כיצד יפרע דנקנר חובות של 800 מיליון שקל בחברות הפרטיות שלו?

האם יו"ר אי.די.בי ימשיך להזרים כספי ציבור למימון הפסדי מעריב ועוד שורה של סימני שאלה מעל קבוצת אי-די-בי

"לא התקיים אצלנו לעולם דיון על אפשרות של הסדר חוב, של תספורת, של תסרוקת ושל כל מיני גזיזות. יש לנו בקופה סכומים נזילים שדי בהם כדי לשרת את צרכי האג"ח הנוכחיים שלנו לפחות לשנה וחצי-שנתיים, השוק מעריך אותנו לא נכון. אנחנו חזקים הרבה יותר מאיזשהו דימוי שקיים כעת. אני לא רוצה לתת המלצות למשקיעים, אבל אבל אני בעצמי קונה מניות של אי.די.בי. אחזקות" - כך אמר יו"ר קבוצת אי.די.בי בראיון לערוץ 2, לאחר שבוע שבו צללו מניות חברת האחזקות שבשליטתו, החברה איבדה 230 מיליון שקל משוויה, ותשואות האג"ח של החברות בקבוצה זינקו, מה ששיקף את חוסר אמונם של המשקיעים ביכולתן של החברות להחזיר את חובותיהן.

"אנחנו לא אומרים שאלה ימים קשים, אלא ימים מאתגרים. ימים קשים זה כשאתה נמצא במצב פסיבי, ימים מאתגרים אלה ימים בהם אתה נדרש להיות אקטיבי ולבצע פעולות ביוזמתך".

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

"אין ספק שאנחנו ניזוקים כעת במקומות מסוימים, אבל יש מקומות אחרים שאנחנו חזקים בהם", ציין. "נכון שיש חולשה למשל בחברה כמו סלקום, בגלל רגולציה שהשתנתה, יש חולשה בהחזקה בקרדיט סוויס בגלל משבר באירופה, לגבי קרדיט סוויס אני פחות מוטרד. אני מוטרד לגבי הכל, אבל עובדים על הכל ומתקנים ומשפרים".

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

דנקנר הוסיף כי לא יהסס, אם יקבל הצעה מספיק אטרקטיבית, למכור חברה "ואפילו את שופרסל. הייתי על סף מכירה שלה. לא מכרתי אותה, אני כמעט בטוח שמהיבט עסקי ולא אמוציונלי, אבל אני לא בטוח".

בנוגע לסוגיית הריכוזיות במשק הישראלי אמר דנקנר כי "אין מדינה בעולם שמטפלת או שחושבת שנושא של ריכוזיות משקית הוא דבר שאמור לפגוע בתחרות. בישראל איכשהו הוקמה ועדה לנושא. אנחנו מכבדים כל דבר ונפעל ברוח הדו"ח ולפי מה שהדו"ח ידרוש מאיתנו

הסיבה העיקרית לנפילת במניית דסק"ש היא השבוע הקשה שעבר על החברה הבת העיקרית שלה, חברת הסלולר סלקום, שמנייתה השלימה צניחה של 47% בשבוע.

החובות של אי.די.בי

הירידה במניית סלקום נבעה בעיקר מהתחרות הגוברת בשוק הסלולר בעקבות כניסת המתחרות החדשים, גולן טלקום ו‑HOT מובייל. המשקיעים חוששים כי בדומה לשתי חברות הסלולר הוותיקות, פרטנר ופלאפון, גם סלקום תתקשה להציג תוצאות דומות כבעבר - והדיווידנדים שתחלק לחברה האם דסק"ש יקטנו.

תשע שנים לאחר שרכש את אי.די.בי - דנקנר נכנס לשבוע הקשה בקריירה שלו

ביום שישי האחרון ציינו נוחי דנקנר ושותפיו, משפחות מנור ולבנת, את יום ההולדת התשיעי לרכישת השליטה בקונצרן הגדול במשק, אי.די.בי, מידי משפחות רקנאטי וקרסו. ואולם במקום לחגוג את האירוע שהפך את דנקנר לאחד האנשים החזקים והמשפיעים במשק, נראה כי יו"ר אי.די.בי התקשה למצוא סיבות לחגיגה.

ההתרסקות של מניית סלקום, הנמצאת בבעלות הקבוצה, ב-26.5% השבוע בעקבות הגברת התחרות בשוק הסלולר, רק חיזקה את התחושה בשוק שאי.די.בי נמצאת בשפל הגדול ביותר שידעה בתולדותיה. נראה כי אם לא יתבצעו צעדים מרחיקי לכת על ידי הקבוצה ולא תחול תפנית חדה וחיובית בשווקים (כשלא ברור כיום מה הסיכויים להתממשות של התרחישים האלה), חברות המטה של הקבוצה, אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח, שהאג"ח שלהן נסחרות בתשואות לפדיון גבוהות של עד 75%, עלולות להיכנס לתהליכים מורכבים של הסדרי חוב. מדובר בתסריט שלפני כמה שנים היה נראה דמיוני, נוכח נזילותה הגבוהה של אי.די.בי ב-2008.

בינתיים דנקנר וראשי אי.די.בי מנסים להפריך את החששות האלה ומצהירים בשבועות האחרונים בכל הזדמנות כי "אנחנו לא מתכוונים לבצע לא תספורות, לא תסרוקות ולא פן. המשקיעים ובעלי האג"ח שלנו לא יקופחו ולא ייפגעו. אנחנו לא סומכים על פעולה בודדת. יש לנו הרבה יותר מכדור אחד בקנה, אנחנו עובדים 24 שעות מסביב לשעון בכדי לקדם עסקות ומקווים שהדברים יתחילו לבוא לידי ביטוי בקרוב גם בשטח".

לפני שבוע אמר דנקנר במסיבת הפרידה ממנכ"לית בנק לאומי היוצאת, גליה מאור, כי לאי.די.בי יש מספיק כסף לשלם לבעלי האג"ח בשנתיים הקרובות. בנוסף, אי.די.בי אחזקות ופיתוח רכשו באחרונה כאקט של הבעת אמון אג"חים של עצמן בעשרות מיליוני שקלים.

ואולם שוק ההון עדיין לא השתכנע ומצפה מדנקנר למהלכים הרבה יותר מהותיים. בשל היקף החובות וגודלה של אי.די.בי, ממשיך מצבה הפיננסי הרעוע וחוסר הוודאות לגבי עתידה להיות שיחת היום בשוק ההון ומערכת הבנקאות.

"השוק לא מאמין למלים, אלא דורש מעשים. זה עדיין לא סוף המחזה עבור דנקנר, אבל בהחלט מדובר במערכה האחרונה. אם באי.די.בי לא יתעשתו היא תיגמר במהרה", מספר מוסדי בכיר באחד הגופים הגדולים. הוא הוסיף כי "להבדיל מההסדר באפריקה ובדלק נדל"ן, ששם היו צריכים כיסים עמוקים של לב לבייב ויצחק תשובה, באי.די.בי אנחנו לא צריכים את דנקנר.

עונת ההישרדות

"אם דנקנר רוצה לשמור את השליטה, שיארגן הזרמה של כמה מאות מיליוני שקלים לאי.די.בי אחזקות ואז לא צריך הסדר. אם לא, ניקח לו את השליטה. נמנה כונס לנכסים של אי.די.בי פיתוח, נמתין כמה שצריך ונממש אותם כששוויים יעלה. צריך לקוות שאחרי שדנקנר ושותפיו הוציאו מאי.די.בי מיליארדי שקלים בדיווידנדים, הם מבינים שזה יהיה להם זול יותר להביא כמה מאות מיליוני שקלים".

משבר אמון וסימני שאלה

הסיבות שהובילו להבעת חוסר האמון של השוק בדנקנר כוללות, בין השאר, שורה של עסקות כושלות כמו סיבוב השקעה שני במניות הבנק השווייצי קרדיט סוויס, השקעה עם תשובה ברכישת קרקע בלאס וגאס, רכישת חברת מעריב, הכנסת ישראייר לתוך אי.די.בי פיתוח כדי לשחרר את הביטחונות האישיים שנתן לחברה. בנוסף נהגו באי.די.בי לחלק משכורות מנופחות למנהלים ודיווידנדים שמנים, שרוקנו את קופות החברות הבנות, כדי להחזיר את ההשקעה הגדולה ברכישת מניות אי.די.בי אחזקות.

כרגע נותרים סימני שאלה רבים לגבי המשך פעילותה של הקבוצה. אחד מהם, למשל, הוא אם הרשות לני"ע ומשרד רואי החשבון סומך חייקין ישתכנעו בסוף החודש כי מצבה הנוכחי של אי.די.בי אחזקות (שבינתיים לא נתנה תחזית ברורה כיצד תפרע את התחייבויותיה החל מיוני 2013) לא מצריך הצמדת הערת עסק חי.

שאלות נוספות שעולות הן האם אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח יוכלו לשלם בחודש הבא למחזיקי האג"ח מאות מיליוני שקלים, בלי שהדבר ייחשב בעתיד כהעדפת נושים? האם דנקנר מתכוון לבצע התייעלות, הכוללת קיצוץ בשכר ובמשרות בהנהלות החברות הבנות של הקבוצה? האם דיסקונט השקעות (דסק"ש), שמצב נזילותה הידרדר, תמשיך להזרים כספים ל"מעריב"? עד כמה מחפש דנקנר משקיעים לאי.די.בי אחזקות שיזרימו כסף לחברה, ומדוע הוא אינו מתפשר במחיר ומשלים יותר עסקות?

על אף שחיזקו ביטחונות, נכון להיום לא ברור כיצד גנדן הולדינגס (החברה האם שדרכה דנקנר ומשפחתו שולטים באי.די.בי אחזקות, ראו תרשים בעמוד הבא) וטומהוק מתכוונות לפרוע חובות של כ-700-800 מיליון שקל לבנקי לאומי, הפועלים ומזרחי טפחות? התשובות לשאלות אלה ואחרות אמורות להתבהר בקרוב.

בינתיים המשקיעים העדיפו למכור אג"ח ארוכות של אי.די.בי אחזקות מסדרה ד' (שהקרן שלה מתחילה להיפרע רק ב-2015) אפילו במחיר של 35 אגורות. "למה מוכרים במחירים כאלה? כנראה שהמשקיעים מתמחרים תרחישים, שלא רק שלא בטוח שאי.די.בי אחזקות תשרוד, אלא גם שאי.די.בי פיתוח עלולה ליפול וכך לא יישאר לבעלי האג"ח של אחזקות כלום. מה גם שכולם מחזיקים במניות ואג"ח של כל חברות המטה של אי.די.בי והם מעדיפים לצמצם חשיפות", מסביר אנליסט חוב באחד הגופים המוסדיים.

גם מניית אי.די.בי אחזקות נפלה השבוע ב-21% והשלימה צניחה של 52.4% מתחילת השנה לשווי זעום של 863.3 מיליון שקל, לעומת 5.74 מיליארד שקל שלפיו היא נסחרה רק בפברואר 2010. השווי הנכסי הנקי הסחיר (ה-NAV, המתייחס לפער בין שווי נכסים לשווי ההתחייבויות) הוא מינוס 3 מיליארד שקל, ולחברה עדיין יש גירעון בהון עצמי של לפחות 800 מיליון שקל.

לאי.די.בי אחזקות התחייבויות של כ-1.8 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ושל כ-330 מיליון שקל לשני בנקים, העומדים לפירעון עד 2016. לבנקים לא ניתנו ביטחונות ספציפיים, אך החברה מחויבת לעמוד באמות מידה פיננסיות וכן קיים מנגנון של Cross Default. כלומר, המלווה רשאית להעמיד לפירעון מיידי את ההלוואה במקרים שבהם החברה לא תשלם חובות לאחרים ו/או במקרים שבהם תידרש על ידי נושיה האחרים לפרוע חובותיה כלפי אותו נושה לפני המועד המקורי.

נכון להיום בקופתה של אי.די.בי אחזקות יש מזומנים ושווי מזומנים של כ-500 מיליון שקל. התשלומים האלה יספיקו לה בכדי לשלם ב-10 ביוני 252 מיליון שקל לבעלי האג"ח מסדרות ג' ו-ה', אך כבר ביוני 2013 יהיה לחברה חסר 300 מיליון שקל כדי לעמוד בהתחייבויותיה עד סוף 2013, הנאמדים ב-843 מיליון שקל.

משיחות עם גורמים בכירים בשוק ההון עולה כי הציפייה מדנקנר היא לפתור את המחסור הזה במזומנים כבר בחודשים הקרובים, ולא להמתין לדקה ה-90. לכולם ברור כי אם זה יקרה, הכסף יבוא מהשותפים, שכן לחברה אין יכולת למחזר חובות או למשוך דיווידנדים, אלא רק לנסות ולמכור את מניות אי.די.בי פיתוח.

עד לאחרונה היקף הנכסים של אי.די.בי פיתוח היה מכסה את מלוא החוב שלה, אך בשל הירידות החדות במניות חברות בנות כמו דסק"ש, סלקום, כלל תעשיות וכור, השווי הנכסי הנקי הסחיר של החברה שלילי, ברמה של יותר ממיליארד שקל. הדבר משתקף בתשואות הגבוהות (15%-35%) שבהן נסחרות האג"ח שלה בהיקף של יותר מ-4 מיליארד שקל.

לאי.די.בי פיתוח גם התחייבויות של כ-2.3 מיליארד שקל לבנקים ומוסדות פיננסיים, מתוך זה כ-750 מיליון שקל לבנק הפועלים.

נכון להיום לאי.די.בי פיתוח מזומנים ושווי המזומנים של כ-820 מיליון שקל, וכן קווי אשראי מובטחים (שעדיין לא דווח אם הכסף התקבל בפועל) של 300 מיליון שקל מקרן המנוף בראשית וממנורה מבטחים. הסכומים צפויים להספיק לה לתשלומי קרן וריבית לבעלי האג"ח עד סוף 2012, כשלחברה התחייבויות של כ-2.7 מיליארד שקל עד סוף 2013.

בעקבות כך, כדי לשרוד את 2013 החברה בונה בין השאר על תקבולי דיווידנדים של כ-660 מיליון שקל, בעיקר ממכירת משאב וגארד האמריקאית (חברה הבת של כלל ביטוח). כמו כן היא צופה תקבול של כ-350 מיליון שקל במסגרת המיזוג של כור לתוך דסק"ש. נכון להיום לא ברור מה הסיכויים להשלמת תהליכים אלה.

מגדל לא ממהרת ללחוץ על השאלטר

בדו"ח הורדת הדירוג של אי.די.בי פיתוח לרמה של BBB פלוס ציינו כלכלני S&P מעלות כי "לחברה כמה התניות מול המערכת הבנקאות שבהן היא עומדת כיום, אם כי מרווח הביטחון אינו מספק ויש הישענות משמעותית על ביצוע סגירת עסקות המכר של משאב וגארד. השתהות בביצוע המכירה ובקבלת הדיווידנדים בגין עסקות האמורות תעמיד בסכנה ברורה את עמידת החברה בהתניה שלה לשמירה מזומנים בגובה שני רבעונים של קרן וריבית בתחילת 2013, וזאת במידה והחברה לא תנקוט בחלופה אחרת לסגירת הפערים אל מול הדרישה".

בינתיים הורדת הדירוג לקבוצה יצרה לחברת מגדל עילה להעמיד לפרעון מיידי חוב של כ-214 מיליון שקל של אי.די.בי פיתוח, שתשלומי הקרן שלו אמורים להיפרע במהלך 2015-2017.

עם זאת, בגלל קיומו של מנגנון ה-Cross Default במגדל בינתיים לא ממהרים ללחוץ על השאלטר. מגדל מחזיקה בביטחונות של 3 מיליון מניות כור ו-15.6 מיליון מניות של כלל תעשיות. בעקבות נפילת שתי המניות האלה בשבוע האחרון בעד 18%, שווי הבטוחות ירד לכ-304 מיליון שקל, המשקף יחס LTV (שווי חוב לבטוחה) של 142% לעומת היחס הנדרש של 150%. בעקבות כך אי.די.בי פיתוח תפרע חלק מהחוב ותחזק ביטחונות.

"אם אי.די.בי תשרוד היא תהיה יותר רזה"

"אי.די.בי פיתוח זה השם של אתמול. מכירת משאב וגארד לא תספיק, היא תצטרך למכור את כלל ביטוח ואת כלל תעשיות כולה, אחרת היא לא תפרע את החוב שלה", טוען מוסדי בכיר. "אם אי.די.בי תשרוד היא תהיה הרבה יותר רזה ותתבסס על דסק"ש".

אלא שמצבה הנוכחי של דסק"ש, המנוהלת על ידי עמי אראל, אינו מעודד במיוחד. מחברה שנסחרה במדד ת"א 25 במארס 2010 לפי שווי שוק של 9.1 מיליארד שקל, מנייתה התרסקה בכ-90% לשווי של 758.5 מיליון שקל בלבד. מדובר בשווי הנמוך בכ-70% מהונה העצמי (המיוחס לבעלי המניות) נכון לסוף 2011. השווי הנוכחי של דסק"ש דומה לשווי המשתקף לה ממודל ה-NAV, ומגלם מינוף של כ-90%.

בעקבות צניחה של 46.6% בשווייה של סלקום מתחילת 2012 על רקע הדו"חות החלשים והתחרות הגוברת בענף עם כניסת שחקנים חדשים, דסק"ש עלולה לבצע הפרשות לירידת ערך. הסיבה לכך היא שהשקעה זו רשומה בספרי החברה ב-1.79 מיליארד שקל, בעוד ששווי שוק של השקעה זו כיום נמוך ביותר מ-200 מיליון שקל.

עד 2010 דסק"ש היתה אחת החברות הנזילות במשק, אלא שקופתה הידללה לאחר שדירקטוריון החברה אישר מאפריל 2010 עד אפריל 2011 לחלק דיווידנדים של 1.52 מיליארד שקל. כמו כן אישר הדירקטוריון השקעות והזרמות של כ-300 מיליון שקל לחברת מעריב, שאף צפויות לגדול.

כך לאחר שפרעה התחייבויות של כ-900 מיליון שקל מתחילת השנה, נותרו בקופתה של דסק"ש מזומנים בשווי של 500-700 מיליון שקל. לחברה התחייבויות של כ-5 מיליארד שקל לבעלי האג"ח וכ-850 מיליון שקל לבנקי הפועלים ולאומי. מצב זה לא נעלם מעיני בעלי האג"ח, שהעלו את התשואות שלהן לרמות של 12%-19%.

המבחן של 2013

באופן תיאורטי, הסכומים שבידי דסק"ש לצד הדיווידנדים מסלקום ושופרסל (הצפויים להיות נמוכים מבעבר) אמורים להספיק לדסק"ש לעבור גם את 2013 (התחייבויות של כ-1 מיליארד שקל) בלי למחזר חובות.

ואולם, מדובר במצב גבולי, וייתכן שהיא תצטרך לממש נתחים מחברות כמו גיוון אימג'ינג, אלרון, ה-מלט ומקסימה, שסך אחזקותיה בהן (לא כולל פרמיות שליטה) מגיעה למאות רבות של מיליוני שקלים או לשעבד נכסים תמורת לקיחת אשראי מבנקים (סביר להניח שמבנקים זרים, נוכח מגבלת לווה בודד של אי.די.בי) או מחברות ביטוח.

הירידה במניית דסק"ש עלולה לשמש כעילה לבראשית ומנורה לדרוש חיזוק ביטחונות. בנוסף, אם בראשית ומנורה לא הכניסו סעיפי הגנה נדרשים, הם עלולים להיפגע בתשואה אפקטיבית גם מכך שקיבלו אופציות למניות דסק"ש במחיר מימוש של 25 שקל למניה. זאת, כשביום ההודעה על העמדת האשראי של 300 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח, מחירה של מניית דסק"ש היה 19 שקל, בעוד שכיום מחירה הוא 8.9 שקלים למניה.

בינתיים, הצניחה של 18.2% במניית כור (שהיא חברה פחות ממונפת מדסק"ש) בשבוע האחרון, מלמדת על כך שסיכויי מיזוגה אל תוך דסק"ש כרגע פחתו. הדבר יפגע בסיכוייה של דסק"ש להשתלט על קופת מזומנים של כ-2.5 מיליארד שקל, וכן ישבש את התוכניות של אי.די.בי פיתוח לקבל עבור מניותיה כ-350 מיליון שקל.

למרות קופת המזומנים הדשנה שברשותה, גם התשואות על האג"ח של כור טיפסו לרמות דו-ספרתיות של עד 12%. סביר להניח שהדבר נובע מכך שמניית קרדיט סוויס, המוחזקת על ידי כור (2.48%) ומהווה את הנכס העיקרי שלה, ירדה ביום שישי האחרון בשווייץ ב-1.27% נוספים למחיר של 18.67 פרנק שווייצי.

שווי האחזקה של כור בקרדיט סוויס הוא כ-566 מיליון פרנק שווייצי (כ-2.3 מיליארד שקל) אחזקה זו (כולל דיווידנד של כ-24 מיליון פרנק) משועבדת במלואה לבנקי מורגן סטנלי וסיטי כנגד חוב של 379 מיליון פרנק שווייצי.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?