פישר שופך מים קרים על הממשלה: "אנחנו בנקודת מפנה, המצב רציני"

דורש מהממשלה לקבוע יעד גירעון של 2.5% - ולא של 3% כפי שקבע נתניהו ■ מזהיר כי במקרה של משבר באירופה הגירעון יזנק ל-8% וברמה זאת נידרש לקחת ערבויות מארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, נאם הצהריים בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של פורום קיסריה. פישר התייחס למצב בגוש היורו, לאבטלה במשק הישראלי, למחנק האשראי ולגירעון בתקציב.

לדברי פישר "יש המון לקחים ללמוד מהאירופאים. מדינות גוש היורו המצליחות הן אלה שנקטו בצעדים מבניים ושמרו על משמעת פיסקאלית לפני המשבר. זה מה שקרה גם בישראל ועזר לנו להתמודד עם המשבר הכלכלי".

פישר דיבר על כלכלת הבחירות והמשק הישראלי. לדבריו, "המשק נמצא במצב שקרוב לתעסוקה מלאה. אנחנו רחוק ממצב של מיתון כעת - אך יש לנו גירעון מבני שיש לטפל בו עכשיו. יש אנשים צינים שאומרים אי אפשר לטפל בגירעון כי אנחנו בתקופת בחירות, אבל אנחנו כלכליים - תקופת בחירות לא מצדיקה זאת".

פישר חזה כי עוד שנה שנתיים עלול לפרוץ משבר עולמי חמור יותר מזה שהיה ב-2007 והוסיף כי לדעתו יש סיכוי של 50% למשבר והתפרקות גוש היורו, עקב ההליך המסובך שמתרחש שם. הוסיף כי הממשלה צריכה להפחית את הגירעון לרמה של 2.5%. "כדי לשכנע את העולם שאנחנו יותר קרובים לפינלנד ולא לספרד"

"אם קבלנים יקבלו יותר אשראי - ירידת מחירי הדירות תתעכב"

לדברי פישר "יש הרבה דיבורים על מחנק אשראי, אנחנו רואים בנתונים שלנו כי חברות קטנות ובינוניות יש בעיה בקבלת אשראי. אני מאוד שמח שבנק אחד גדול ועוד כמה בנקים סיפקו תוכניות למתן אשראי לחברות. גם בתחום הנדל"ן יש בעיות גדולות. כמעט כל משבר מתחיל בתחום הנדל"ן".

פישר ציין כי מצב המשק הישראלי טוב אך לא מצוין. לדבריו, "המצב הפיסקאלי בישראל הידרדר בשנתיים האחרונות, אז האוצר צריך לנקוט בקיצוצים דרמטיים. מה אפשר לעשות עם גירעון של 3.5%-4%? זה גירעון מבני כי המשק נמצא בתעסוקה כמעט מלאה ואנחנו רחוקים ממיתון".

פישר התייחס גם למדיניות מוניטרית, עליה מופקד בנק ישראל. "יש לנו היום ועדה מוניטרית. בעבר הייתי יכול להגיד לכם מה יעשה בנק ישראל אבל היום אני יכול רק לנחש.
מדיניות מוניטרית לא יכולה לקבוע ריבית נמוכה כשהמדיניות הפיסקלית יותר מידי מרחיבה - במיוחד כשמדובר על ריבית לטווח ארוך. אני לא מצפה שהוועדה המוניטרית תשמור על ריבית נמוכה אם תקציב הממשלה לא ייכנס למסלול בר קיימא".

בנאומו התייחס פישר לדבריו של אהרון פוגל, יו"ר הדירקטוריון של מגדל, שאמר מוקדם יותר במהלך היום שהורדת ריבית תורמת לצמצום פערים. "מי שמשלם את הריבית הם החלשים ומי שמשלמים לו את הריבית הם החלשים", אמר פישר.

"יש לעמוד במגבלת ההוצאות"

"הגירעון לשנת 2013 עלול להיות בין 3.5% ל-4%", אמר פישר והוסיף כי "בשנת 2009 הגירעון עלה מ-0% ל-5% בלי שהממשלה עשתה דבר בשל הירידה בתקבולי מס. אם זה יקרה שוב, נגיע לגירעון של 7%-8% ולא נוכל להתמודד עם זה".

פישר התייחס למצב לפני כעשור לאחר פריצת האינתיפאדה השנייה. "בפעם הקודמת הלכנו לדוד העשיר לקבל ערבויות. היום הדוד העשיר פחות ידידותי", אמר פישר. "זה לא בריא למדינה שגאה בריבונות שלה, שבכל פעם שיש בעיה היא תפנה לגורם חיצוני. הייתי מעדיף שנעמוד על הרגליים שלנו.

"האוצר צריך לנקוט בקיצוצים דרמטיים בהוצאות. דרך אחרת היא להוריד את שיעור הגידול של ההוצאות ל-5% - זה לא מספר קטן. יש אפשרות לעלייה בהוצאות הממשלה בשנה הבאה, אבל זה דורש פעולה אמיצה כדי לעמוד במגבלת ההוצאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"