כך חסך לאומי לגליה מאור מס של 750 אלף שקל

לאומי ישלם למנכ"לית לשעבר 3.25 מיליון שקל בתמורה להארכת הסכם אי התחרות שנחתם עמה  לדברי רו"ח שי עינת, בעקבות ההסכם מאור תחויב במס בשיעור של 25% בלבד - לעומת שיעור מס של 48% אילו היה מדובר במס על מענק פרישה

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו

>> דירקטוריון לאומי החליט השבוע להעניק לגליה מאור, לשעבר מנכ"לית הבנק, פיצוי של 3.25 מיליון שקל בגין הארכה של תקופת האי-תחרות מחצי שנה לשנתיים. פיצוי זה ניתן למאור, אף על פי שאינה יכולה להתמנות כיום לכהונה בבנק מתחרה, לנוכח העובדה שהיא מכהנת בתפקיד יו"ר החברה-הבת בנק לאומי שווייץ.

עו"ד ורו"ח שי עינת, העוסק בדיני מסים ועובד לשעבר ברשות המסים, אמר בהתייחסו לדברים: "מדובר, לטעמי, בתכנון מס שבא להפחית את המס בגין פיצויי הפיטורים - ממס בשיעור של 48% למס בשיעור של 25%. מאור, לכאורה, מוכרת את הסכמתה לא להתחרות בלאומי.

"משמעות הדבר היא מכירה של נכס הוני מצדה ללאומי, כאשר הנכס ההוני הנמכר הוא ‘זכות התחרות'. מכירה של נכס הוני ב-2012 ממוסה בשיעור של 25%. בכך חסכה גליה מאור, בסיוע בנק לאומי, מס בסכום של 747.5 אלף שקל", מסביר עינת.

לדבריו, פסק הדין שיוצר את התשתית לתכנון המס הוא פסק דין פקיד השומה חיפה נגד חברת עוף חיפה, שבו נפסק כי מכירת הזכות לאי-תחרות היא מכירת זכות הונית, ולכן תמוסה במס רווח הון, ולא במס פירותי.

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "טענתכם כי הפיצוי בגין אי-תחרות מהווה תכנון מס היא מגוחכת ומופרכת מיסודה".

בתוך כך, שלחה אתמול תנועת ישראל יקרה לנו - שהחלה את פעילותה במחאת הקיץ שעבר - למאור וללאומי מכתב, שבו מתחה ביקורת חריפה על המענק הנוסף שניתן למאור. "הציבור בישראל עבר במהלך השנה האחרונה תהליך של התעוררות תודעתית ראויה להערכה, וכיום הציבור מודע לכך ש-3.25 מיליון השקלים האלה, שבכוונת הבנק לשלם לך, ישולמו לך למעשה מכספי הציבור, וכי הסכום השערורייתי הזה מצטרף למיליארדי שקלים שהבנקים בישראל מוציאים מתוך כספים שנגבים ממשקי הבית ואזרחי ישראל", נכתב.

"סכומים אדירים המופקדים מדי שנה על ידי אזרחי ישראל בבנק לאומי, וכן מיליארדים הנגבים כעמלות, משמשים את הבנק (אשר בראשו עמדת) למתן הלוואות לטייקונים", הוסיפו בישראל יקרה.

"הציבור בישראל מודע היטב לשיטה שעליה נבנתה המערכת הכלכלית ב-20 השנים האחרונות: הבנקים משלמים ריבית נמוכה על הפקדות הציבור, מלווים את כספי הציבור לטייקונים, הטייקונים מגייסים בעקבות זאת עוד כספים באג"חים, משתלטים על מונופולים ומעלים את המחירים כדי לעמוד בהחזר חובותיהם, טוענים בישראל יקרה.

"זהו מעגל הקסמים אשר בו אזרחי ישראל מממנים את אלה שעושקים אותם. זהו תהליך יצירת יוקר המחיה בישראל, ולבנקים תפקיד מרכזי בו. עוד מבין הציבור בישראל כי בנק לאומי הוא אחד הגורמים, אם כי לא היחיד, ליצירת המצב כאמור".

בתגובה למכתב של תנועת ישראל יקרה לנו נמסר מבנק לאומי: "גליה מאור מסיימת כהונה בת 17 שנים כמנכ"ל קבוצת לאומי עם הישגים יוצאי דופן. לאחר שבחן את המקובל במשק, החליט דירקטוריון הבנק להקצות לה סכום של 3.25 מיליון שקל, בתמורה להסכמתה שלא לכהן במשרה בגוף כלשהו המתחרה בלאומי למשך 24 חודשים. במהלך תקופה זו לא תקבל על עצמה גב' מאור משרה או תפקיד אחר כלשהו בתאגיד בנקאי בישראל ובשלוחותיו בחו"ל וכן לא תיתן לתאגיד כאמור במשך התקופה האמורה שירותים, במישרין או בעקיפין, בין בתמורה ובין שלא בתמורה, זולת אם אישר זאת הבנק מראש ובכתב.

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר