עלות 3 צוללות דולפין: 1.4 מיליארד יורו; גרמניה תממן שליש

מספנות קיל בגרמניה בונות עבור ישראל את הצוללת החמישית והשישית, לאחר שהצוללת הרביעית נמסרה לידי צה"ל בשבוע שעבר ■ ממשלת גרמניה התחייבה לרכש גומלין מהתעשייה הישראלית בהיקף 400 מיליון יורו

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

עלות בניית הצוללות הרביעית, החמישית והשישית של ישראל מסוג דולפין במספנות קיל בגרמניה, תגיע ל-1.4 מיליארד יורו.

ממשלת גרמניה התחייבה לשלם שליש מעלות הבנייה, קצת פחות מ-500 מיליון יורו, ובנוסף לבצע רכש גומלין בישראל, ביטחוני ואחר, בהיקף של 400 מיליון יורו. בפועל, תממן גרמניה בניית צוללת אחת מתוך שלוש הצוללות האחרונות מסוג דולפין הנבנות עבור חיל הים הישראלי.

צוללת "דולפין" סמוך לתל אביב. בחיל הים העדיפו בתחילה לרכוש ספינות טילים

בטקס חגיגי בקיל, קיבל חיל הים ביום חמישי את צוללת הדולפין הרביעית שלו, אח"י תנין בקיל. באותו מעמד צוין כי עלות הצוללת היא כחצי מיליארד דולר וכי היא כלי הנשק הבודד היקר ביותר של צה"ל. תנין, שתגיע לישראל במהלך 2013 בתום סדרת בדיקות ואימונים, היא צוללת הדולפין הרביעית שנבנתה בגרמניה.

דולפין נחשבת לצוללת מהמתקדמות בעולם. צוללות אלה נחשבת לכלי רבגוני בעל יכולות רבות, המסוגל להתאים את עצמו למשימות רבות ושונות. בחודש שעבר חתם שר הביטחון, אהוד ברק, על הסכם בנייה ואספקה של צוללת חדשה ומשופרת מסוג דולפין, השישית במספר, שתגיע לישראל ב-2017. היא תצטרף לצוללת החמישית שתגיע לישראל ב-2014.

בהשקת הצוללת בגרמניה בשבוע שעבר אמר מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני: "יותר מהכל הטקס מייצג את הקשר החזק והייחודי בין גרמניה וישראל, במיוחד אל מול ההתפתחויות האזוריות והאתגרים המתעצמים".

במערכת הביטחון ציינו אתמול כי חלק מרכש הגומלין שעליו התחייבה ממשלת גרמניה במסגרת עסקת הצוללות, שולב וישולב בתהליך בניית הצוללות החדשות. שאר הרכש יופנה לרכישת ציוד צבאי ואחר מהתעשייה הישראלית על ידי ממשלת גרמניה.

במערכת הביטחון הדגישו כי כמו בכל עסקת נשק גדולה שמבצע משרד הביטחון, כולל העסקה לרכישת מטוסי F-35 מארה"ב, מערכת הביטחון דואגת לרכש גומלין בישראל. בפועל מערכת הביטחון היא הגורם הגדול ביותר במשק, מבחינת היקף העסקות, הדואג לעסקות רכש גומלין לתעשייה הישראלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר