לידיעת החברות הישראליות בארה"ב: רשויות המס בעקבותיכן

החברות הזרות הגדילו את היקף פעילותן בארה"ב בשנים האחרונות אך לא דיווחו על פעילות זו כיאות

דורון סדן פרשנות - עמ' 41
דורון סדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דורון סדן פרשנות - עמ' 41
דורון סדן

>> רשות המס האמריקאית (IRS) נמצאת בתהליך מתמיד של איתור תחומים שבהם ניתן להגביר את גביית המסים"ב. אחד התחומים שעליו שמה ה-IRS דגש מוגבר הוא מיסוי פעילות בינלאומית.

בשנים האחרונות הגבירה ה-IRS את מאמציה בתחומים כמו עסקות בין-חברתיות ("מחירי העברה") וניכוי מס במקור מתשלומים של חברות אמריקאיות לחו"ל. כעת החלה ה-IRS להתמקד בבדיקת פעילותן של חברות זרות בארה"ב.

באחרונה הונחו מפקחי המיסוי הבינלאומי של ה-IRS להרחיב את בדיקת דיווחי המס של חברות זרות הפעילות בארה"ב. ב-IRS סבורים כי חברות זרות הגדילו את היקף פעילותן בארה"ב בשנים האחרונות, אך לא דיווחו כיאות על פעילותן.

על פי נתוני המכון הישראלי ליצוא, סך היקף יצוא הסחורות והשירותים (למעט חברות סטארט-אפ) מישראל לארה"ב, שהיא שוק היעד העיקרי של היצוא, צפוי להסתכם בכ-89 מיליארד דולר ב-2011 (עלייה דולרית של כ-11% לעומת 2010). יצוא ההיי-טק צפוי להסתכם בכ-21 מיליארד דולר ב-2011 (עלייה דולרית של כ-6%).

על פי דיני המס בארה"ב, חברה זרה שהיקף פעילותה משמעותי עד כדי הגדרתו כ"סניף" לצורכי מס נדרשת להגיש דו"ח מס בארה"ב (F-1120). קנסות משמעותיים מוטלים על חברות זרות שלא הגישו דו"ח מס בארה"ב חרף חובתן. הבעיה היא שהיקף הפעילות המחייב דיווח בארה"ב אינו חד-משמעי, והוא תלוי בנסיבות. לדוגמה, חברה ישראלית המוכרת מוצרי תוכנה ללקוחות אמריקאים באמצעות סוכני מכירות הפועלים בארה"ב, עלולה למצוא עצמה חייבת בהגשת דו"ח בארה"ב ובתשלום מס אמריקאי. הבעיה חריפה אף יותר בנוגע לחבות במס מכירה בארה"ב (Sales Tax) או מס מדינה (State Tax).

בגלל השוני בין המבחנים של סוגי המס השונים, חברה הפועלת בארה"ב עשויה להיות פטורה מחובת מס פדרלי, אך עלולה להיות חייבת במס מכירה או מס מדינה. כדי להתמודד עם חשיפה זו התפתחה פרקטיקה של הגשת דו"חות מס "הגנתיים". בדו"חות אלה, חברות זרות מדווחות על אפס הכנסה בארה"ב. במקרה של ביקורת מטעם ה-IRS ייתכן שחברה שהגישה דו"ח "מגן" תעבור שומת מס, שלאחריה תידרש לשלם מסים בארה"ב, אולם חברה כזו לפחות תהיה מוגנת מקנסות, אפילו אם דיווחה על אפס הכנסות. כמו כן, בהיעדר דו"ח שהוגש החברה תהיה מוגבלת ביכולתה לקזז הוצאות כנגד הכנסתה החייבת בארה"ב.

יתרון נוסף של דוח מגן הוא התיישנות של שנות מס: אם לא הוגשו דו"חות כלל, במקרה של ביקורת מס ה-IRS אינה מוגבלת במספר שנות הפעילות שהיא בודקת; אם הוגשו דו"חות מגן, חלים כללי ההתיישנות הרגילים בארה"ב. כיום, דו"חות המס ההגנתיים הם חלק מיעד הבדיקה של ה-IRS.

חברות ישראליות שהגישו דו"חות מס בארה"ב, רגילים או הגנתיים, צריכות להיערך ביתר שאת לאפשרות של ביקורת מס מצד ה-IRS. סמנכ"לי כספים של חברות ישראליות כאלה עלולים לגלות בוקר אחד על שולחנם מכתב דרישה רשמי מה-IRS, ובו דרישה נרחבת לגילוי מסמכים ואסמכתאות (IDR). לכן, מומלץ להן לבחון היטב את הסוגיות שעלולות להתעורר במקרה של ביקורת של ה-- IRS ולהיערך למתן תשובות בנושאים אלה תוך פרק זמן קצר אם שדרישה כזו תצוץ מוקדם משציפו.

-

הכותב הוא רו"ח, שותף ו-COO מחלקת מסים בחברת PwC Israel

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר