צבי זיו: "הגדלת ההון העצמי של הבנקים אינה תעודת ביטוח למשבר הבא"

מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר בכנס של קורס דירקטורים בלהב: "הגדלת ההון העצמי של הבנקים יוצרת עלות אדירה למשק" ■ עו"ד שריה אורגד, היועץ המשפטי של מחלקת תאגידים ברשות ני"ע: "הרשות פתחה בהליך של בחינת כלל הרגולציה במבחן של עלות-תועלת"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

כלל לא בטוח שדרישת המפקח להגדיל את ההון העצמי של הבנקים לרמה של 13% תיתן מענה למשבר הבא, כך אמר הערב (ג') צבי זיו, המנכ"ל לשעבר של בנק הפועלים, בדיון שעסק בנושא הרגולציה במסגרת קורס דירקטורים בלהב בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב. לדברי זיו, שסיים את תפקיד המנכ"ל הבנק לפני כשלוש שנים, הגדלת ההון העצמי היא למעשה "פרמיית ביטוח" למשבר הבא שיוצרת עלות אדירה למשק.

הגדלת ההון העצמי עליה מדבר זיו הינה מהלך שיזם המפקח על הבנקים בבנק ישראל, כחלק מיישום תקני "באזל 3". הגדלת ההון העצמי נועדה ליצור "כרית ביטחון" בבנקים, בעזרתה יוכלו לעמוד במצבי קיצון ולספוג זעזועים. ככל שפרופיל הסיכונים של הבנק גבוה יותר - כך הבנק נדרש "לרתק" הון גדול יותר. דרישות ההון נקבעו על ידי המפקח בהתאם לסטנדרטים בינלאומי שקבעה ועדת באזל, ועל בסיס תהליכי ניתוח ומעקב שוטף אחר פעילויות הבנקים.

"הגדלת ההון במערכת הבנקאות בישראל משמעותה הגדלת עלויות", מסביר זיו. "המשק משלם פרמיית ביטוח לאורך תקופה בכדי לייצור רזרבה למשבר הבא. האם הגדלת ההון העצמי תגן במשבר? גם הרגולטורים חושבים שלא. יש צורך לקחת סיכון סביר בניהול המשק", אמר.

צילום: דודו בכר

בעיני זיו, שעמד בראש בנק הפועלים בימי קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס ב-2008, המערכת הבנקאית הישראלית צלחה את המשבר בקלות יחסית מכיוון שלא דמתה למערכת העולמית. המשבר גרם לבנק הפועלים לרשום הפסדים מצטברים בהיקף של כ-6 מיליארד שקל (1.5 מיליארד דולר) - ההיקף המשמעותי ביותר מבין הבנקים המקומיים. עם זאת, היקף המחיקות של כלל הבנקים המקומיים היה נמוך באופן משמעותי ואפסי ביחס למחיקות הענק של בנקים אחרים בעולם המערבי.

"העובדה שהמערכת הבנקאית בישראל עברה את המשבר בהצלחה לא קשורה לרגולטור, אלא לדרך העבודה בארץ. הבעיה של מערכת הבנקאות הייתה הפיקדונות שהופקדו בבנקים. בנק ישראל בתחילה לא הסכים לקבל את הכסף, שכן 'אין לו מה לעשות עם הכסף'. הרי זוהי אחריותו - לשמור על היציבות. בסוף כשכבר הסכים - רצה לעשות זאת בריבית אפס", אמר זיו.

זיו התייחס בדבריו גם לעבודת הדירקטוריון בחברות הציבוריות - אותו חבר מנהלים האחראי על קביעת האסטרטגיה של החברה ומינוי מנהליה. זיו ציין שההגבלות והאחריות שהטיל הרגולטור על חברי הדירקטוריון, ובהן הצורך לוודא שכלל המידע החשבונאי שנמסר על ידן מהימן ומדויק (תקנות SOX), לא צריכות למנוע מהדירקטורים לקבל החלטות.

"הרגולציה עשויה לשתק את המערכות, ואת זה יש למנוע", אמר זיו. "צריך לזכור שהרגולציה עוסקת 'בפוטנציאל'. כמה מקרים קיימים הגיעו לפסיקה ולחקירת רשות ני"ע? מעט מאוד. אין צורך להעצים את ההתייחסות לרגולציה מעבר לפרופורציות", אמר. "ה-SOX לא עומד במבחן העלות-תועלת, ובארה"ב פטרו את החברות הקטנות מכך. ה-SOX לא תרם לבנק הפועלים כלום. מערכת הבנקאות הישראלית בזבזה מיליוני שקלים להליך שתרומתו אפסית".

לדבריו הגיב עו"ד שריה אורגד, היועץ המשפטי של מחלקת תאגידים ברשות ני"ע: "הרשות פתחה בהליך של בחינת כלל הרגולציה במבחן של עלות-תועלת, לרבות העניין של הפרדה בין חברות קטנות וגדולות, וה-SOXזו דוגמא לאחד הנושאים שיבחנו במסגרת הפרויקט.

אורגד ציין שהרשות פתוחה לרחשי השוק בעניין. "הפיקוח ויכולת האכיפה של הרשות צריכה להמשיך בכדי להבטיח את היציבות והוודאות של השוק. ההליך הוא בתחילת דרכו והבחינה נעשית בין היתר ע"פ מידע שמתקבל מהשוק. ה-ISOXשיושם בפועל בישראל מרוכך ביחס לארה"ב, על רקע הביקורת שהייתה בארה"ב בנוגע לחוקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט