החוב בשוק הישראלי.

מניות הנכללות במאגר המניות של הבורסה (תנאי הכרחי להיכלל במדד כשלהו) מחויבות כיום בשיעור אחזקות ציבור מינימלי של 20%. בהתאם לזאת התקנות האלו נוגעות בעיקר לחברות בעלות שווי שוק נמוך שמצבן הכלכלי לרוב אינו מזהיר. כך למעשה ההשפעה שתהיה לתקנות החדשות על מחזורי המסחר לא צפויה להיות דרמטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו