זליכה: החלטת בזק לחלק דיווידנד ענק גרמה נזק מהותי לחברה

חוות הדעת של זליכה ניתנה במסגרת תביעה נגזרת נגד בזק ב-900 מיליון שקל ■ זליכה: הדירקטורים בבזק שימשו כסוכנים של בעל השליטה, כאשר אישרו לקיחת הלוואות ענק לטובת חלוקת דיווידנד ענק"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"שיקול הדעת שהפעיל דירקטוריון בזק ליטול הלוואות בהיקף כה גדול, לצורך חלוקה של דיווידנדים ולא לצורך פעילות החברה לייצור הכנסה ,יצר נזק מהותי לחברה. הפגיעה משליכה באופן יסודי על זכויותיהם של בעלי המניות שקופחו והופלו", כך כותב פרופ' ירון זליכה בחוות דעת שהוגשה במסגרת תביעה נגזרת (בה בעל מניות בחברה מבקש מבית המשפט אישור לתבוע בשמה בגין נזק שנגרם לה, ש"א). בעל המניות , אסף זקן, תובע את חברי הדירקטוריון ובעל השליטה בסכום כולל של 900 מיליון שקל.

ירון זליכהצילום: ניר קידר

בחוות הדעת נכתב עוד כי הדירקטורים בבזק משמשים כסוכנים של בעל השליטה. לשיטתו, מאז נכנסה קבוצת אלוביץ' לבזק חילקה החברה דיווידנדים בהיקף של 6.9 מיליארד שקל, ובמקביל נטלה הלוואות בסך מצטבר של 6.9 מיליארד שקל כדי לממן את הדיוידנדים.

"אילולא חולקו הדיווידנדים מאז כניסתו של אלוביץ' לא היה צורך בנטילת הלוואות הענק שעולות לחברה כ 3 מיליארד שקל, ויכול להיות שמס הכנסה לא יכיר בהם כהוצאת ריבית שכן לא נלקחו לצורך מימון פעולות לייצור הכנסה אלא לצורך פעולה הונית של חלוקת דיווידנד. לבזק נגרם הפסד בגובה הפסד מגן המס והפסד מכך שחלק מהרווחים שנצטברו לא הושקעו בחזרה בחברה לצורך הגדלת פעילות", כותב זליכה.

זליכה מסביר כי בעל השליטה, שאול אלוביץ', לקח הלוואת גישור בגובה של 5.6 מיליארד שקל לרכישת בזק ועתה הדירקטורים החליטו לחלק דיווידנד ענק לטובת החזר ההלוואה של בעל השליטה ועל חשבון בעלי מניות המיעוט ובניגוד מוחלט לטובת החברה.

בעל המניות זקן טוען באמצעות עורכי הדין אופיר נאור ורנן גרשט כי חברי דירקטוריון בזק, שאישרו חלוקת דיווידנדים מסיבית של 6.9 מיליארד שקל, הפרו את חובת האמונים, הזהירות וההגינות הקבועות בחוק מכיוון שלקחו הלוואות עתק שעלויות המימון שלהן עלו לחברה 2.14 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה