גדות ביוכימיה נחלצת מההרפתקה בסין בעלות נוספת של 6 מיליון דולר

גדות ביוכימיה השקיעה 80 מיליון דולר במפעל בסין, ובמארס 2012 הודיעה על סגירתו לאחר שהפסיד 76 מיליון דולר ב-2011, כולל הפרשה של 61 מיליון דולר לירידת ערך ההשקעה בו, כתוצאה מהתייקרות חומר הגלם העיקרי שלו ומעלייה חדה בהוצאות האנרגיה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת גדות ביוכימיה, אחת החברות הבעייתיות בקבוצת דלק של יצחק תשובה, חתמה על הסכם למכירת מלוא אחזקותיה בחברה הבת בסין, שהיתה מרכז ההפסד העיקרי שלה. החברה הסינית Gain United שתרכוש את החברה הבת הסינית Biochemical Hong Kong Gadot, תפקיד 6 מיליון דולר בחשבון נאמנות שישמשו לפרעון יתרת ההלוואה שקיבלה מ-Bank Of China באפריל 2009, לצורך הקמת מפעל לייצור חומצת לימון.

החברה הרוכשת גם תעביר לגדות ביוכימיה סכום של 400 אלף דולר, לכיסוי תשלומי
הפיצויים של עובדי המפעל הסיני של החברה בת. גדות תפרע עד למועד סגירת העסקה את יתרת קרן ההלוואה שהועמדה למפעל הסיני על ידי בנק BNPP בסכום של 6 מיליון דולר.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

ההסכם קובע, כי גדות ביוכימיה תקבל את ההון החוזר של החברה בת הסינית, כלומר יתרת הלקוחות והמלאי בניכוי ההתחיבויות לספקים במועד הסגירה. יתרת ההון החוזר הסתכמה במיליון דולר נטו, נכון לאתמול.

הסכם המכירה יקטין את היקף החוב של גדות ביוכימיה ב-6 מיליון דולר, ובעקבות העסקה תרשום גדות ביוכימיה רווח הון של 4 מיליון דולר בדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2012.

רווח ההון נובע מהעובדה שגדות ביוכימיה ביצעה הפרשות לסגירת המפעל בסין, כולל הפרשות בגין תפעול גירעוני של המפעל עד למכירתו. גדות ביוכימיה העריכה שפרק הזמן שייארך עד למכירת המפעל יהיה ממושך מהזמן עד למכירתו בפועל.

גדות ביוכימיה השקיעה 80 מיליון דולר במפעל בסין, ובמארס 2012 הודיעה על סגירתו לאחר שהפסיד 76 מיליון דולר ב-2011, כולל הפרשה של 61 מיליון דולר לירידת ערך ההשקעה בו כתוצאה מהתייקרות חומר הגלם העיקרי שלו (קסאבה) וכתוצאה מעלייה חדה בהוצאות האנרגיה.

המפעל בסין היה חייב לפרוע הלוואות בסכום של 11.5 מיליון דולר ב-4 השנים הקרובות, שסולקו בהסכם הנוכחי. מכירת האחזקה בחברה הסינית היתה אחד מתנאיה של קרן פימי לרכישת השליטה בגדות ביוכימיה מידי דלק, על פי מזכר הבנות שנחתם בין פימי לדלק בתחילת מאי 2012.

כחלק מהעסקה, אמורה פימי להשקיע 25 מיליון דולר תמורת הקצאת 71% ממניותיה של גדות ביוכימיה, כשבמקביל תשקיע קבוצת דלק 10 מיליון דולר במניותיה של גדות ביוכימיה דלק, המחזיקה כיום ב-76.4% ממניות גדות ביוכימיה וחברת בתי זיקוק המחזיקה ב-23.6% מהחברה.

דלק ובתי זיקוק אמורות להמיר הלוואות בעלים וחובות מסחריים שחבה להן גדות ביוכימיה ב-32 מיליון דולר למניות כשבתי זיקוק תעביר את מניותיה לדלק. לפני מכירת המפעל בסין, מכרה גדות ביוכימיה בתחילת מאי 2012 את החברה הבת פאמרליין האמריקאית, שעוסקת בייצור רכיבים לתוספי מזון תמורת 28 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר