הנגיד לשעבר דוד קליין: ועדת הריכוזיות לא הלכה מספיק רחוק

"אין קשר בין ביצועי החברות לבין השתכרות הבכירים בהן; השוק לא יודע להסדיר את עצמו בנושאים אלו ויש להסדיר זאת בחקיקה", הוסיף קליין בישיבת הנשיאות של לשכת המסחר ת"א

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

"ועדת הריכוזיות לא הלכה מספיק רחוק. קיים צורך להפריד בין בעלות של תאגיד ריאלי לבעלות של תאגיד פיננסי מן הטעם הפשוט שמי שנותן אשראי לא יכול להיות באותה העת, להיות זה שמקבל את האשראי", כך אמר בסוף השבוע ד"ר דוד קליין, נגיד בנק ישראל לשעבר, וחבר נשיאות איגוד לשכות המסחר במהלך ישיבת הנשיאות של לשכת המסחר ת"א והמרכז.

דוד קלייןצילום: ליאור מזרחי - באובאו

"זה מזכיר לי את הפרדת הקופות והקרנות מהבנקים", הוסיף. לדבריו, "הקופות והקרנות לא הופרטו בשביל להוריד את דמי הניהול אלא משום שהבנקים החזיקו את המדינה בגרון ומדי פעם עשו פעולות שגרמו למדינה להיות על סף פשיטת רגל. נוצר מצב שבו כל אירוע בנקאי הפך לאירוע מקרו כלכלי שהמדינה הייתה חייבת להתייחס אליו. בשלב מסוים אי אפשר היה להמשיך עם זה יותר. לדעתי, כתוצאה ממהלך ההפרדה, פיזור השליטה בתאגידים הפיננסיים גדל מאוד".

קליין אמר עוד כי "החשש הגדול כעת הוא מי יקנה את אותה חברת ביטוח או מוסד פיננסי אחר במידה שבעליהם יצטרכו לוותר עליהם לאור החלטות הוועדה. אני מציע לא לדאוג, התאגידים הפיננסיים ימצאו להם רוכשים אחרים וכמובן שהם יכולים להיות גם בשליטת הציבור".

קליין התייחס בדבריו גם למשכורות העתק של בכירי החברות העסקיות ואמר כי "קיים היעדר קשר בין ביצועי החברות לבין השתכרות הבכירים בהן. היה צריך לכפות זאת על ידי רגולציה כך שהתגמול לבכירי החברות יהיה תלוי בביצועיהם לטווח הארוך. ה"תספורות" למיניהן והמשכורות הדימיוניות של בכירי החברות מלמדים אותנו שהשוק לא יודע להסדיר את עצמו בנושאים אלו ויש להסדיר זאת בחקיקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב