הלחץ נגד חוק הריכוזיות מתגבר: מנכ"ל פז נפגש עם גפני

לפי הערכות, יונה פוגל ביקש מח"כ משה גפני לשנות את חוק הריכוזיות כך שצדיק בינו, בעל השליטה בפז ובבנק הבינלאומי, לא ייאלץ להיפרד מאחת מאחזקותיו

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הלחצים של הטייקונים ונציגיהם למסמוס חוק הריכוזיות מגיעים לכנסת - עוד לפני שהוגש החוק לבית המחוקקים. ל-TheMarker נודע כי מנכ"ל פז, יונה פוגל, נפגש שלשום במשכן הכנסת עם יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני ‏(יהדות התורה‏).

משה גפני

פוגל הגיע ללשכתו של גפני, והוא שוחח עמו בעניין ההשלכות של חוק הריכוזיות על פז שבבעלות צדיק בינו, המחזיק במקביל גם בשליטה בבנק הבינלאומי. הצעת החוק שתוגש בשבוע הבא לוועדת השרים לענייני חקיקה תאלץ את בינו לבחור בין השליטה בפז לבנק הבינלאומי. לפי הערכות, פוגל ביקש שהחוק לא יחייב את בינו להיפרד מאחת החברות. בישיבה השתתפה גם ראש אגף הרגולציה בפז, מיכל אוגלניק. באחרונה נועד גפני גם עם בינו עצמו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הצעת חוק הריכוזיות מבקשת לקבוע הפרדה בין בעלות ריאלית לפעילות פיננסית. בעלי שליטה שמחזיקים במקביל בשתי הפעילויות ייאלצו בתנאים מסוימים למכור אחת מהן בתוך ארבע שנים. לפי תזכיר החוק, גוף פיננסי משמעותי לא יחזיק בגוף ריאלי משמעותי. גוף פיננסי נקבע כמי שמנהל יותר מ–40 מיליארד שקל, או 60 מיליארד שקל במקרה של גוף בעל אחזקה צולבת קיימת. גוף ריאלי נחשב מי שמחזורו או האשראי שלו הוא בסך 6 מיליארד שקל, ובמקרה של תאגיד שכבר מחזיק אחזקה צולבת - 7.5 מיליארד שקל.

יונה פוגל

מלשכתו של גפני נמסר כי "איננו חושפים את פגישותיו של יו"ר ועדת הכספים". עם זאת, נמסר כי "יו"ר ועדת הכספים מקיים פגישות עם מי שמעוניין להיפגש עמו בנושאי החקיקה".

גפני תומך בנחישות בהמלצותיה של ועדת הריכוזיות, ובאחרונה התבטא כי יש צורך לחזק חלק מההמלצותיה. בראיון ל-TheMarker באפריל אמר גפני כי "חשוב לחזק את המלצות ועדת הריכוזיות. יש להפחית את הרף של 6 מיליארד שקל להגבלה על החזקת חברה ריאלית ופיננסית. כמו כן יש לאסור על בעל אחזקה ריאלית או פיננסית להחזיק בגופי תקשורת".

בשבועות האחרונים אמר גפני בשיחות פנימיות כי המאבק על חוק ששינסקי שנחקק אשתקד קטן בהיקפו לעומת המאבק הצפוי בחוק הריכוזיות. בכנסת צופים שהטייקונים, באמצעות לוביסטים ופעילי מפלגות, יפעילו לחצים על חברי הכנסת ובמיוחד בוועדת הכספים - על מנת לטרפד ולמסמס חלק מההמלצות, וגם לדחות את מועד כניסתם לתוקף לתקופה ארוכה.

בנובמבר 2011 הגיש בינו נייר עמדה לחברי ועדת הריכוזיות, שבו טען כי אין מקום להחיל את ההמלצה על הפרדה בין נכסים ריאליים לנכסים פיננסיים לגביו. במסמך שנכתב על ידי עורכי דינו, צבי אגמון ואפי אברמזון, נכתב כי בין פז והבנק הבינלאומי לא מתקיימים קשרים עסקיים משמעותיים.

בעל השליטה בבנק הבינלאומי, צדיק בינוצילום: מוטי קמחי

בחברת פז אישרו את הפגישה ונמסר כי "היקף המינוף של התאגיד הריאלי חייב להיות גורם בהגדרת תאגיד ריאלי משמעותי. היקף המינוף של חברת פז הינו בשיעורים שאינם מהווים ואף לא יכולים להוות סיכון כלשהו לגוף פיננסי קשור".

עוד אמרו בחברה כי בנייר העמדה של פז נקבע כי "טיוטת ההמלצות קבעה מבחן של פדיון ‏(היקף מכירות‏) לבחינת תאגיד ריאלי מהותי. מבחן זה הינו שרירותי במספר מובנים: היקף פדיון של 0.4% הינו רף שלא מצאנו לו כל תקדים שהוא בעולם, והוא אינו יכול לשקף כוח ריכוזי כלשהו; מבחן הפדיון שבו עושים שימוש בעולם ההגבלים העסקיים, חל רק כאשר בוחנים ענף מסוים, ולא את כלל ענפי המשק; ומבחן הפדיון לא מביא בחשבון את הנסיבות הקונקרטיות של חברת פז.

"פז עוסקת בתחום פעילות עיקרי אחד המפוקח ברובו. עלות חומרי הגלם ומוצרי הנפט ‏(הכלולים בעלות החומר‏) מהווה כ–80% מההכנסות. חומר הגלם נרכש כולו בחו"ל ללא השפעה על המשק המקומי, והוא נתון לתנודות מחיר קיצוניות שאינן בשליטת פז, המשפיעות ישירות על תנודתיות הפדיון של פז".

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי