המועצה לצרכנות: בנק ישראל שוכח את רווחת הלקוחות

מנכ"ל המועצה לצרכנות בוועדת הכלכלה: טענתו של הנגיד כי ביטול עמלות העו"ש כמוה כקבלת שירותים בנקאים בחינם מתעלמת מן המציאות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

המועצה לצרכנות מאשימה את בנק ישראל כי הוא שוכח את רווחת הצרכנים. דברי הביקורת של המועצה נאמרו לאחר הדיון מיוחד שהתקיים בוועדת הכלכלה של הכנסת ביום רביעי האחרון בו דיווח המפקח על הבנקים על מצב עמלות העו"ש, כאשר נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, התייחס לביקורת הציבורית על עלות השירותים הבנקאים בטענה שהיא "פופוליסטית ועלולה לסכן את יציבות הבנקים".

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אמר כי "בנק ישראל משול לשומר בעל שתי עיניים: עין הפקוחה על יציבות הבנקים ועין האמורה להיות פקוחה על רווחתם של הצרכנים. כיום נדמה שראייתו של השומר בעין אחת נחלשה מאד". פלג הוסיף "פופוליזם הוא חזרה על סיסמאות שאינן מבוססות על המציאות".

לדברי פלג, טענתו של הנגיד כי ביטול עמלות העו"ש כמוה כקבלת שירותים בנקאים בחינם, מתעלמת מן המציאות בה הבנק מרוויח מחשבון העו"ש מספר פעמים: מהעמלות, מריביות משיכת היתר, מהשימוש בכספי הפיקדונות ויתרות הזכות הנמצאים אצלו. כמו כן, הבנק לוקח עמלות גם כשאינו נותן שירות כגון עמלת מינימום שהינה עמלת אין - עמל.

עוד ציין פלג כי הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, חשפה בדו"ח שלה העברת מידע אסור בין הבנקים בנוגע לעמלות העו"ש וסיפרה כי לבנקים פעמים רבות אין תחשיבים לצורך קביעת עמלות העו"ש וכדברי בנק הפועלים במסמך שתפסה, הם לוקחים עמלות על פי העיקרון: "לעולם תיקח".

פלג גם דוחה את טענתו של הנגיד כי יש חשש ליציבות הבנקים אם יבוטלו העמלות, ומזכיר כי "חלקן של עמלות העו"ש למגזר משקי הבית הוא כשני אחוז בלבד מהכנסות הבנקים. יציבות הבנקים היא גם אינטרס של הצרכנים ואין שום כוונה לסכן אותה. מצער שהנגיד מעביר את האחריות לעלות השירותים הבנקאיים אל הצרכנים עצמם וקורא להם להפעיל הרגלים של צרכנות נבונה, כאשר ביד השנייה הוא חוסם אפשרות של הצגת מידע באופן שיאפשר לצרכנים יכולת השוואה".

פלג סיפר כי סקר של המועצה לצרכנות הוכיח כי מצוקתו של הצרכן היא בחוסר יכולת להשוות את העלויות של ניהול חשבון העו"ש בין הבנקים השונים, בגלל הצגתן בערבוביה של עמלות בשקלים וריביות.

70% מן הצרכנים בסקר נכשלו במשימה זו. 65% מן הנשאלים אמרו כי אם יפשטו עבורם את ההשוואה ע"י טיפול ברכיב עמלות העו"ש יתחילו להשוות בין הבנקים. לכן לדעתו רק טיפול בבעיית עמלות העו"ש יחשוף את הצרכנים לפער הריביות ויאפשר להם להשוות בין הבנקים ואז ניתן יהיה להפעיל צרכנות נבונה הלכה למעשה.

המועצה לצרכנות יזמה הצעת החוק המקודמת היום ע"י 21 חברי כנסת ובהם 6 ראשי ועדות בראשות יו"ר ועדת הכלכלה בה היא מנסה לתת פשרה מאוזנת בין הדרישה לבטל כליל את עמלות העו"ש לבין ההכרה בזכות הבנקים לגבות תשלום עבור שירותים.

לפי הקביעה כי בנק לא יגבה עמלות, אם הוא מרוויח מחשבון עו"ש באמצעות הריביות על יתרות החובה ומהשימוש ביתרות הזכות, וכי המפקח על הבנקים הוא שיקבע מהי יתרת הזכות ויתרת החובה המינימליות, שתפטורנה את הלקוח מהעמלות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס