שלמה אליהו רוכש השליטה במגדל ביטוח מג'נרלי ב-4.2 מיליארד שקל

שווי האחזקה של ג'נרלי במגדל, על פי מחיר השוק, הוא 3.7 מיליארד שקל - מדובר על פרמייה של 12.5% ■ מגדל היא חברת הביטוח הגדולה בשוק - מנהלת נכסים בהיקף של 135 מיליארד שקל ■ עם השלמת העסקה, אליהו יחזיק ב-4 גופים פיננסיים

>> קבוצת הביטוח האיטלקית ג'נרלי הודיעה כי חתמה עם איש העסקים שלמה אליהו על מכירת כל אחזקותיה בחברת הביטוח הגדולה בישראל, מגדל - תמורת כ-4.2 מיליארד שקל (835 מיליון יורו) יקבל אליהו לידיו כ-69% ממניות החברה. העסקה מבטאת למגדל שווי של כ-6 מיליארד שקל - פרמיה של 12% על שווי השוק של מגדל בבורסה,. בעקבות ההודעה על העסקה טיפסה מניית מגדל במהלך יום המסחר ב-2.7%. ברכישה זו סוגר אליהו מעגל אירוני עם חברת מגדל, שבה עבד לפני כ-60 שנה כשליח - ופוטר. עם השלמת העסקה צפויה ג'נרלי לעזוב את ישראל לאחר כ-80 שנות פעילות.

שלמה אליהוצילום: מוטי קמחי

בשנה האחרונה, לאחר הפסד של 1.8 מיליארד יורו בשלושת הרבעונים הראשון של 2011 שספגה בהשקעות באג"ח של יוון, החליטה ג'נרלי לממש את ההשקעה במגדל - השקעה שכל השנים נחשבה השקעה אסטרטגית המשתלבת בעסקי הקבוצה הפועלת בכל העולם. לדברי מקורבים לעסקה, על רקע המצב באירופה בכלל ובאיטליה בפרט, הראתה ג'נרלי רצון לסגור את העסקה במהירות גדולה יחסית לעסקות בסדר גודל כזה (ראו ידיעה בעמוד 5).

את עיקר אחזקותיה במגדל רכשה ג'נרלי ב-1997 ומאז עלתה מניית מגדל בכ-300% - תשואה שנחשבת בינונית ביחס לתנאים שהיו בתקופה זו בשוק ההון הישראלי.

בחודשים האחרונים נפגש אליהו פעם אחת בלבד עם אנשי ג'נרלי, כשאת כל המשא ומתן בפועל קיימו נציגים בשמו. הדיונים התקיימו במילאנו שבאיטליה. את ג'נרלי ייצגו פירמת עורכי דין בריטית בשם פרשפילדס ומשרד עורכי הדין אפשטיין-רוזנבלום-מעוז ואילו את אליהו ייצג משרד עורכי הדין יגאל ארנון. העסקה צפויה להיסגר בתוך שלושה חודשים עד חצי שנה.

טייקון ביטוח

האחזקות של שלמה אליהו

אליהו (76), הוא איש עסקים ותיק הפעיל בענף הביטוח. חברת הביטוח אליהו נמצאת בבעלות מלאה שלו, והוא מכהן בה כיו"ר הדירקטוריון. את תפקיד המנכ"ל ממלא כיום בנו, עופר אליהו. אליהו הוא אחד מהעשירים ביותר בישראל עם הון מוערך בשווי של יותר ממיליארד דולר. בחודשים האחרונים, לאחר שהתייאש אליהו מחלום ישן שהיה לו להגיע לשליטה בבנק לאומי, הוא החליט למקד את תשומת הלב העסקית שלו והמשאבים הפיננסיים שברשותו לקפיצת מדרגה בתחום הביטוח המוכר לו היטב.

עם העסקה צפוי אליהו להחזיק בשליטה על שתי חברות ביטוח - מגדל ואליהו. למרות זאת, לא צפויים לאליהו מכשולים באישור העסקה מכיוון הרגולציה. השלמת העסקה דורשת את אישור הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר, עודד שריג. בחודשיים האחרונים קיימו שריג ואליהו דיונים מתמשכים בנושא, שבהם הובהר לאליהו כי מבחינת האוצר לא תהיה כל בעיה אמיתית באחזקה בשתי חברות ביטוח או לחלופין באופציה הסבירה יותר, מיזוג בין שתי החברות.

הדבר היחיד שאליו יידרש הוא למכור את תיק ביטוחי המנהלים של חברת אליהו, תיק לא גדול הכולל פוליסות ביטוחי מנהלים עם נכסים מנוהלים של 1.3 מיליארד שקל. הסיבה לכך היא מגבלה קיימת בשוק החיסכון הפנסיוני, שלפיה חברה שמחזיקה בנתח שוק של 15% לא תוכל לרכוש פעילות פנסיונית נוספת.

השוק הפנסיוני כולל כיום נכסים בהיקף של 530 מיליארד שקל, מה שאומר שהמגבלה רלוונטית לחברות המנהלות נכסים פנסיוניים בהיקף של 80 מיליארד שקל ומעלה. מגדל מנהלת כיום בשלל הפעילויות הפנסיוניות שלה כ-95 מיליארד שקל, מה שאומר שלא יתאפשר למגדל ואליהו לשלב יחד את התיקים הפנסיוניים שלהם ואליהו יאלץ למכור את התיק שאצלו.

פעילות ביטוחי החיים של אליהו קטנה יחסית בשוק. בעוד שמגדל הכניסה ב-2010 מפעילות זו פרמיה שנתית של 6.2 מיליארד שקל, אליהו הכניס ממנה רק 267 מיליון שקל. גם בהסתכלות על תמהיל ההכנסות של אליהו, אחראית פעילות ביטוחי החיים רק ל-25% מהפרמיות. היתר מגיע מפעילות ביטוח כללי - רכב חובה, רכב רכוש, ביטוחי רכוש אחרים וחבויות.

ראשונה בביטוחי חיים

בשונה מפעילות ביטוחי החיים, פעילות ביטוחי הרכב של אליהו נחשבת בינונית בגודלה והיא אפילו יותר גדולה משל מגדל. כך, ב-2010 הסתכמה הפעילות הזו באליהו בפרמיות בהיקף של 675 מיליון שקל ביחס להיקף פרמיות של 612 מיליון שקל במגדל. למרות זאת, באוצר לא חוששים כי רכישת השליטה במגדל על ידי אליהו תפגע בתחרותיות בין החברות בתחום. באוצר מצביעים על התחרות העזה הקיימת בשנים האחרונות בתחום הזה, עד כדי כך שהחברות כמעט שלא מרוויחות ממנו וחלקן אפילו מפסידות בו, בפרט בתחום ביטוחי רכב רכוש. בנוסף, בשונה מהתחום הפנסיוני, מגדל היא לא שחקן גדול בתחום הביטוח הכללי ומבין חמשת חברות הביטוח הגדולות היא מדורגת בתחום הזה, מבחינת גודל פעילות, רק במקום החמישי. במצב כזה ההערכה היא ששילוב בין שתי פעילויות הביטוח הכללי של החברות ייצור שחקן חזק גדול נוסף בתחום לצד ארבעת השחקנים הקיימים, מה שדווקא יגדיל את התחרותיות בו.

אלא שמלבד אישור האוצר, אליהו יידרש בנושא הפגיעה האפשרית בתחרות, גם לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה. בקרבת האוצר מעריכים שלא תהיה עילה לממונה על ההגבלים לפסול מאליהו להחזיק בשתי חברות ביטוח. עם זאת, מקורבים לתחום ההגבלים טענו כי אם הממונה על ההגבלים ינקוט קו אקטיביסטי ברוח השינויים המוכנסים בימים אלה לחוק ההגבלים וברוח המלצות ועדת טרכטנברג וועדת הריכוזיות, הוא יוכל לבסס דרישה למכירת האחזקות האחרות של אליהו, כדי למנוע חשש לפגיעה בתחרות בשוק הביטוח. ואולם, אם גילה יבסס את בדיקת המיזוג בין מגדל לאליהו על העקרונות הרגילים, שעיקרם מדידת התוספת לכוח השוק של מגדל או של אליהו, ייתכן שהתוצאה תהיה שאליהו לא יחויב למכור את אחזקותיו בחברת הביטוח אליהו.

בכל מקרה, המקורות הביעו דאגה מיציאתה של ג'נרלי מהמשק הישראלי וקיוו שלחלופין היא תתמודד על רכישת נכס פיננסי אחר בשוק הישראלי שיוצע למכירה. "ג'נרלי היא שחקן זר גדול וותיק במשק, התחרות תיפגע אם שחקן כל כך מרכזי ייצא מהשוק", אמרו.

אליהו לא צפוי להתקשות לממן את העסקה. כבר אתמול הפקיד אליהו אצל יובנק, המשמש נאמן לעסקה, סכום של 630 מיליון שקל (125 מיליון יורו) המהווים 15% מהעסקה. תוכנית המימון צפויה לכלול את מקורותיו העצמיים, נטילת אשראי כנגד מניות בנק לאומי ובנק אגוד שהוא מחזיק ומשיכת דיווידנד בהיקף גדול ממגדל. אליהו מחזיק ב-9.6% ממניות בנק לאומי ושווי השוק שלהן כיום הוא 1.5 מיליארד שקל. בבנק אגוד הוא מחזיק ב-27% מהמניות, המסתכמות נכון לאתמול בשווי שוק של 186 מיליון שקל.

אמנם בטווח הארוך צפוי אליהו למכור מניות אלה בשל מגבלות רגולציה על אחזקה גדולה בבנקים לצד שליטה בחברת ביטוח וגם כדי לכסות את האשראי שייקח כנגד המניות - אלא שמניית בנק לאומי ומניית בנק אגוד נסחרות בתקופה זו במחירים נמוכים במיוחד, שאינם אטרקטיביים למוכרים. בנק לאומי נסחר בשווי של 70% מההון העצמי שלו ובנק אגוד נסחר בשווי של 40% מההון העצמי שלו. לכן, צפוי אליהו באישור הרגולטורים להשתהות תקופה מסוימת במכירת מניות הבנקים.

האחקות במגדל

לא סתם בחר אליהו בחברת מגדל ולא בחברת ביטוח גדולה אחרת. מלבד היותה חברת ביטוח טובה המדורגת בדירוג מקסימלי של טריפל A, מגדל היא גם היחידה בענף הביטוח שכמעט שלא ממונפת - וזה חשוב מאוד לשיקולי המימון של העסקה. לפני שלושה חודשים גייסה מגדל בפעם הראשונה בתולדותיה חוב בהנפקת אג"ח. חצי מיליארד השקלים שגוייסו בהנפקה יושבים עדיין בקופה של החברה ולא נעשה בהם כל שימוש. בשונה מחברות ביטוח אחרות, שכבר מיצו כמעט לגמרי את יכולות גיוס ההון שלהן, מגדל רק בהתחלה וביכולתה לגייס בתנאים טובים עוד 1.5-2 מיליארד שקל. ההערכה היא כי אליהו יעשה שימוש גם ביכולת הזאת כדי לממן חלק משמעותי מהעסקה. חלוקת הכסף הזה כדיווידנד לא צפויה להפריע למגדל לעמוד בדרישות ההון הנדרשות ממנה כחברה מבטחת. גם ללא גיוס חוב, נהגה מגדל לחלק דיווידנדים גבוהים בענף הביטוח. מתחילת 2010 היא חילקה דיווידנד מצטבר של 390 מיליון שקל - הגבוה שחולק בענף.

בשנים האחרונות קיים בנושא חלוקת הדיווידנדים בחברה הסדר בין בעלת השליטה הנוכחית ג'נרלי לבין בנק לאומי המחזיק ב-10% ממניות מגדל. לפי ההסדר, מדי שנה צריכה לחלק מגדל לפחות 20% מרווחיה השנתיים, כל עוד חלוקת הדיווידנד מתאפשרת על ידי שריג.

בכל מקרה, אליהו ממתין בינתיים להוראות שאמור להוציא בקרוב הממונה על שוק ההון והביטוח, שיקבעו את כללי המשחק של בניית גרעין שליטה בחברת ביטוח. הכללים האלה אמורים לעסוק גם במינוף שלוקח על עצמו בעל שליטה בחברת ביטוח ולהן גם השלכות על דרכי מימון עסקה מסוג כזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?