סמנכ"לי כספים בכינוס PWC הסבירו איך להתכונן למחנק אשראי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

>> אתמול נערך הכינוס השנתי של חברת רואי החשבון קסלמן וקסלמן PWC עם פורום סמנכ"לי הכספים. הכינוס עסק בדרכים בהן החברות הישראליות צריכות להתכונן למחנק האשראי שעלול להיווצר בעקבות המשבר הכלכלי בעולם.

בצים, אחת החברות הנמצאות כרגע בדיונים עם הבנקים על מימון מחדש, העדיפו להפנות את חצי הביקורת כלפי הממשלה. "איני מבין למה אנחנו מרשים לעצמנו לשבת על הגדר ולא לקבל החלטות. הממשלה צריכה להפסיק לטמון את ראשה בחול ולהתכונן למקרה חירום. באירופה ובארה"ב הבינו בשלוש השנים האחרונות כי צריך לתמוך בחברות המספקות צורך אסטרטגי למדינה כמו בנקים וספנות. מדינת ישראל עדיין לא הגדירה מראש איזו תמיכה תינתן לחברות ציבוריות המעניקות לאזרחים שירות חיוני", ציין מנהל הכספים בצים, רו"ח עו"ד אלון רווה.

המשנה לנשיא ומנהל כספים בפרוטרום, אלון גרנות, ציין כי "חייבים לבדוק מראש את כל התנאים של ההלוואה, ולאפשר לחברה לפרוע אותה מוקדם עם כמה שפחות קנסות. חשוב גם לבדוק מי המלווה, כך שלא ייקלע למשבר נזילות וילחץ על החברה להחזיר את הכסף באופן מיידי.

"כשלוקחים הלוואה במטבע דולרי, צריך שההשקעה תהיה דולרית כי בתקופות רעות חשיפה מטבעית פועלת לרעתנו. יש לדאוג לטפח קשרים עם בנקים בעולם ולדעת שמערכת הבנקאות בעולם עובדת בצורה שונה. למשל, לשווייצים לוקח רבעון או שניים לאשר הלוואה, ובארה"ב צריך למלא טפסים רבים".

גרנות ציין כי בוצעו שלושה מהלכים לקראת המשבר. "העברנו את מסגרות האשראי לתקופה של שלוש שנים וביטלנו שעבודים. בכך אנו מאפשרים לבנקים אחרים להציע לנו מימון. הקפדנו גם על תזרים שוטף כדי לשמור על ההון החוזר", הוא ציין. גרנות הזהיר כי ועדת חודק גרמה לבנקים לאבד את כרית הביטחון, כי בעבר חברות יכלו להנפיק אג"ח בלי ביטחונות ולבנקים היה עדיפות בגביית החוב. עתה הבנקים מהססים במתן אשראי, מה שיחריף את מחנק האשראי בשוק לחברות הלוות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו