השלכות הרפורמה בדמי הניהול: פסגות נערך לצמצום כוח האדם

פסגות יפסיק לקלוט עובדים חדשים ברוב תחומי הפעילות ■ עם זאת בתחום הפנסיה והברוקראז' לפרטיים אותם סימן פסגות ככיווני צמיחה שלו הוא צפוי דווקא לקלוט כוח אדם חדש

נועם בר
נועם בר
נועם בר
נועם בר

בית ההשקעות הגדול בישראל פסגות בוחן הפסקת גיוס של כוח אדם חדש בניסיון לצמצם טבעית את מצבת כוח האדם המונה היום 800 עובדים. הרקע לכך הוא האווירה השלילית העוטפת היום את כל שוק ההון הישראלי. מלבד ירידות בשווקים ובמחזורי המסחר בבורסה, נאלצים בתי ההשקעות להתמודד עם רגולציה אגרסיבית ורפורמות הצפויות לפגוע בעתיד בהכנסותיהן.

רק השבוע אישרה ועדת הכספים של הכנסת הורדה הדרגתית של התקרה בדמי הניהול בחיסכון הפנסיוני מ-2% מהצבירה ל-1.05% החל מתחילת 2013. ההורדה רלוונטית בין היתר גם לקופות הגמל, שם מחזיק פסגות את הפעילות הגדולה בישראל מבחינת היקף נכסים מנוהלים. פסגות מנהל בפעילות הגמל 47 מיליארד שקל, מתוכם כ-73% בקופות תגמולים ובקופות אישיות לפיצויים החשופות לרפורמת דמי הניהול שאושרה.

קופות התגמולים של פסגות גבו ב-2011 דמי ניהול ממוצעים של 1.11% - כ-6% מעל התקרה החדשה שנקבעה. המשמעות היא פגיעה ודאית בהכנסות בית ההשקעות מדמי ניהול שנגבים מהצבירה. כך, למשל, קופת גדיש שמנהל פסגות, המוגדרת כקופה הגדולה בישראל, מנוהלת בדמי ניהול ממוצעים של 1.14%. הכנסות פסגות מגדיש צפויות להיפגע בלפחות 16 מיליון שקל, זאת מבלי להתייחס להתפלגות דמי הניהול בתוך גדיש. היות שחלק משמעותי מהעמיתים בגדיש משלמים דמי ניהול גבוהים מ-1.14%, הממוצע בגדיש, סביר שהפגיעה בפועל תהיה אפילו גבוהה יותר.

עם זאת, פסגות יכול להתנחם בניסיון לגבות דמי ניהול מהפקדות בשיעור של עד 4% - סוג דמי ניהול שעד היום לא התאפשר לחברות הגמל וכעת אושר במסגרת הרפורמה. בכל מקרה, קשה לבנות בינתיים על הכנסות מסוג זה בשל העובדה כי כמעט שאין היום הפקדות לקופות התגמולים.

מלבד הרפורמה בדמי הניהול, צפוי פסגות להיפגע גם מתקנה חדשה שעברה באחרונה בכנסת ואוסרת על גופים מוסדיים לממן את עלויות ההשקעה בתעודות סל העוקבות אחר מדדים ישראלים מכספי העמיתים. לתקנה זו השלכות קשות על חברות תעודות הסל. פסגות מנהל בתעודות סל 7.6 מיליארד שקל, מתוכם כ-21% מוחזקים על ידי מוסדיים בתעודות העוקבות אחר מדדים ישראלים, מה שאומר שהם חשופים לתקנה החדשה.

לא בכל הפעילויות מתכננים בפסגות לצמצם את כוח האדם. ישנם תחומים כמו פעילות הפנסיה, בה מתכנן בית ההשקעות דווקא להמשיך ולגייס. פסגות סימן את תחום קרנות הפנסיה כאחד מכיווני הצמיחה שלו ומשקיע משאבים רבים לפתח אותו. בנוסף, מתכוונים בפסגות לגייס בקרוב אנשים להקמה של פעילות ברוקראז' לפרטיים שתאפשר מסחר לאנשים פרטיים דרך חבר הבורסה של פסגות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?