התנועה לאיכות השלטון על אי.די.בי: להשעות רישיון מעלות

הירידות באג"ח אי.די.בי מתמתנות ■ איגרות החוב של הקבוצה נחלשו במסחר בשיעורים של עד 6% ■ תשואתצ אג"ח ג'- 36.5% ■ מניית אי.די.בי עלתה ב-0.7%

(עדכון) התנועה לאיכות השלטון שיגרה היום מכתב לשר האוצר, יובל שטייניץ, לממונה על שוק ההון, עודד שריג וליו"ר הרשות לניירות, שמואל האוזר, בו דרשה משריג להפעיל את סמכותו, להורות על השעיית רישיון חברת דירוג האשראי מעלות ולהקפיא או לבטל את דירוג האשראי של אג"ח חברות אי.די.בי אחזקות- סדרות ג',ד' ופיתוח-סדרות ח',ט', (להלן סדרות האג"ח).

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה - הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטוןצילום: נמרוד גליקמן

בנוסף, התנועה לאיכות השלטון, מבקשת משר האוצר להורות על הקמת וועדת בדיקה ממשלתית לבדיקת תפקודן של חברות הדירוג, לאור ניגוד העניינים אשר הן מצויות בו, לטענתה." יש לפעול לשינוי שיטת מימון חברות הדירוג באופן שבו המדינה תהיה הגורם המממן הישיר ולא החברות המדורגות, שכן במצב הקיים דירוג אשראי הינו מוצר ציבורי שבו קיים כשל שוק מובהק ומתמשך", ציינה התנועה במכתבה.

אי.די.בי

על פי התנועה, הכשל המהותי שיש בו כדי להצביע על מורכבות הבעיה נלמד בימים האחרונים ממקרה הבוחן של סדרות אג"ח חברת אי .די.בי אחזקות והחברה הבת שלה, אי.די.בי פיתוח, כפי שמדורגות בידי חברת מעלות, אחת משתי חברות דירוג האשראי הפעילות בישראל. המקרה "מהווה דוגמה עכשווית המשקפת את חוסר מהימנותו וסבירותו של הדירוג התלוי כלכלית במדורג והסכנה שבהעדר פיקוח ראוי על פעילותן של חברות הדירוג".

ממעלות נמסר בתגובה: "S&P מעלות דוחה על הסף את טענות התנועה לאיכות השלטון לפיהן אינה פועלת במקצועיות ובאובייקטיביות בנוגע לכל החברות אותן היא מדרגת. אנו מצטערים על כך שהתנועה בחרה להטיח האשמות חסרות כל שחר וביסוס לגבי תהליכי העבודה של מעלות ואמינות החברה ולדרוש את פסילת רשיוננו על בסיס הערכות וטענות שאינן נכונות ואינן בדוקות. S&P מעלות פועלת על פי מתודולוגיות סדורות ובדוקות ובוחנת באופן שוטף את החברות המדורגות על ידה. המתודולוגיות והתהליכים על פיהם פועלת מעלות עומדים בסטנדרטים הבינלאומיים הגבוהים ביותר ומפוקחים על ידי גורמים רגולטורים בארה"ב באירופה ובישראל".

מקורות מקורבים למשרד האוצר ציינו, כי אין כוונה להשעות את רשיון חברת מעלות, הפועלת על פי סטנדרטים של החברה האם - S&P העולמית. לדבריהם, אגף שוק ההון במשרד האוצר מקיים קשר רצוף עם חברות הדירוג ועוקב גם אחר דירוגי האג"ח של התאגידים הגדולים, כדי לא להיות מופתע.

עוד ציינו המקורות, כי דירוגי חברות בעולם לא משתנים במהירות על בסיס ארוע נקודתי. לדבריהם, דירוג נקבע על פי יכולת חברה לשרת את החוב לטווח ארוך, לא בטווח המיידי. ככל הידוע לגבי אי.די.בי, בשלב זה לא קיימת כרגע סכנה שכתוצאה מירידת הערך של מניות הקבוצה, היא תידרש על ידי הבנקים להחזיר הלוואות מיידית. לכן, אין סכנה לכשל ביכולת ההחזר של החברה בטווח הארוך, שמחייבת שינוי דירוג. לדבריהם, אי.די.בי נכנסה ככל הנראה לרשימת מעקב ב-S&P מעלות, כמתחייב מכללי הפעולה של החברה העולמית.

באוצר סרבו להגיב.

עוד יום אדום לאג"ח אי.די.בי

במקביל לשיגור המכתב, יום נוסף של ירידות חדות באג"ח של קבוצת אי.די.בי, שנחלשו במסחר בשיעורים של עד 6%. מי שהובילו את הירידות הן איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות - החברה האם של הקבוצה העומדת בראש הפירמידה העסקית הגדולה של נוחי דנקנר. איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות, שמנוהלת על ידי חיים גבריאלי, נסחרות כעת קרוב לשפל ההיסטורי שלהם בשנת 2008, עם נפילתו של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס. לעומת זאת, מניית אי.די.בי אחזקות סיימה בעלייה של 0.7%.

אי.די.בי אחזקות מסדרה ד' ירדה ב-6% לתשואה של 29%. מדובר באג"ח ארוכה בעלת מח"מ (זמן ממוצע לפדיון החוב) של 4.5 שנים. גם איגרות החוב הקצרות יותר נסחרו בירידות חדות: אג"ח ה', בעלת מח"מ קצר של פחות משנה איבדה 3% לתשואה של 30%; אג"ח ג', נסחרה בירידות של 0.4% לתשואה של 36.5%. תשואות אלה מלמדות כי המשקיעים בשוק ההון חוששים שאי.די.בי עשויה להתקשות לעמוד בהחזרי החובות שלה בשנים הבאות.

גם איגרות החוב של החברה הבת אי.די.בי פתוח נסחרו בירידות חדות, בדומה לימים האחרונים. סדרות ז', ח', ט' ו-י' ירדו כעת בשיעורים של 0.2%-3.8%, כשהתשואה המקסימאלית עלתה ל-20%. איגרות החוב של דסק"ש ירדו ב-0.7%-3% כשהתשואה המקסימלאית מגיעה ל-10%. אג"ח החברה הבת כור,המחזיקה במניות הבנק השווייצי קרדיט סוויס, נסחרו בירידות של עד 3.2%, כשהתשואה המקסימאלית עולה ל-9.5% (סדרה י').

אי.די.בי אחזקות מסדרה ד' יורדת ב-4.8% לתשואה של 27%. מדובר באג"ח ארוכה בעלת מח"מ (זמן ממוצע לפדיון החוב) של 4.5 שנים. גם איגרות החוב הקצרות יותר נסחרות בירידות חדות: אג"ח ה', בעלת מח"מ קצר של פחות משנה יורדת ב-3.5% לתשואה של 27%. אג"ח ג נסחרת בירידות חדות של 0.8% ועולה לתשואה של 37%. תשואות אלה מלמדות כי המשקיעים בשוק ההון חוששים שאי.די.בי עשויה להתקשות לעמוד בהחזרי החובות שלה בשנים הבאות.

הנפילה הנוכחית באיגרות החוב של אי.די.בי חלה לאחר שבתחילת שבוע שעבר חצו איגרות החוב של הקבוצה את רף תשואה של 20%. הטריגר לירידה היה נפילת שערים במנייתו של הבנק השווייצי קרדיט סוויס (המוחזק בכ-2.5% בידי כור תעשיות), הנחשב לאחת האחזקות המהותיות של אי.די.בי. זאת על רקע החששות להתגברות משבר החוב באירופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"