בלעדי |

אינטל במגעים להקמת מפעל חדש ב-5-10 מיליארד דולר

משרד האוצר החל במגעים עם אינטל לגבי התמיכה הממשלתית שתקבל ■ שטייניץ בוחן מענק של חצי מיליארד דולר

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

אינטל הבהירה לישראל בשבועות האחרונים, כי בכוונתה להקים את המפעל לגביו קיבלה הצעת תמיכה רשמית מהמדינה, באירלנד. עם זאת, החברה ציינה, כי היא מעוניינת לבחון אפשרות להקמת מפעל מתקדם יותר בהשקעה של 5-10 מיליארד דולר בקרית גת - כך מסרו היום מקורות ממשלתיים ל-TheMarker. לדבריהם, שר האוצר, יובל שטייניץ החל במגעים עם אינטל לגבי התמיכה הממשלתית שתקבל. בניגוד לדיונים קודמים, שטייניץ לא שיתף במגעים את משרד התמ"ת. על פי מידע שהגיע למקורבים לנושא, משרד האוצר בוחן מתן מענק של חצי מיליארד דולר לאינטל, ואינו מתנה אותו בהקמת מפעל, או מרכז מחקר ופיתוח (מו"פ) בצפון, כפי שהיה בדיונים להקמת המפעל שיוקם באירלנד.

מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

את המגעים מנהלת מנכ"לית אינטל ישראל, מקסין פסברג מול משרד האוצר. המקורות ציינו, כי במשרד התמ"ת נפגעו מכך, שפסברג מנהלת את המגעים בנפרד עם משרד האוצר, ואף הזמינה את שר האוצר, יובל שטייניץ לביקור במטה החברה בארה"ב. מקורבים אחרים למגעים ציינו כי שטייניץ ביקש לבקר בחברה במהלך ביקורו בארה"ב, אולם בסופו של דבר הביקור לא יצא לפועל בגלל מגבלת לוחות זמנים.

בנוסף מנהלת אינטל מגעים עם משרד האוצר לגבי תשלום מס בסך 600-800 מיליון דולר (2.3-3.08 מיליארד שקל) בגין משיכת דיבידנדים בסך 12 מיליארד שקל מהארץ. אינטל הבהירה למשרד האוצר, כי הוצאת הכספים היא חלק מארגון מחדש של הקבוצה בחברות בנות ברחבי העולם, וכי בכוונתה להחזיר את הכספים לארץ.

אינטל חייבת בתשלום מס בסך 25% על משיכת דיבידנדים, שמקורם במפעלים שקיבלו מענק השקעות מהמדינה. מדובר בעיקר השקעותיה בשנים האחרונות בקרית גת. אם מקור חלק מהדיבידנד בפעילות שלא קיבלה מענק, המס עליו יכול לנוע בין 0%-10%. אינטל מוכנה לשלם 2.3 מיליארד שקל מס ולטענתה מדובר במלוא המס שהיא חייבת לשלם.

מאינטל נמסר בתגובה, כי החברה בוחנת באופן קבוע את צרכי הייצור שלה על פי רמת הביקושים של מוצריה בכל העולם. הודעה מוסמכת באשר להרחבת פעילות היצור שלה תתפרסם באופן רשמי רק לאחר שתתקבל החלטה על כך באינטל העולמית.

מפעל אינטל בקרית גתצילום: אלברטו דנקברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן