מריל לינץ': "הבעיה של ישראל היא היצוא, המהווה כ-17% מהתמ"ג"

"לחצי האינפלציה בישראל ירדו במהלך השנה; מחירי הדיור בישראל ירדו גם הם - אך באופן מתון יותר"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

ברשימת החברות להשקעה של כלכלני מריל לינץ', לא ניתן למצוא השנה חברות ישראליות כגון טבע וכיל שהיו ברשימה שונה, לפי כלכלני הבנק שסקרו במסיבת עיתונאים את המלצותיהם להשקעות בעולם בשנת 2012.

ביל או'ניל, אסטרטג ההשקעות הראשי של קבוצת הבנקאות הפרטית, גורס כי "הבעיה של ישראל היא לא המינוף, אלא היצוא - שכן 17% מהתמ"ג שלה קשור ביצוא לגוש המדינות שבמשבר באירופה, כך שבסוף הצריכה הישראלית כיום מצילה את התמ"ג". לדבריו, המנעות מפריצת התקציב היא מסר של הממשלה לעולם, כי ישראל לא מתירה את הרסן בשעה שכבר חזינו כי פריצת תקציב כמו במדינות יוון ואיטליה הכניסה את אירופה כולה למשבר.

ביל או'ניל

סגן מנהל מחקר השווקים המתעוררים במריל לינץ', חיים ישראל, התייחס לשוק הדיור הישראלי וציין כי הם מסכימים עם בנק ישראל וצופים ירידה חד-ספרתית מתונה במחירי הדיור. לדבריו, אם מסכמים בישראל את 10 השנים האחרונות של המשקיעים בנדל"ן רואים עלייה חד ספרתית ריאלית במחירי הנדל"ן בישראל ולכן יש מקום לירידה מתונה. "לדעתי, אם תתקיים ירידה חדה, תהיה נבואה שמגשימה את עצמה כי המשקיעים מושפעים פסיכולוגית מהמצב".

בנוגע למטבע הישראלי, א'וניל חוזה כי השקל ייסחר ביציבות מול הדולר שיתחזק במהלך השנה - במיוחד אל מול המטבע האירופי, כך שבסוף 2012 יעמוד השקל הישראלי על 3.65 שקל לדולר.

בשל התספורות הרבות שעובר כיום המשק הישראלי, תהיה לדעתם המון סלקטיביות במתן האשראי, כפי שגם הם רואים זאת בכל העולם - דבר שיכניס אותנו לשנה הבאה עם אשראי בריא יותר.

לחצי האינפלציה ירדו לדעתם, בגלל ירידה במחירי הנדל"ן והצריכה "האינפלציה בישראל תתייצב סביב 2.6% " גורס א'וניל. לדבריו, ריבית בנק ישראל אף צפויה לרדת בקרוב בעוד 0.25% מהריבית שקבע הבנק כיום. מבחינת המשקיעים בעולם, במצב של צמיחה איטית ובעיית חובות גלובלית ישראל נראית אטרקטיבית להשקעה עם הריבית הנוכחית. אמר אוניל.

במסיבת העיתונאים היום, הציע א'וניל למשקיעים להתמקד בשנת 2012 בהשקעות מגוונות ואיכותיות המבטיחות תשואה, על רקע הנחתו כי הכלכלה הגלובלית תמלט מהמיתון אך תחווה צמיחה שברירית.

השילוב שבין הצורך בהקטנת החוב של כלכלות בשלות, לבין הירידה בהוצאות ובמחירי נכסים עלול לגרום למיתון גלובלי - אך על פי תחזיותיהם ל-2012, ניתן למנוע את הקריסה העולמית בשל משבר החובות. עוד טען אוניל, כי צריך להתמקד השנה בהשקעה בחברות גדולות, עם תזרים מזומנים חזק ומדיניות הענקת דיבידנדים.

הסקטורים המועדפים להשקעה, הם מוצרי צריכה ו-IT המעניקים שילוב טוב של רווחים איכותיים, יצירת ערך לבעלי המניות והיערכות לסביבת המקרו. בנוסף, ממליץ א'וניל על השקעה בצמיחה בשווקים המתעוררים ובתשתיות גלובליות.

א'וניל צופה כי השווקים המתעוררים יובילו את הצמיחה עם שיעור של 3.7%, בעוד שכלכלת ארה"ב תרשום שיפור מזערי של 1.9%. סין צפויה לחוות האטה בצמיחה, אך לא תכנס למיתון בשל הזרמה מוניטרית של ממשלתה בתחילת השנה.

לדבריו, יש סיכוי גדול שנראה תוכנית הרחבה כמותית שלישית בארה"ב בשנה הקרובה שתתמקד בתמיכה בשוק הנדל"ן האמריקאי. הזהב יעלה מעל 2,000 דולר לאונקיה (אונקיית זהב נסחרת היום ב-1,662 דולר).

מדד S&P 500 צפוי לדעתו לעלות לרמה של 1,350 עד סוף 2012, אף שהיום רמתו היא 1,280 נקודות. לשיטתו ההזדמנות של המשקיעים תגיע, כשהמדד יירד במהלך השנה לרמת 1,100 הנקודות - אז התשואה על ההשקעה במדד תהיה יותר מאשר 5%, כפי שמשתקף מהתחזית היום.

מבחינת אג"ח, עדיף להשקיע באגרות חוב של חברות אמריקאיות שכן בשיעורי התשואה שהן נותנות משתקפת מרה סבירה של שמיטת חובות. או'ניל ממשיך לטעון כי עדיף להשקיע באג"ח של חברות הנותנות תשואה גבוהה ולא באג"ח מדינה.

א'וניל המליץ להתמקד בהשקעות בארה"ב ובבריטניה יותר מאשר ביפן ואירופה, שכן ביפן רווחי החברות יאכזבו את המשקיעים, ואילו במניות הזולות שבגוש היורו מוקדם עדיין להשקיע בשל הסיכון.

א'וניל טרם ראה הזדמנות להשקעה בבנקים האירופים, שכן כל עוד לא פתרו את המשבר הם נחשבים לחלק ממנו. בעיניו, ההתמודדות עם המשבר האירופי משול למעין מרתון ואי אפשר לראות כי ימצא פתרון מהיר.

כמו כן, לפי מריל לינץ', הודו ורוסיה צפויות לשמור על שיעור הגידול המרשים שחוו בשנת 2011: 7.5% ו-4% בהתאמה.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?