עשה ואל תעשה לבנק המרכזי: 10 לקחים שלמד סטנלי פישר מהמשבר

לרגל פרסום הדו"ח "ישראל והמשבר העולמי 2007-2009", מנה הנגיד את עשרת הדברים שלמד בתפקידו כנגיד בנק ישראל בתקופה זו

רם עוזרי
רם עוזרי
רם עוזרי
רם עוזרי

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, סבור שייתכן שאת הלקחים שנלמדו מהמשבר העולמי האחרון נצטרך ליישם מהר יותר ממה שחשבנו. היום בכנס של בנק ישראל, לרגל פרסום הדו"ח "ישראל והמשבר העולמי 2007-2009", מנה הנגיד את עשרת הלקחים שלמד מהמשבר האחרון בתפקידו כנגיד בנק ישראל.

1. הגעה לגבול התחתון של ריבית 0, לא מבשרת את סופה של מדיניות מוניטרית מרחיבה. עד המשבר, היה ברור שכשהריבית מגיעה ל-0 צריך לעבור למדיניות הפיסקלית. היום אנחנו מבינים, שיש לבנק המרכזי הרבה כלים נוספים: הקלה כמותית שמגדילה את כמות הנזילות במשק באמצעות רכישת ניירות לטווח ארוך. האומדנים בארה"ב היא שהצעדים שננקטו בתחום, שקולים להורדת הריבית ל-8%-. כלי נוסף הוא להיות המלווה של האפשרות האחרונה.

2. יש חשיבות קריטית למערכת פיננסית חזקה ויציבה. אם אתה רוצה לדעת מי יצא הכי מהר מהמשבר, אלה אותן מדינות שלא נכנסו למשבר פיננסי. בכל פעם שיש מיתון שמלווה במשבר פיננסי, המיתון הרבה יותר עמוק.

3. ש צורך בפיקוח מקרו יציבותי. פיקוח שכזה מתייחס למערכת הפיננסית כולה וגם להיבטים של אינטרקציות בתוכה. למדנו לחשוב עליה כמערכת אחת. כשנתנו לבנק ליהמן ליפול, אמרו שמדובר בבנק קטן לפי קנה מידה עולמי. זה הוביל למשבר הכי חמור מאז מלחמת העולם השניה בגלל התלות בין הבנקים.

4. צריך לדעת להתמודד עם בועות. בארה"ב שלטה הגישה שהדרך לעשות זאת היא לחכות עד שהבועה תתפוצץ, ואז לנקות את הריצפה. ב-2000 הגישה הזו הצליחה- אחרי התפוצצות בועת ההיי טק הזרימו הרבה נזילות והמשק התאושש מהר מאוד. הדיון הזה היה מטעה, כי השאלה שנשאלה היתה האם הבנק המרכזי צריך לפוצץ את הבועה. השאלה היא האם לקחת בחשבון מה קורה למחירי הנכסים כשאתה מחליט על שינוי ריבית.

5. הבנק המרכזי הוא המקור היחיד לנזילות בזמן משבר ולפעמים מאוחר מדי ללמד את השוק לקח. הבנקים המרכזיים גיבשו גישה לפיה השאלה החשובה היא האם המוסדות נמצאים בבעיות נזילות או שהם פשטו את הרגל.

חוק בנק ישראל קבע שכשמדובר על בעיית נזילות הבנק צריך להתערב, ובמקרה שמדובר בפשיטת רגל משרד האוצר צריך לאשר את ההתערבות. הבעיה היא, שבזמן אמת אתה לא יודע מה המצב. כל פשיטת רגל של מוסד פיננסי מתחילה בבעיית נזילות. צריכים להיות לנו כללים וחוקים איך לטפל בבעיה.

מקרן המטבע, שהיתה כאן לפני חודשיים, מסרו שאנחנו צריכים לטפל בזה. יש האומרים שאסור להתערב בשוק כדי ללמד לקח את מקבלי המדיניות. אבל מי משלם את המחיר? לכן, בהחלטה בין הרצון לחנך את השוק ובין גרימת נזק למיליונים, מאוחר מדי לעשות את ההחלטה. היית צריך לבנות את המערכת, כדי שלא תצטרך לעשות את ההחלטה כלל. אם אתה צריך לעשות אותה, אל תהיה גיבור על החלשים.

6. חשיבותו של שער החליפין במשק קטן ופתוח. יש מי שסבור שאסור להשפיע על שער החליפין אלא דרך הריבית. לי ברור שזה המשתנה הכי חשוב או השני בחשיבותו במשק. יש מדינות מאוד מוצלחות שמנהלות את המדיניות המוניטרית על ידי קביעת שער החליפין או המרווח שלו ונותנים לריבית להתאים את עצמה. אנחנו התערבנו ובגדול. למדנו שאפשר להתערב כשיש ייסוף ואפשר לעשות את זה בהצלחה.

7. יש אמיתות נצחיות בכל הקשור למשמעת פיסקלית. המשקים שיצאו טוב מהמשבר הם אלה שניהלו מדיניות שמרנית לפני המשבר. ההתעקשות לשמור על גירעון תקציבי נמוך הוכיח את עצמו במהלך המשבר.

8. יש לחתור ליעד האינפלציה בגמישות. זו גם מדיניות שהוכיחה את עצמה. לפעמים אפשר לתת לאינפלציה לחרוג באופן זמני מהיעד כדי לשרת יעדים אחרים.

9. בזמן משבר לא נכנסים לפאניקה. למדתי את הלקח הזה מתקופת שהותי בקרן המטבע. קיבלתי טלפון שאומר שבמקום 40 מיליארד דולר שהבטחתי למקסיקו, נוכל לתת להם רק 20 מיליארד דולר. היו לנו כמה שעות למצוא 20 מיליארד דולר. בסוף מצאנו כמעט את כל הסכום תוך כמה שעות.

10. לעולם אל תאמר לעולם לא. בזמן משבר צריך להיות מאוד גמיש במה שאתה עושה. תפתיע את עצמך. יכול להיות שתצטרך לנקוט בצעדים שאף פעם לא חשבת שתרצה להשתמש בהם.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה