כל הדרכים הבטוחות להפסיד כסף

משקיעים שרוצים לרשום תשואה ראויה לא יכולים לוותר על השקעה במניות

טל אלויה פרשנות
טל אלויה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אלויה פרשנות
טל אלויה

משקיעים רבים הפסידו כסף מהשקעה בשוק המניות בעשור האחרון - מה שגורם להם לוותר על השקעה במניות ולהשאיר את חסכונותיהם במזומן או באיגרות חוב.

השקעה במזומן היא דרך בטוחה להפסיד כסף, השאלה היא כמה. אם נניח שהריבית בבנק היא כ-2% (נתעלם מעמלות ומס), האינפלציה המדווחת בישראל 3% (בפועל גבוהה יותר), על כך יש להוסיף את שחיקת המטבע הנובעת מהדפסת כסף וקיבלתם ריבית ריאלית שלילית של מספר אחוזים בשנה. לאורך 3-5 שנים, כוח הקניה של המזומן המושקע יכול לרדת ב-10% או אף יותר.

את איגרות חוב, בריביות הנוכחיות, ניתן להגדיר כסיכון ללא תשואה. קשה להבין מדוע משקיעים מוכנים לקנות איגרות חוב ממשלתיות, בייחוד ארוכות טווח, בריבית נומינלית, לפני מסים ועמלות, של 3%-4% לשנה. שהרי ריביות יכולות גם לעלות והאינפלציה הגיעה בעבר לרמות של 5% בשנה ויותר. איגרת חוב עם משך חיים ממוצע של חמש שנים בלבד תרד ב-5% עם כל 1% עלייה בריבית. 3% עליה בריבית, וההפסד מגיע ל-15% בנכס שנראה, על פניו, בטוח מאוד. זאת מבלי שהבאנו בחשבון את השחיקה המתמדת של המטבע בו נקובה איגרת החוב בידי ממשלות אשר מדפיסות כסף כדי לממן את גרעונותיהן.

מנגד, ניתן להרכיב תיק מניות של חברות בו ניתן להשיג תשואה של כ-10% בשנה בממוצע. אלו מניות בעלות מאפיינים של איגרות חוב מבחינת החוסן של הרווחים, עם יכולת להגן על הרווחים בתקופות של אינפלציה גבוהה. הן אינן חשופות למטבע ספציפי, ובניגוד לאיגרות חוב, הרווחים שלהן יצמחו שנים רבות. חברת קולגייט היא דוגמא טובה.

חשוב להדגיש, אינני טוען כי שוק המניות בכללותו ייתן תשואה של כ-10% בשנה, אלא כי קבוצה מסוימת של חברות, העונות לדרישות מאוד קפדניות, יכולה להשיג תשואה כזו, לאורך זמן, וללא קשר לתשואה של שוק המניות בכללותו.

סיבה מפתה להשאיר כסף במזומן היא העובדה שהערך הנומינלי של הכסף נשאר קבוע ושווי המניות משתנה כל הזמן. אסור לטעות. ראשית, הערך הריאלי של המזומן קטן בוודאות, ושנית תנודתיות אין משמעה סיכון, אם הערך הסופי של ההשקעה גבוה מסכום ההשקעה. על מנת להשיג תוצאות טובות בטווח הארוך יש להתעלם מתנודתיות בטווח הקצר. ככל שתבדקו את שווי ההשקעות שלכם לעתים רחוקות יותר, כך תשיגו תוצאות טובות הרבה יותר.

כך תנהלו את תיק ההשקעות בצורה נכונה:

בכדי להצליח בהשקעות יש לבחור בקפידה את האופן שבו הכסף שלך מנוהל. יועץ השקעות שלבוש בהידור ושאוחז בכרטיס ביקור של בית השקעות מוביל וידוע לא בהכרח ינהל את כספכם בהצלחה יתרה. חשוב יותר שתבדקו פרמטרים אחרים. להלן כמה טיפים חשובים שעליכם לקחת בחשבון בבואכם להשקיע במניות:

ודאו כי כללי המשחק הוגנים. היכולת של משקיעים להצליח פוחתת באופן משמעותי אם למשקיעים אחרים בשוק יש אינפורמציה עודפת, או אם הם אינם מוגנים מפני בעלי מניות הרוב. ישנן מדינות שהרגולציה בהן לא מונעת מקרים כאלה, וישנן מדינות שבהן אפשר לסמוך בהחלט על הרגולטור. בארה"ב, למשל, הרגולציה מגינה על המשקיעים. כך, למשל, מנהל קרן גידור בולט בארה"ב נידון לאחרונה ל-12 שנות מאסר בפועל בגין שימוש במידע פנים.

בבואך להשקיע בשוק כלשהו, הכלל הוא אחד: אם יש ספק, אין ספק. אל תשקיע בשווקים שאינך משוכנע כי הם מגנים על המשקיעים ומבטיחים כללי משחק הוגנים. שווקים מתעוררים נוטים להגן באופן לא מספק על המשקיעים. סין היא דוגמא טובה לשוק בו כללי המשחק אינם הוגנים. היו מספר רב של מקרים בהם חברות הטעו משקעים באמצעות מצגי שווא ועסקות בעלי עניין. לראיה, התשואות המאכזבות של שוק המניות הסיני לאורך זמן (תשואה שלילית של 23% בחמש השנים האחרונות) למרות גידול של 10% בתל"ג הריאלי בשנה בשלושים השנים האחרונות.

היזהרו מהשקעות שמיועדות לנצח מדד יחס. מטרתן של רוב קרנות ההשקעה הוא "להכות" מדד, יהיה זה מדד ת"א 25 או S&P 500. עם זאת, היכולת של קרנות אלו לספק תשואה חיובית באופן עקבי היא מוגבלת מאוד. קרנות אלו מבוססות על ההנחה ששוק המניות יעלה לאורך ציר הזמן, אולם ההיסטוריה מראה כי ישנן תקופות ארוכות מאוד שבהן שוק המניות לא עולה כלל, בעיקר אם מנכים את השפעת האינפלציה. בכדי להשיג תשואות חיוביות בעולם היחסי יש להשקיע עם מנהלי השקעות אשר, בין היתר, מתומרצים להשקיע לטווח ארוך, תוך התעלמות משינויים בטווח הקצר ואשר מתמקדים בהשקעה במספר מצומצם של חברות אותן הם מכירים היטב. בארצות הברית ישנן קרנות העונות על דרישות אלו, אשר השיגו תשואות נאות לאורך זמן.

אל תתפתו לקנות תעודות סל. היתרון של תעודות סל הוא עלותן הנמוכה. הן אמנם זולות מאוד ועדיפות על רוב קרנות הנאמנות, אך יש בהן מספר בעיות. אחת הבעיות היא שהמשקיע מרוויח רק אם שוק המניות עולה. מאחר שאיש מעולם לא הצליח לנבא את כיוון השווקים בעקביות, מדובר במוצר מסוכן. שוקי מניות יכולים גם לרדת לאורך שנים ארוכות, היפנים, למשל, יכולים להעיד על כך. בעיה שנייה היא שבהשקעות - זול יכול לעלות ביוקר. לא רצוי לקנות מוצר המבוסס על עמלות נמוכות. הגורם החשוב ביותר הוא התשואה הכוללת לאחר העמלות. אני תמיד מעדיף להשקיע בחברה טובה במחיר סביר מאשר בחברה גרועה במחיר זול. בנוסף, כאשר קונים תעודת סל, למעשה קונים את כל החברות המצויות במדד, בין אם היא חברה טובה, בין אם מחיר המניה זול או יקר, בין אם ההנהלה טובה או גרועה.

■ ודאו כי מנהל ההשקעות שלכם אכן עובד עבורכם. אחד הפרמטרים הראשונים אותו אני בוחן בחברות בהן אני משקיע הוא האם למנהלים יש תמריץ להעלות את ערך המניות של החברה? אני מחפש חברות בהן צוות הניהול מחזיק בכמות גדלה של מניות בחברה, ושהבונוס שהוא מקבל הוא רכיב משמעותי בהכנסה שלו. הנהלה "רעבה" המתומרצת כראוי מגדילה משמעותית את סיכויי ההצלחה.

ודאו כי מנהל ההשקעות מתוגמל כראוי - מרוויח באופן משמעותי אם משיג ביצועים טובים לאורך זמן (לא מספר חודשים אלא מספר שנים) ומפסיד במקרה של של כישלון. אחת הבעיות בעולם ההשקעות היא שלעתים מטרתם של בתי השקעות גדולים היא לא להרוויח כסף עבור הלקוחות אלא להגדיל את כמות הכסף שאותו הם מנהלים. המודל העסקי של רבים מבתי השקעות אלה בעייתי, משום שאין להם יכולת להשיג תשואה כאשר השווקים לא עולים וכאשר הריביות נמוכות. בנוסף, מרבית מנהלי ההשקעות אינם מתוגמלים באופן שאמור להמריץ אותם להרוויח כסף עבור הלקוחות.

מנהל השקעות אשר מרוויח משכורת קבועה עם מרכיב בונוס נמוך, אשר חסכונותיו אינם מושקעים בקרן אותה הוא מנהל ואשר הסיכוי שיאבד את משרתו עקב ביצועים מאכזבים נמוך, כנראה אינו מתומרץ מספיק בכדי לספק למשקיעיו תוצאות נאות.

אל תהמרו. לעשות הרבה כסף בשוק המניות בפרק זמן קצר זו ספקולציה, לא השקעה. אין כל דבר פסול בלהמר כך, אבל עליכם לדעת כי אתם יכולים להפסיד הרבה מאוד כסף בשיטה הזו, בדיוק כמו בקזינו. השקעה נכונה מצריכה משמעת, אורך רוח וסבלנות. מנית קולגייט, שהוזכרה קודם, יכולה להניב תשואה של כ-30% או יותר תוך 3-4 שנים ללא הרבה סיכון, אז מדוע להמר?

קחו בחשבון את המינוף של ההשקעה. מוצר שהשיג תשואה של 10% ללא כל מינוף הוא טוב יותר באופן משמעותי ממוצר שהשיג תשואה דומה עם 100% מינוף. האחרון יכול להפסיד הרבה מאוד כסף. נושא המינוף מצריך ניתוח הרבה יותר מעמיק מבדיקת יחס סך הנכסים להון העצמי. יש לבחון את המינוף העקיף (שימוש בנגזרים) ואת איכות המינוף. למשל, הלוואה מבית השקעות לא שווה הרבה בעת משבר. דעו שגם מנהלי השקעות לעתים לא מתייחסים לאיכות המינוף שאותו הם לוקחים ולא מבינים לעומק את הסיכונים הכרוכים בשימוש בנגזרים, ולכן הקפידו לבדוק את הנושא. המינוף הוא הסיבה העיקרית לרווחים וההפסדים הגדולים בתחום הנדלן.

הימנעו ממוצרים שמתיימרים לחזות את עתיד הכלכלה במקרו. היו חשדנים מאוד בכל הנוגע לתחזיות לעתיד. אין שום קורלציה בין צמיחה בתוצר לבין תשואה על מניות, ולכן גם אם כלכלנים חוזים מיתון או צמיחה - זה לא מבטיח לכם דבר בשוק ההשקעות. דווקא חששות ממיתון יכולות לספק את ההזדמנויות הטובות ביותר להשקיע בזכות המחירים נמוכים. כאשר העולם נראה ורוד הזדמנויות ההשקעה, בדרך כלל, מעטות מאוד.

הכותב הוא שותף בחברת ההשקעות Integer Asset Management
www.integerAM.com

הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב