אקזיט ענק לביומד הישראלי: אורידיון נמכרת ב-346 מיליון דולר - פרמיה של 72%

אורידיון מתמקדת בייצור מערכות המודדות ריכוזים של פחמן דו חמצני בחולים תחת הרדמה כדי לסייע לבחון את טיב נשימתם ■ קובידיין מייצרת, בין השאר, מערכות ניטור וטיפול בבעיות בדרכי הנשימה

עוד אקזיט ענק בענף הביומד: קובידיין, יצרנית הציוד הרפואי מאירלנד, ממשיכה את מסע הרכישות שלה בשוק המקומי ותרכוש את החברה הישראלית אורידיון סיסטמס, ספקית מערכות רפואיות לניטור נשימה, תמורת 346 מיליון דולר במזומן.

מכשיר של חברת אורידיוןצילום: מתוך אתר אורידיון

בהודעה משותפת שפירסמו היום שתי החברות, נמסר כי העסקה היא בשווי 346 מיליון דולר, ובניכוי המזומנים שברשות אורידיון, שווי העסקה הוא 300 מיליון דולר. אורידיון הסכימה להירכש על ידי חברת קובידיין האירית לפי 23 דולר למניה. העסקה משקפת מחיר של 23 דולר למניה - פרמיה של 76% ביחס למחיר הסגירה של מניית אורידיון בבורסה השווייצית ביום רביעי, ופרמיה של 91% ביחס למחיר הממוצע של המניה (בשקלול מחזורי המסחר) ב-60 ימי המסחר האחרונים.

הדירקטוריונים של שתי החברות אישרו את תנאי העסקה ואם תעבור את אישורי הרגולטורים, היא תושלם במהלך הרבעון השני. קובידיאן מתכננת לשלב את אורידיון ביחידה העסקית העוסקת בהנשמה ובניטור חולים ולהפוך את אורידיון למרכז הידע והמצוינות בנושא הקפנוגרפיה. העסקה בין קובידיין לאורידיון נחתמה שלושה שבועות לאחר שקובידיין, שמתמחה בניטור חולים ובמוצרי הנשמה, רכשה את חברת SuperDimension תמורת 350 מיליון דולר.

אורידיון שהוקמה ב 87' מפתחת מכשור רפואי ומוצרים מתכלים שמבוססים טכנולוגיית Microstream. הטכנולוגיה מנטרת את רמת הפחמן הדו-חמצני (קפנוגרפיה) בנשימת החולה, ובכך מגבירה את בטיחותו בהליכים ובסביבות רפואיות שונות. הפרמיה ששילמה קובידיין נמוכה מעט יותר בהתחשב בעובדה שבקופתה של אורידיון יש 27 מיליון דולר במזומן, ואין לה כל התחייבויות פיננסיות לטווח קצר או ארוך. הרווח הנקי של אורידיון ב-2011 הסתכם ב-6.4 מיליון דולר והרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) הגיע ל-8.8 מיליון דולר - כך שאורידיון נרכשה לכאורה במכפיל רווח נקי של 50 ובמכפיל EBITDA של 36. אלא שאורידיון צמחה ב-19% ב-2011 בהשוואה ל-2010 ל-64 מיליון דולר.

בסקירת המנהלים שצורפה לדו"חות הכספיים ל-2011 העריך יו"ר ומנכ"ל אורידיון, אלן אדלר, כי החברה תצמח ב-20% ב-2012, ושיעור הרווח התפעולי שלה יעלה מ-10.5% ל-13%-15% - כך שהרווח התפעולי יהיה 10.1-11.6 מיליון דולר במחזור של 77.4 מיליון דולר ב-2012. כל אלו ישתנו עם העברת הבעלות בחברה לקובידיין, שתוכל למנף את הטכנולוגיה של אורידיון ולהגדיל את מכירותיה, וכן עם ניצול היתרונות לגודל בשיווק. זאת בהשוואה למצבה הנוכחי של אורידיון, שמשקיעה 24.4% מהכנסותיה בשיווק ובמכירות במאמץ לחנך את השוק. על כן פוטנציאל הרווחיות שלה מוגבל כחברה קטנה ובעלת סל מוצרים קטן.

הצמיחה של אורידיון רוכבת על התגברות ההכרה הרפואית בחשיבות הקפנוגרפיה. החברה מתחרה בחברות כמו Respironics (חברה בת של פיליפס), Phase in השוודית, Nonin ו-Mindray הסינית, שנסחרת בנאסד"ק בשווי של 3.8 מיליארד דולר.

סמנכ"ל הכספים של אורידיון, וולטר טבצ'ניק, מסביר מדוע להערכת החברה חלה בשנתיים האחרונות נקודת פיתול ביחסה של הקהילה הרפואית לטכנולוגיה של החברה: "קפנוגרפיה היא האינדיקטור הראשון והמיידי לשינוי במצבה של ערכת הנשימה. בשנים האחרונות החלו הרופאים להעדיף את הקפנוגרפיה על פני מדידת רמת החמצן בדם, שהיא איטית יותר - ועל כן מספקת מדד בזמן אמיתי למצב החולה.

לדבריו, בשנים האחרונות הפכה הקפנוגרפיה לאמצעי הטיפול המועדף (of Care Standard), למשל בעקבות ההמלצה של האיגוד האמריקאי לרפואת לב להשתמש בקפנוגרפיה, בכל פעם שהחולה מונשם באמצעות צינור לוושט. זאת לאחר שהתגלה ש 23% מהמונשמים באמבולנסים בעקבות אירוע לב מגיעים מתים לטיפול הנמרץ בשל תקלות בהצבת צינור ההנשמה או תזוזה שלו.

המלצה אחרת היתה של איגוד הרופאים המרדימים לנטר חולים באגף הכללי, שמטופלים באמצעות משככי כאבים חזקים כמו מורפין לאחר ניתוחים מורכבים. זאת משום שלמשככי הכאבים יש השפעה מחלישה על שרירי הנשימה, ולאחר שהתגלה כי הסיכוי של חולה שמטופל באמצעות משככי כאבים אלו למות גדול פי 10 מחולה בכל מקום אחר.

טבצ'ניק אומר שיש התאמה אסטרטגית מושלמת בין קובידיין לאורידיון. זאת משום שקובידיין מובילה בתחום של מדידת רמת החמצן בדם (Pulse Oximetry), ואילו אורידיון היא החברה המובילה (עם נתח של 60% מהשוק העולמי) בקפנוגרפיה - כך שהשילוב בין השתיים מספק מוצר שלם בתחום מדידת מערכת הנשימה.

לדברי טבצ'ניק, החברה פיתחה באחרונה מדד משולב למערכת הנשימה (Pulmonary Index Integrated), שכולל את קצב הנשימה ורמת הפחמן הדו-חמצני מצד אחד, ואת רמת החמצן בדם וקצב הלב מצד שני - כך שממילא היתה זקוקה לטכנולוגיה של מדידת רמת החמצן בדם שבה קובידיין מובילה.

לדבריו, החיבור בין שתי החברות יעמיד לרשות אורידיון את מערך השיווק של חברת הענק ויאפשר להחדיר את טכנולוגיית הקפנוגרפיה בקצב מהיר הרבה יותר. הוא הזכיר שמחזור המכירות של קובידיין הוא 11.6 מיליארד דולר בשנה ב-165 מדינות, כשני שלישים מכך בתחום המכשור הרפואי, 55% ממחזור המכירות שלה בארה"ב, 24% באירופה ו-21% בשאר העולם. קובידיין, שנסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של 26 מיליארד דולר, מעסיקה 41 אלף איש, 6,000 מהם בתחום מוצרי הנשימה. נוסף לכך, היא מחזיקה במתקני ייצור בכל העולם, כך שניתן יהיה לנצל יתרונות לגודל ברכש ובייצור, ולשפר את שיעורי הרווח הגולמי, בשל העובדה שקובידיין מוכרת ישירות, בעוד אורידיון מוכרת באמצעות מפיצים.

לדברי טבצ'ניק, המגעים בין שתי החברות החלו ביוני 2011, אך מועצת המנהלים של אורידיון דחתה את הפנייה של קובידיין - משום שהמחיר שהציעה היה נמוך מדי. מאז העלתה קובידיין את המחיר פעמיים עד שמועצת המנהלים החליטה להמליץ לבעלי המניות לאשר אותה. לדבריו, אורידיון מעסיקה 200 עובדים בעולם, מהם 150 בהר חוצבים בירושלים. הוא ציין שקובידיין מתכננת להפוך את האתר בהר חוצבים למרכז מצוינות בתחום הקפנוגרפיה, כך שלא צפויים פיטורים בחברה בשנתיים הקרובות.

אף שאורידיון היא חברה ישראלית בכל מה שקשור למרכז פעילותה, הנהנים העיקריים ממכירת אורידיון יהיו בעלי מניות זרים, בעיקר משקיעים מוסדיים, כגון שרדרס (20.3%), גודמן אסט מנג'מנט (9.8%), בלקרוק (5.9%) ויוניוון אינבסטמנס (4.9%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה