צפו בראיון |

מעלות מורידה את דירוג אי.די.בי; דנקנר: "אנחנו מעשירים את קופת המזומנים"

סוכנות הדירוג הפחיתה את את דירוג אי.די.בי אחזקות בשלוש דרגות ואת אי.די.בי פיתוח בדרגה אחת ■ דנקנר: "די במה שיש לנו כעת כדי לפרוע אג"ח לשנתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מהלך דרמטי: סוכנות הדירוג S&P מעלות מורידה את דירוג אי.די.בי אחזקות בשלוש דרגות ל-BBB- ואת אידיבי פיתוח בשתי דרגות ל-iBBB+.

נוחי דנקנר

הסיבות: הרעה ברמת הנזילות; הגמישות הפיננסית; "יכולת עמידה בהתניות פיננסיות מותנה בהבשלת מהלכים משמעותיים".

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, אמר הערב כי "די במה שיש לנו כעת כדי לפרוע אג"ח לשנתיים. אני לא זוכר גם בתקופות הטובות ביותר שהיו ב-2004-2005, שהחזקנו יתרות נזילות יותר משנה וחצי-שנתיים קדימה, לכן אין סיבה שנעשה את זה עכשיו. אנחנו נמצאים באופן שוטף כל הזמן בתנודות עסקיות שגם מעשירות את קופת המזומנים".

לצפייה בווידיאו בסמארטפון ובטאבלט- לחצו כאן

דנקנר אמר את הדברים בכניסה לאירוע הפרידה שמקיים בנק לאומי בשעה זו בהאנגר 11 בנמל תל אביב. באירוע נוכחים כל בכירי המשק, בכירי מערכת הבנקאות, בכירי בנק ישראל, בכירי בנק לאומי וכל שורת המנהלים של אי.די.בי.

על המנכ"לית החדשה בבנק לאומי, אמר דנקנר כי "הביטוי נוח לעבוד זה לא ההגדרה הנכונה. מה זה נוח לעבוד? גליה היתה מנהלת טובה למשק ולבנק, רקפת רוסק עמינח ומאור, שתיהן עושות עבודה טובה, שתיהן מאוד מוכשרות. אני מאחל לרקפת רוסק שתלך בדרכה של גליה - זה יהיה נהדר לכל המשק".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בסוכנות הדירוג כותבים כי "ישנה הרעה בהערכה שלנו לרמת הנזילות של חלק מחברות המטה של קבוצת אי.די.בי, ולדרגות הגמישות הפיננסית שקיימת בפלטפורמות השונות, בעיקר ברמה העליונה של אי די בי חברה לאחזקות (אי די בי אחזקות) ואי די בי חברה לפתוח (אי די בי פתוח). ההבדלים בהערכתנו לרמת הנזילות של החברות השונות בקבוצה, תחת הקריטריונים שלנו, והשפעת החסמים השונים (חשבונאים ואחרים) הקיימים כיום להעברת מזומנים בין אי די בי פתוח לבין אי די בי אחזקות, ובין חברת השקעות דיסקונט (דסק"ש) לבין אי די בי פיתוח, מובילים כעת להבדל בין הדירוגים של חלק מחברות המטה.

"הורדת הדירוג של אי די בי אחזקות מתבססת על רמת נזילות שאנו מעריכים כ"חלשה". בעוד החברה מצוידת במזומנים לפירעון חלויות החוב ב 12- החודשים הבאים, יכולת פירעונות החוב שלה החל מיוני 2013, ויכולת העמידה בהתניות פיננסיות החלות עליה בעקיפין, במהלך השנה הקרובה, מותנות באופן מעשי בהבשלה של מהלכים משמעותיים שהחברה או בעלי מניותיה עשויים ליזום (כגון, הזרמות הון על ידי בעלי השליטה, כניסת שותפים חדשים או מכירת מניות של אי די בי פיתוח).

"הורדת הדירוג של אי די בי פתוח מתבססת על עלייה ברמת המינוף "פחות ממספקת" החשופה לסיכון אי השלמת מכירת המניות של משאב יזום ופיתוח בע"מ (משאב) ובפרק זמן סביר. אנו סבורים שרמת הגמישות הפיננסית של אי די בי פתוח (Guard) Financial Group Inc. גבוהה מזו של אי די בי אחזקות, שכן היא מחזיקה מגוון רחב של נכסים נזילים. עם זאת, החברה עדיין תידרש לפעול בנמרצות על מנת להיערך לפירעון חלויות החוב הכבדות במחצית השנייה של 2013 , וזאת גם בהינתן סיום מוצלח ומהיר של מכירת הנכסים שהוזכרו לעיל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מאי.די.בי נמסר בתגובה כי "במסגרת עדכון שפירסמה היום חברת הדירוג S&P מעלות על חברות המטה בקבוצת IDB החליטה מעלות להותיר ללא שינוי את הדירוג של החברות כור, דסק"ש וכת"ש ברמה שלA מינוס; IDB פתוח הורדה בדרגה אחת לרמה של BBB פלוס ו-IDB אחזקות הורדה לרמה של BBB מינוס – שתיהן נותרו בדרגת ההשקעה (קבוצת BBB).

"בנוסף, לאור עליית התשואות באג"ח של החברה בשבוע האחרון הודיעה IDB אחזקות על תכנית לרכישה עצמית של אג"ח בהיקף של עד 100 מיליון שקל והחלה מיידית במימושה. ל-IDB פתוח תכנית קיימת לרכישה עצמית של אג"ח, שהוכרזה בסוף 2011. רכישות האג"ח העצמיות של IDB אחזקות ושל IDB פתוח מבטאות את הערכת החברות כי מדובר בהזדמנות עסקית. בכוונת קבוצת IDB לקדם ולהביא להשלמה מיטבית של המהלכים העסקיים המרכזיים עליהם דיווחה לאחרונה (מיזוג כור-דסק"ש, עסקת משאב ומכירת חברת הביטוח גארד שבבעלות כלל אחזקות עסקי ביטוח), ובכך להביא לגידול משמעותי ביתרות הנזילות במהלך החודשים הקרובים. בכוונת IDB לבחון מהלכים נוספים שיביאו לגידול בנזילות של חברות המטה במהלך החודשים הקרובים ולהמשיך לפעול בנחישות לחיזוק הקבוצה ולהבטחת שירות החוב שלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי