השלכות הרפורמה בדמי הניהול: פסגות נערך לצמצום כוח האדם

פסגות יפסיק לקלוט עובדים חדשים ברוב תחומי הפעילות ■ עם זאת בתחום הפנסיה והברוקראז' לפרטיים אותם סימן פסגות ככיווני צמיחה שלו הוא צפוי דווקא לקלוט כוח אדם חדש

נועם בר
נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם בר
נועם בר

בית ההשקעות הגדול בישראל פסגות בוחן הפסקת גיוס של כוח אדם חדש בניסיון לצמצם טבעית את מצבת כוח האדם המונה היום 800 עובדים. הרקע לכך הוא האווירה השלילית העוטפת היום את כל שוק ההון הישראלי. מלבד ירידות בשווקים ובמחזורי המסחר בבורסה, נאלצים בתי ההשקעות להתמודד עם רגולציה אגרסיבית ורפורמות הצפויות לפגוע בעתיד בהכנסותיהן.

רק השבוע אישרה ועדת הכספים של הכנסת הורדה הדרגתית של התקרה בדמי הניהול בחיסכון הפנסיוני מ-2% מהצבירה ל-1.05% החל מתחילת 2013. ההורדה רלוונטית בין היתר גם לקופות הגמל, שם מחזיק פסגות את הפעילות הגדולה בישראל מבחינת היקף נכסים מנוהלים. פסגות מנהל בפעילות הגמל 47 מיליארד שקל, מתוכם כ-73% בקופות תגמולים ובקופות אישיות לפיצויים החשופות לרפורמת דמי הניהול שאושרה.

קופות התגמולים של פסגות גבו ב-2011 דמי ניהול ממוצעים של 1.11% - כ-6% מעל התקרה החדשה שנקבעה. המשמעות היא פגיעה ודאית בהכנסות בית ההשקעות מדמי ניהול שנגבים מהצבירה. כך, למשל, קופת גדיש שמנהל פסגות, המוגדרת כקופה הגדולה בישראל, מנוהלת בדמי ניהול ממוצעים של 1.14%. הכנסות פסגות מגדיש צפויות להיפגע בלפחות 16 מיליון שקל, זאת מבלי להתייחס להתפלגות דמי הניהול בתוך גדיש. היות שחלק משמעותי מהעמיתים בגדיש משלמים דמי ניהול גבוהים מ-1.14%, הממוצע בגדיש, סביר שהפגיעה בפועל תהיה אפילו גבוהה יותר.

עם זאת, פסגות יכול להתנחם בניסיון לגבות דמי ניהול מהפקדות בשיעור של עד 4% - סוג דמי ניהול שעד היום לא התאפשר לחברות הגמל וכעת אושר במסגרת הרפורמה. בכל מקרה, קשה לבנות בינתיים על הכנסות מסוג זה בשל העובדה כי כמעט שאין היום הפקדות לקופות התגמולים.

מלבד הרפורמה בדמי הניהול, צפוי פסגות להיפגע גם מתקנה חדשה שעברה באחרונה בכנסת ואוסרת על גופים מוסדיים לממן את עלויות ההשקעה בתעודות סל העוקבות אחר מדדים ישראלים מכספי העמיתים. לתקנה זו השלכות קשות על חברות תעודות הסל. פסגות מנהל בתעודות סל 7.6 מיליארד שקל, מתוכם כ-21% מוחזקים על ידי מוסדיים בתעודות העוקבות אחר מדדים ישראלים, מה שאומר שהם חשופים לתקנה החדשה.

לא בכל הפעילויות מתכננים בפסגות לצמצם את כוח האדם. ישנם תחומים כמו פעילות הפנסיה, בה מתכנן בית ההשקעות דווקא להמשיך ולגייס. פסגות סימן את תחום קרנות הפנסיה כאחד מכיווני הצמיחה שלו ומשקיע משאבים רבים לפתח אותו. בנוסף, מתכוונים בפסגות לגייס בקרוב אנשים להקמה של פעילות ברוקראז' לפרטיים שתאפשר מסחר לאנשים פרטיים דרך חבר הבורסה של פסגות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש