דש ומיטב מתמזגים - והציבור מפסיד

הגוף הממוזג ינהל יותר מ-100 מיליארד שקל

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

>> לפני שנתיים היה נראה כי הפירמידה בשוק ההון בדרך להתהפך, וכי מי שיוביל את שוק ההון יהיו בתי ההשקעות שירכשו חברות ביטוח - אחרי שנים שבהן התרגלנו לחברות ביטוח שיש להן בתי השקעות. זה קרה אחרי שקרן איפקס רכשה את בית ההשקעות פסגות תמורת 2.7 מיליארד שקל, ואלי ברקת רכש את דש איפקס לפי שווי של כמיליארד שקל.

זהבית כהן, מנכ"לית ויו"ר פסגות דאז, הצהירה כי היא בדרך לקנות חברת ביטוח, וברקת כבר החל לנהל מגעים כאלה. ההנחה היתה שחברות הביטוח נוטות להיות אטיות ושמרניות, אולי אף שמנות, מדושנות ושבעות, ולכן הן לא ימהרו להשתנות. ועל פי כללי שוק ההון, מי שלא ממהר להתאים את עצמו לא ישרוד. בדיוק כמו הדינוזאורים.

ואולם התברר שחברות הביטוח חזקות בהרבה, ושהחסרונות של בתי ההשקעות העצמאים לא פשוטים: הם תלויים מדי במצבו של השוק, בעיקר כשאין להם רגל פנסיונית חזקה (פנסיה וביטוח מנהלים). לעומת זאת, עבור חברות הביטוח, שוק ההון הוא גורם משמעותי ברווחיות - אך יש להן תזרים מזומנים גם ממקומות אחרים והן הרבה יותר יציבות.

כאן טמון ההבדל המשמעותי. השילוב של חולשה בשנה האחרונה בשוק המקומי (מדד המעו"ף ירד ב-16%), עלייה בדרישות הרגולטוריות שהובילה לעלייה בהוצאות של בתי ההשקעות והגבלה בדמי הניהול - על רקע המחאה החברתית שהגדילה את המודעות של הצרכן למחיר השירותים שהוא מקבל - יצר מצב שבתי ההשקעות התקשו לעמוד בו. הפתרון, כפי שאמר בכיר בשוק ההון, הוא לצרף נכסים ולשחרר עובדים. כך ייווצרו ענקי השקעות, בתי השקעות שינהלו מאות מיליארדי שקלים. בימים אלה אנו צופים בתחילת לידתו של גוף כזה: המיזוג בין דש למיטב.

הגוף הממוזג ינהל יותר מ-100 מיליארד שקל. חברת הקרנות שלו תהיה חברת הקרנות השנייה בגודלה בשוק, חברת תעודות הסל שלו תהיה הגדולה בשוק, וחברת קופות הגמל שלו תהיה השנייה בגודלה. בקיצור, דינוזאור.

אבל לא כולם שמחים מהדינוזאור החדש. מבחינת ברקת מדובר בהודאה בכישלון מסוים: הוא לא הצליח להשתלט על חברת ביטוח ולהחזיר את ההשקעה.

כיום הוא מופסד על רכישת בית ההשקעות דש כ-40%, שהם כ-240 מיליון שקל, ואילו צבי סטפק, מוותיקי שוק ההון, לא הצליח - עם שלל רכישותיו - לפרוץ לחמישייה הפותחת. לשניהם לא היתה ברירה והם נאלצו לחבור זה לזה. עם זאת, יש להניח שמניית דש תזנק הבוקר בבורסה.

אלה גם בשורות רעות לעובדים. בשני בתי ההשקעות יחדיו יש כ-1,000 עובדים, ומן הסתם רבים מהם ימצאו את עצמו בחוץ. גם בעלי האג"ח של דש יצטרכו לשאול את עצמם אם יש כאן בעיה. בית ההשקעות הנפיק אג"ח בהיקף של כ-350 מיליון שקל, שנסחרות בתשואה של 5.2% לפידיון בעוד 13 שנה. עם המיזוג יתוסף לבית ההשקעות הממוזג חוב של כ-200 מיליון שקל ממיטב.

ואולם מי שיספוג את המכה הקשה ביותר היא התחרות. התהליך שהחל במיזוג מיטב ודש לא ייעצר שם. כל בתי ההשקעות מתמודדים עם המצב המורכב, והתוצאה תהיה יצירת דינוזאורי השקעה שתביא להיעלמותם של בתי השקעות קטנים ובינוניים. זוהי פגיעה של ממש בתחרות, ואת המחיר הזה כולנו נשלם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"