הפניקס רכשה מדויטש ובירם מניות אקסלנס ב-93 מיליון שקל

חברת הביטוח בשליטת תשובה תחזיק מעתה כ-85% ממניות בית ההשקעות ■ הרכישה הינה חלק מהסכם הפשרה שנחתם בין הצדדים לפני כשלוש שנים ■ המחיר משקף לבית ההשקעות שווי של 1.82 מיליארד שקל - לעומת שווי של 905 מיליון שקל בשוק

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

עוד שלב בהסכם הפשרה: חברת הביטוח הפניקס, שבשליטת יצחק תשובה, דיווחה בבוקר כי רכשה מנה רביעית של מניות בית ההשקעות אקסלנס (5.11%) מידי בעלי השליטה הקודמים - אהרון בירם וגיל ואסתר דויטש - תמורת 93 מיליון שקל. המחיר משקף לאקסלנס שווי של 1.82 מיליארד שקל (107.36 שקל למניה), הגבוה ב-101% משווי החברה בבורסה כעת.

לאחר הרכישה תחזיק הפניקס ב-84.7% ממניות אקסלנס, לעומת אחזקה של קרוב ל-80% כיום. במהלך השנה הבאה צפויה להתבצע רכישה נוספת ואחרונה של מניות בהיקף של כ-5% נוספים, כך שהפניקס, בניהולו של אייל לפידות, תגיע בסופו של דבר לאחזקת כ-90% ממניות בית ההשקעות.

צילום: קרן גורדון גאיה נדל"ן

בנוסף לרכישת המניות מבעלי השליטה הקודמים, בחודשים האחרונים רכשה הפניקס מניות אקסלנס בשוק בהיקף של 8.4 מיליון שקל - כ-1% מהחברה. איסוף המניות גרם להתעוררות במניית אקסלנס, שבדרך כלל רדומה ומאופיינת בסחירות נמוכה.

לאור זאת, הוסיפה מניית בית ההשקעות מתחילת השנה כ-33% לשווייה. בשוק ההון מעריכים כי לאחר השלמת רכישת המניות מידי בירם ודויטש, הפניקס תמחק את מניית אקסלנס מהבורסה, בדומה למחיקת כלל פיננסים על ידי כלל ביטוח.

שווי של 1.7 מיליארד שקל

מדובר על "מנה רביעית" של מניות שרוכשת הפניקס מידי בירם ודויטש, ממייסדי אקסלנס. זאת, בהתאם להסכם הפשרה שנחתם בין הצדדים ביוני 2009, במסגרתו נקבע כי הפניקס תרכוש בשלבים מניות בית ההשקעות - לפי שווי של 1.5-1.8 מיליארד שקל. השווי הוא נגזרת של ביצועי החברה - ככל שהרווחיות גבוהה יותר, כל מחיר הרכישה עולה.

הסאגה בין הצדדים, שהביאה לחתימת הסכם הפשרה בסופו של דבר, החלה ב-2005, אז רכשה הפניקס מדויטש, בירם ובנק מזרחי 40% ממניות אקסלנס תמורת 318 מיליון שקל. המחיר שיקף לאקסלנס שווי של 795 מיליון שקל. אז גם ניתנה לבירם ודויטש אופציית פוט למכירת עוד 40.9% ממניות אקסלנס.

אלא שב-2008, עם החרפת המשבר בשווקים, גילתה הפניקס כי תנאי האופציה שניתנה לשניים מחייבים אותה לשלם מחיר המשקף לאקסלנס שווי של כ-1.7 מיליארד שקל - פי כמה משווייה בבורסה אז. באופן אבסורדי, השווי של אקסלנס שהשתקף מהאופציות היה גבוה יותר משווי השוק של הפניקס באותה תקופה.

הפניקס סירבה לשלם והודיעה על ביטול עסקת הרכישה של אקסלנס. דויטש ובירם, מצדם, הגיבו בתביעה נגד הפניקס בסך של כ-752 מיליון שקל. עם כניסתו של לפידות לכסא המנכ"ל בהפניקס ב-2009, נחתם הסכם פשרה שהשאיר את מנגנון החישוב המקורי, המתחשב ברווחי אקסלנס בשנה האחרונה ובהון העצמי שלה, אך פרס את מימוש האופציה על פני חמש מנות לא שוות שימשכו עד 2013.

באמצע 2010, שנה לאחר הסכם הפשרה, הסתכסכו הצדדים שוב. הפניקס הודיעה כי על פי חישוביה, היא תשלם לדויטש ובירם תמורת מנת המניות השנייה בהיקף של 5.11% מאקסלנס 76 מיליון שקל, בעוד השנים דרשו תמורתה 109 מיליון שקל. הצדדים נגררו לבורר שפסק קרוב יותר לדרישות דויטש ובירם, והפניקס שילמה להם תמורת אותן מניות 103 מיליון שקל.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה