מכון ירושלים לחקר שווקים: המדען הראשי מסבסד טייקונים

נתן מענקים לעשרות חברות של קבוצות עופר ודנקנר ולמחצית מ-50 חברות הטכנולוגיה הגדולות בבורסה ■ "אין כל הצדקה להעביר כספים של משלמי המיסים לממן דווקא את הסקטור החזק ביותר במשק"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

המדען הראשי במשרד התמ"ת נתן מענקים לעשרות חברות בשליטת קבוצות עופר ודנקנר בחמש השנים האחרונות, כך קובע נייר עמדה חדש של מכון ירושלים לחקר שווקים שהתפרסם היום (ב'). המכון, שבראשו עומד רוב סאור, פרופ' לכלכלה מאוניברסיטת בריסטול, טוען כי ההטבות הממשלתיות ניתנות באופן לא מידתי לחברות גדולות במשק או לכאלו המסונפות לקבוצות עסקיות גדולות.

במסגרת נייר העמדה, המכון מציין כי לפחות 13 חברות בשליטת קבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר ו-24 חברות בשליטת קבוצת עופר שזכו למענקים מהמדען הראשי בשנים 2006-2010 (ראו תרשימים). בין חברות אלו ניתן למנות 9 מתוך 15 הקבוצות אשר בשליטת חברת כלל ביוטכנולוגיה, ולמעלה מ-20 חברות אשר בשליטת חברת עופר היי-טק.

בנוסף מתריע המחקר כי חברות רבות מקרב הקבוצות העסקיות הפכו "מומחיות" בהשגת תמיכה ממשלתית, כך שהן נהנות מכמה סובסידיות ממשלתיות במקביל. המחקר גילה כי 17 מתוך 135 החברות שקיבלו מענקים במסגרת "החוק לעידוד השקעות הון" בשנת 2010 הופיעו גם ברשימת החברות שזכו למענקים מהמדען הראשי. בין חברות אלו נכללו טאואר מקבוצת עופר ומכתשים מקבוצת אי.די.בי של דנקנר.

צפו בתרשים: בכמה מענקים זכו חברות מקבוצת האחים עופר?

"כאשר המדינה מכריזה כי היא תעניק הטבות בסכומים של מיליארדי שקלים, תמיד יהיו אלה הגופים החזקים ביותר ובעלי המשאבים הרבים ביותר שידעו להתאים את עצמם לקריטריונים ולנצל את מדיניות הממשלה לטובתם", הסביר מחבר נייר העמדה, ירדן גזית. "המענקים מגיעים מכספי משלם המיסים, ומממנים סקטור אשר המשכורות בו גבוהות מהממוצע במשק ואשר מרוכז במרכז הארץ (לשם הגיעו 68% ממענקי המדען הראשי בשנת 2009). כתוצאה מכך המענקים מהווים מעין מס רגרסיווי, תשלומים ממעמד הביניים אל העשירונים העליונים".

במסגרת נייר העמדה נטען עוד שלא רק חברות הפירמידה של "הטייקונים" זכו במענקים. המכון גילה גם ש-23 מתוך 50 החברות המרכיבות את מדד בלו-טק 50 בבורסה בתל אביב (המייצג את 50 חברות הטכנולוגיה והביו-מד בעלות שווי השוק הגבוה ביותר) זכו למענקים. בין חברות אלה נמנות טבע, נייס מערכות, אלביט ועוד. בשנת 2010 עמד כלל התקציב של המדען הראשי על 1.6 מיליארד שקל.

ירדן הסביר: "למעשה, כמעט מחצית מהחברות במדד בלוטק 50, זכו במענקים בעצמן או באמצעות חברות בנות. המדען הראשי מתייחס לכל חברה כישות עצמאית ומתעלם ממבנים פירמידלים. כך יוצא, שחברות ענק זוכות למענקים רבים מכספי משלם המיסים, כאשר בסטטיסטיקה של המדען הראשי נרשם שהמענקים ניתנו לחברות קטנות ובינוניות."

המכון אינו מציין כמה אחוזים מתוך תקציב המדען הראשי עובר לקבוצות העסקיות, אך זאת מאחר שהמדען הראשי אינו מפרסם את הנתונים. בנוסף, ממליץ המכון על הפסקת סבסוד לחברות הגדולות על ידי סגירת תוכניות המדען הראשי השונות, וכן על חיוב המדען הראשי לנהוג בשקיפות מלאה ולפרסם את הסכומים אותם הוא מעניק לכל חברה וחברה.

צפו בתרשים: בכמה מענקים זכו חברות מקבוצת אי.די.בי?

"ענף ההיי-טק הוא המצליח ביותר במשק הישראלי, וכל מי שעובד בו אינו זקוק לסבסוד ממשלתי. אין כל הצדקה להעביר כספים של משלמי המיסים לממן דווקא את הסקטור החזק ביותר במשק", סיכם ירדן.

מהמדען הראשי נמסר בתגובה: "שיקולי הלשכה היו ונשארו מקצועיים וענייניים גרידא. מענקים ניתנים על בסיס בדיקת החדשנות הטכנולוגית וסיכויי חברות לתרום למשק הישראלי ולא על בסיס השערות או כותרות. תמיכת המדען הראשי, מספקת מימון וסיוע להשקעה במחקר ופיתוח ותורמת דווקא להקטנת הריכוזיות שכן היא מעודדת צמיחה ותחרותיות ומאפשרת גם ליזמים וחברות שאין להם אמצעים מספקים לביצוע מחקר ופיתוח בטכנולוגיות חדשות. הנתונים מראים כי לא רק שלא קיימת העדפה לחברות גדולות במענקי המדען הראשי, אלא כי תמיכת המדען הראשי בחברות אלה נעשית לרוב בחברות בפריפריה או כאשר המחקר והפיתוח הוא גנרי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"